Pečenie chleba

Deria

noooo, takze nie si ziadny zaciatocnik!? ano, to viem, ze ak je muz kuchar, väcsinou je velmi dobry. to plati aj o kadernikoch.
a ano, spravne to robis, viac v spodnej casti treba piect, nakolko chlieb je dost vysoky. inac, tento moj recept je taky pravy sedliacky. teraz je tolko druhov chlebov, len v nemecku je vyse 400 druhov.

19371564826

vidíš ja napríklad fúkanie nemám - iba ohrev vrchný, spodný a vrchný + spodný a keď chcem mať chleba dobre prepečený tak ho pečiem cca 45min (a to hovorím o malom 300g-500g celozrnnom resp. viaczrnnom chlebe) a pečiem ho v spodnej tretine rúry na cca 200 stupnoch. a že za rok? :D asi nebudeš veriť, ale chleba som naposledy piekol v sobotu večer - sódový nie ten z kvásku. sódový má výhodu, že ho stačí miesiť len cca 2min a netreba ho nechávať kysnúť.

p.s. najlepší kuchári na svete sú z väčšej časti muži :)

Deria

tak ja myslim, ze je v tom rozdiel, ja zostavam verna klasike, teda kvasku. ano, muku pouzivam tiez klasiku psenicnu. uz som piekla aj zo spaldovej ale nie chlieb.
tak nech sa ti vydari!!!! pripadne daj vediet. (tak za rok?:))ale nie, ved urcite nebudes piect cez tie horucavy!

Deria

ty si este nepiekol, ze?:) ja mam ruru AEG ale to je v podstate jedno. su rury, ktore nemusia byt ani znackove a drahe a pecu vynikajuco.
chlieb polozis do rury tak, aby bol priblizne v strede, ani vysoko, ani nizko. ked peciem na umluft, to je to fukanie, tak je samozrejme rychlejsie upeceny. musis si to trochu ustrazit. ked budes chlieb vytahovat na potieranie, snaz sa pritom ruru nie moc vetrat. potriet a rychlo zatvorit!

19371564826

myslíš, že je lepšie keď sa kvások nechá kysnúť samostatne a potom s cestom či v tom nie je rozdiel? a tú múku používaš teda klasickú pšeničnú? skúšala si aj iné múky? ďakujem za recept niekedy ho vyskúšam

Deria

problem je v tom, ze ja robim takmer vsetko od oka.:)
ale: rascu davam celu a zapracujem do cesta. kvasnice? myslim, ze na SK (nezijem tam) je podobne balenie, sesternica na sk tiez tak dava. znacka jedno aka. muku som pisala special-hladka. na znacku myslim netreba pozerat. my tu v DE mame jednu muku, z ktorej varime, pecieme kolace, zakusky a dokonca aj chleba je z nej super. kvasok: cim teplejsie, tym rychlejsie kysne, to plati aj pre cesto. neviem, kolko kysne ale ked mi kvasok uz takmer vychadza z hrnka, je hotovy. musi byt vysoko vykysnuty. to iste aj s cestom. vodou sa potiera myslim preto, aby bola kora chrumkava a aby sa uplne nezosusila. ocot dodava chlebu chut a myslim, ze je to prave aj kvoli trvanlivosti. neviem, kolko dni mi vydrzi ale urcite dlhsie, nez kupeny v obchode. zvyknem si hned cerstvy ale uz vychladnuty chlieb zamrazit. cast necham k dispozicii a cast si naporcujem a zamrazim. ked ho rozmrazim, je ako cerstvo upeceny.

19371564826

cca. koľko minút miesiš cesto? rascu používaš celú či mletú a dávaš ju len navrch alebo ju zamiešaš do cesta?

a tie kvasnice 1.5 balenia sú koľko gramov, aká značka? a akú značku múky používaš?

ako dlho nechávaš kysnúť kvások a potom aj cesto? to som asi nepochopil ja urobím cesto so všetkým, potom ho cca 10min miesim a potom ho nechám kysnúť na cca 1,5hod.

prečo potieraš chleba vodou počas pečenia? a ten ocot tam má význam? ocot som ešte nikdy nepoužíval a ani ho nevidel v iných receptoch.

a ako dlho ti vydrží? (myslím trvanlivosť, nie ako rýchlo ho zješ :) )

Deria

ejha, bola by som tomu dala!:o zabudla som dolezitu vec: po vypracovani cesta ho pravdaze treba dat najprv vykysnut a potom piect!!! (skoda, ze sa prispevky nedaju opravovat. uz som asi z toho tepla mimo:))

Deria

...este to trochu skorigujem, lebo ako vidim, nenapisala som ten cas pecenia zrozumitelne. Kazda rura pecie inac, v mojej je chlieb za tych max.45 min. hotovy. Prvych 20 min. sa nema otvarat rura. Teda az po 20-tich min. znova potieram vodou a potom este naposledy, ked je uz hotovy.