Som alkoholička

Príspevok v téme: Som alkoholička
Tony L

Volám sa Tony, som cudzinka, manžel je Slovák.
Myslím, že som alkoholička, pijem úplne každý deň. Mám 28 rokov, alkohol mal u mňa vždy svoje miesto už od puberty, ale zhoršuje sa to, pomaly niet dňa, kedy by som nepila.
Neviem odkedy to už nedokážem ovládať, ale stále častejšie cítim, že ma to demoluje. Zobúdzam sa dolámaná, s opuchnutými očami, pri pohľade do zrkadla mám chuťv sa zo seba vyvracať.

Každé ráno začínam, poviem si - dnes určite nie, a potom sa počas dňa stane niečo, čo ma rozladí, znepokojí, poníži a ja sa tým pitím musím večer potrestať. Opijem sa a prežerem tak, aby mi bolo totálne zle, v noci samozrejme nespím, ale o to viac verím v nové ráno, kedy si opäť poviem, že tentoraz vydržím, že sa nebudem trestať, že sa očistím a bude zo mňa opäť normálny človek.
Nikdy to ale neviem vydržať dlhšie, aj preto píšem sem. Nemám totiž s kým svoj problém zdieľať. Môj manžel je asi radšej, keď mám nejakú tú svoju hladinku, vníma to síce ako problém, ale necíti potrebu to riešiť. Som totiž veľmi introvertná bytosť, bez sebavedomia, v triezvom stave sa už takmer neviem uvoľniť. On má toho sám veľa, asi mu nezostáva energia riešiť moje depresie.
Okrem neho, o mojom alkoholizme vie ešte kolegyňa, zlatá žena, to ona mi poradila napísať sem, pomáha mi i s pravopisom, nakoľko som cudzinka.

Budem veľmi vďačná za každý príspevok k môjmu problému, zvlášť od žien, ktoré sa trápia s podobným problémom.

Dneska znovu raz začínam s detoxom, nastavila som si prísny režim, každý deň cvičiť, jesť zdravšie, dopriať si viac radostí v živote, fotografovať..
Verím, že ak sa tu budem pravidelne deliť so svojimi skúsenosťami, podarí sa mi od pitia oslobodiť.

Tony L

Ahoj Zewa,
bývam v Bratislave :) Rada si nechám poradiť, psychoterapii sa určite nebránim, len som s ňou dosiaľ nemala dobré skúsenosti.

Lieky, zvlášť tie psychiatrické, odmietam najmä preto, že človeka, čo ich užíva dlhšie, gumujú. Žiaľ, mám viac priateľov v mojom okolí ako odstrašujúci príklad, pre ktorý som sa rozhodla, že lieky nie.
navyše naozaj chcem byť úplne čistá, moje nastavenie a túžba prestať s lakoholom je také, že buď to pôjde bez chémie, alebo to pre mňa až atký motivačný význam nemá.

S manželom deti zatiaľ neplánujeme.

Agnes998

Ja mám pocit, že máš depresie a riešiš to takýmto spôsobom. Ono to môže chvíľkovo pomôcť, ale inak je to cesta do pekla, to vieš. Podľa toho čo píšeš, možno máš aj sociálnu fóbiu, keďže sa nevieš za triezva uvoľniť. Ale tieto veci sa dajú riešiť liekmi! Existujú antidepresíva, ktoré pomáhajú nielen na depresiu, ale aj na sociálnu fóbiu a úzkosť, po ktorých sa uvoľníš a budeš spoločenskejšia. Nejde to zo dňa na deň, keď začneš brať tie lieky, trvá 4-6 týždňov kým začneš cítiť nástup účinku. Ale je to ďaleko lepšie ako alkohol, ktorý ťa len ničí! Odporúčam ti vyhľadať odbornú pomoc, nejakého psychológa i psychiatra. Či budeš potrebovať aj protialkoholické liečenie neviem, ako zle si už na tom, či cítiš nezvládateľné abstinenčné príznaky keď ten alkohol nemáš, alebo to môžeš zvládnuť aj sama. Ak máš záujem si o tom pokecať, napíš mi na kathy@hotmail.sk, poradím ti

daniuska

Ja neviem, ci sa Tony alkoholom tresta, skor alkohol pouziva len ako formu ulavy pri depresii.Zistila, ze alkohol otupuje zmysly a tak jej robi dobre na dusi...

