Strata pigmentu - vitiligo

Príspevok v téme: Strata pigmentu - vitiligo
teeri

Dobrý deň.
Pred rokom som začala strácať pigment okolo úst,vytvoril sa mi biely fľak, ktorý sa mi postupne zväčšuje. A v zime sa mi taktiež okolo úst vytvoril ďalší a teraz nad okom. Kožná lekárka mi diagnistikovala vitiligo.Chce ma na jeseň poslať na ožarovanie.Ale neviem či to pomáha. Chcela by som sa opýtať či s tým má niekto skúsenosti alebo poradiť či Vám niečo na to pomohlo.
Ďakujem za odpovede.

ema123

Mám vitiligo už dlhé roky. Našťastie mám pomerne svetlú pokožku, a dokázala som za tie roky bez opaľovania (chránim sa celé leto krémami s ochranným faktorom min 50)dosiahnuť stav, že kontrasty medzi fľakmi a ostatnou pokožkou sú málo výrazné. Na ožarovaní som nebola, bola som na konzultácii a lekárka nevedela zaručiť či to pomôže a ani to, či po skončení sa stav nevráti. Mala som známu, čo ožarovanie absolvovala. Vždy v zime dva alebo tri roky za sebou minimálne 3x týždenne. Zdalo sa, že sa jej stav ustálil, ale bolo to za cenu toho, že pokožku mala veľmi opálenú až často spálenú a veľmi zostarnutú. Odradilo ma to. Bolo to cca pred 10 rokmi. Neviem, aké metódy teraz používajú, treba si pozisťovať a zvážiť.

Ludvooo

viac ludi tu pisalo, ze si vitiligo uspesne liecili u albertovej ale pripominali aj, ze to trvalo dost dlho. lenze co z toho ked lekari to neriesia vobec. ja mam biely fliacik v oblasti slepeho creva, nastastie sa nezvacsuje. objavil som ho raz v chorvatsku, ked som sa opaloval, zistil som, ze ta cast ostavala biela. dost ma to prekvapilo, lebo sa to objavilo tak nahle. ale mozno to tam uz bolo, len som bol par rokov biely ako cmar, tak som to nezistil. segra ma vystrasila ze sa mi to bude zvacsovat, ale nehybe sa, tak to zatial neriesim. ked som bol na prehliadke u obvodneho a som mu to spomenul, povedal, ze to sa liecit neda, ze je to skoda casu. ze to mam brat tak ako to je a nerozmyslat nad tym. ale keby sa to zacalo sirit a islo to dalej, napr. na ruky alebo tvar, tak by som nebol taky pokojny, to je jasne.

ebi777

skús si prečítať nejaké americké výskumy na webe, čo sa týka liečby vitiliga,
na slovensku je liečba vitiliga iba v plienkach, teda všeobecnosti aj vo svete,,
ale vo väčším miestach, štátoch robia apoň nejaké výskumy

ja som napr. čítala štúdiu americkú, kde dali do spojitosti vznik vitiliga s chronickými infekciami v tele

prirodzene sa telo bráni infekciám, vytvára protilátky, ale ak tento stav pretrváva roky, tak tie bunky čo ničia cudzorodé látky prestanú správne fungovať a začnú zabíjať aj svoje bunke, ako napr. v prípade vitiliga ničia melanín

konkrétne som čítala prílad štúdiu: súvis vzniku vitiliga s chronickou infekciou helicobacter pylori,
testovaným bola zistená infekcia HP, ani o tom nevedeli, nemali žiadne ťažkosti, keďže telo roky odolávalo, lebo tvorilo protilátky....
až po rokoch neustálej tvorby protilátok, začala telo ničiť okre HP aj vlastné bunky melenínu...

treba čítať štúdie, nejaké maste určite nepomôžu, keďže je to autoimúnne ochorenie, ide to zvnútra tela