roviny tela - pomooc

Príspevok v téme: roviny tela - pomooc
igino

nevie niekto odkaz na nejaku stranku kde by boli popisane roviny tela a smery s odbornymi terminmi a aj nazornou obrazkovou prilohou? alebo nemate niekto takuto obrazkovu prilohu doma? v slovniku je sice strucny popis ale dake obrazky by bodli.chystam sa na prijimacky na medicinu, potrebujem sa to naucit a neviem to nikde najst :(

ccc

Základná orientácia je takáto:
MEDIÁNNA rovina-stredová. prebieha stredom tela a delí ho na pravú dexter(pravý) a ľavú (sinister) polovicu
SAGITÁLNE roviny sú rovnobežné s mediánnou,je ich nekonečné množstvo,pretože delia telo na pravú a ľavú časť
TRANSVERZÁLNA rovina-priečna delí telo na hornú a dolnú časť a je kolmá na mediánnu a sagitálnu
FRONTÁLNA-je rovnobežná s čelom a delí telo na prednú a zadnú časť a je kolmá na mediánnu,sagitálnu aj transverzálnu

smery ku základným rovinám sú:
ku mediánnej-dovnútra-MEDIALIS
ku sagitálnej-dovonku -LATERALIS( pri porovnávaní dvoch struktúr)
ku transverzál. -nahor-CRANIALIS,SUPERIOR
nado- CAUDALIS,INFERIOR
ku frontálnej dopredu- ANTERIOR,VENTRALIS
dozadu- POSTERIOR,DORSALIS
chceš aj končatiny ?

igino

asi uz cvokatiem. diky. ja som hladal vo vyhladavacoch a odbornych strankach niektorych ale na wikipediu som zabudol. sa mi stava ze obcas viem po latinsky povedat kostru hlavy ale nespomeniem si na vlastne telefonne cislo. ale toto... to uz je moc.

tish

co chcu aby sa im tam hlasili lekari? to sa mi zda prehnane. neviem ti pomoct, na vet, sme mali roviny az na anatomii na vyske a viem, ze u ludi su trosku ine.
ale tuto chodievaju aj medici, tak snad sa ti niekto ozve co by ti pomohol. drzim palce a nezufaj!

igino

no aj ja si myslim ze mali. ale je to v otazkach na prijimacky. a este kadejake odborne nazvy otocenia cohokolvek a tak. dost mi sibe z chemie a este ani toto neviem poriadne