daniuska

Su silne povahy, co zavislost dokazu porazit bez terapie a liekov, ale nemyslim, ze, podla toho, co pises, ze si takou osobnostou aj ty, tak pokial tvoja pevna vola nestaci, mala by si pomoc vyhladat, bud s tym skoncis sama, alebo s pomocou, ina moznost nie je.Ty vies, nakolko si vies sama sebe povedat a DOST...

pre teba

tak dneska si nedaj. na zdravie :-) zajtra si preber pocity ake si z toho mala. a dopraj si jedlo, zatial nerieš všetko naraz. daj si všetko čo maš rada a skus len bez chleba, alebo len tak s polystyrenom. napr. zajtra ráno vybehni na hríby alebo ešte dnes, usuš si ich, teš sa na vianoce. prečo všetko zahadzovať kvôli poháriku, ktorý ti aj tak dobre nerobí? na svete je plno veci čo môžeš robiť. je to škoda :-)

zewa

Mňa ani tak nezaujal ten alkohol, ale to, že sa ním za niečo trestáš. Čo to je? Za čo sa tak nenávidíš?
Tiež si myslím, že práve preto by si mala začať psychoterapiu. Veľa z nás má dobré skúsenosti s terapeutmi, tak napíš v akom meste hľadáš a niekto ti tu odporučenie na konkrétneho človeka dá. Prestaneš sa trestať, odstrániš primárnu príčinu a s ňou aj pitie. A ešte mi nie je celkom jasné, prečo tak radikálne odmietaš lieky? Veď škodia menej alebo rovnako ako alkohol. A možno by ti lieky od psychiatra pomohli natoľko, že by si nielen prestala mať problém s alkoholom, ale aj by si mala viac sebavedomia, ľahšie chodila do spoločnosti aj s manželom. A časom ich prípadne vysadila.
A čo váš vzťah? Dieťa plánujete?

Tony L

Ďakujem daniuska, oxazepam poznám, ja by som sa ale radšej chcela vyhnúť liekom.
Aby som mala dôvoď zbaviť sa závislosti na alkohole, musím ostať úplne čistá - hrozba ďalšej závislosti by ma v mojom snažení skôr zneistila.

Veľmi by mi pomohlo, keby sa tu na fóre našiel niekto, kto prežíva to isté čo ja a vedel by mi z vlastnej skúsenosti opísať svoje úspechy a sklamania pri riešení tohto problému. Ďakujem :)

daniuska

Zistila si, ze alkohol ti navodzuju prijemny stav uvolnenia , stal sa tak tvojim sposobom uvolnenia, ritualom...Navstiv psychologa, daj si predpisat lieky , ktore ti navodia podobny stav..napr.Oxazepan a pod., aby si si od alkoholu odvykla, samozrejme, ze tie lieky nemozes uzivat namiesto alkoholu do nekonecna, to by si sa stala zavislou na liekoch zas, ale pomozu v pociatocnom odvykani si od alkoholu a vhodnou terapiou, trebars ambulantnou formou protialkoholickej liecby, to zvladnes.Uz to, ze si to uvedomujes je velmi vela...Drzim palce.

Tony L

Ďakujem Nyc8. Ty máš s týmto problémom skúsenosť?
Ja myslím, že moje pitie je u mňa hodne napojené aj na problém so sebavedomím, asi sa potrebujem cez alkohol potrestať za to, že sa niekedy cítim nedostatočná, slabá, zbytočná. Alkohol ten pocit neutralizuje, neviem či by prechádzka s mentolkou zafungovali podobne. Iste, mala by som to asi riešiť s odborníkom, ale je ťažké nájsť takého, komu by som mu vedela dôverovať a nemala by som pocit, že na mňa aplikuje iba svoje poučky.

Ja som sa rozhodla sama si nastaviť režim, tak ahádam sa mi ho podarí dodržať.

Žiaľ, ani nebývam často doma sama. Som buď v práci, s manželom, s priateľmi, práve mnohé stretnutia ma nútia piť. Kiež by som si vedela dopriať byť dlhšie sama a vyupratovať si v hlave.

Nyc8

Ahoj skús si namiesto alkoholu nájsť náhradu napr. silné mentolové cukríky.. a ked ťa cez deň niečo rozladí tak si daj dlhú prechádzku, prevetraj hlavu! A ked sa nevieš zbaviť alkoholu na celý deň, tak skús každým dňom znižovať jeho množstvo.. Na začiatku to bude tažké ale ak s tým chceš skončiť, tak musíš vydržať. Hlavne nebuď stále doma, lebo sa nudíš a aj to ťa láka piť..
Držím palce musíš to vydržať ! :)