Pokojna smrt - nedostupny tovar?

Príspevok v téme: Pokojna smrt - nedostupny tovar?
kukucka1

Preco vlastne ludia nemaju pristup k zaisteniu pokojnej, bezbolestnej a rychlej smrti, napriek tomu, ze prostriedky modernej mediciny to bez problemov umoznuju? Preco ludia bezne davaju humanne uspavat svojich stvornohych milacikov, aby zbytocne netrpeli, no pre ludi je to paradoxne nedostupne, aj keby sa pre to sami z vlastnej vole a vedome rozhodli, ci boli by ochotni si to aj sami zaplatit?
Bolo by menej pachtiacich sa otrokov a niekomu hore v systeme by velmi chybali, resp. by mu vadilo, ze nad svojimi otrokmi straca definitivnu kontrolu?

Fleur-de-lis

myslím, že sa pýtaš v zmysle prečo by im to mal zákon zakazovať. Mňa osobne by to zaujímalo kvôli môjmu svedomiu a kvôli tomu, že všetko má svoje následky a nepotešilo by ma, keby som potom videla ako si tie následky dotyčný musí niesť. Lebo "med lízať" to nie je.
A prečo by do toho mal zasahovať zákon, je otázka toho, či "zákon" uzná život za niečo čo človek nedal a teda ani nemá právo vziať. Ja to vnímam ako otázku toho, nakoľko si vážime život.
A môj život nie je úplne môj, lebo ja som sa nestvorila sama, ak trochu chápeš čo tým chcem povedať.
A teda človek sám by nemal mať právo rozhodnúť o jeho ukončení.
Ale zákon je už aj tak naklonený iným smerom, veď detí sa ani nikto nepýta, či chcú žiť, len im rovno vezmú život ako keby ich rodičia boli vlastníkmi toho života.
Ja neviem, možno do toho nemá zákon právo zasahovať. Ale následky potom bude každý niesť. A takto by boli ľudia aspoň od toho uchránení.

Fleur-de-lis

myslím, že sa pýtaš v zmysle prečo by im to mal zákon zakazovať. Mňa osobne by to zaujímalo kvôli môjmu svedomiu a kvôli tomu, že všetko má svoje následky a nepotešilo by ma, keby som potom videla ako si tie následky dotyčný musí niesť. Lebo "med lízať" to nie je.
A prečo by do toho mal zasahovať zákon, je otázka toho, či "zákon" uzná život za niečo čo človek nedal a teda ani nemá právo vziať. Ja to vnímam ako otázku toho, nakoľko si vážime život.
A môj život nie je úplne môj, lebo ja som sa nestvorila sama, ak trochu chápeš čo tým chcem povedať.
A teda človek sám by nemal mať právo rozhodnúť o jeho ukončení.
Ale zákon je už aj tak naklonený iným smerom, veď detí sa ani nikto nepýta, či chcú žiť, len im rovno vezmú život ako keby ich rodičia boli vlastníkmi toho života.
Ja neviem, možno do toho nemá zákon právo zasahovať. Ale následky potom bude každý niesť. A takto by boli ľudia aspoň od toho uchránení.

4listok

"Ale podmienky nemenia fakt, že niekto vzal niekomu život, či s tým dotyčný súhlasil alebo nie"
To je tvoj pohlad a je to v poriadku, nejdem o tom ani polemizovat... no ak s tym suhlasili obaja, potom prichadza podstatna otazka, z akeho dovodu to ma zaujimat aj teba a ci mas pravo (a preco) im dvom do toho nejak zasahovat...

Fleur-de-lis

ak má niekto silné bolesti a už sa len trápi, a ten človek nemá vieru v Boha alebo niečo iné, čo mu dáva význam, nádej, (neviem ako to výstižne pomenovať) tak je prirodzené, že chce zomrieť, lebo sa už nechce trápiť. Otázka ale je, či je to fér, žiadať niekoho aby ho zabil. Život je život, ukončenie života je vražda. Pokiaľ si to začnete odôvodňovať, že kedy je to v poriadku, tak je to len to isté, ako čo robia moslimovia v mene viery, čo robili kresťania v minulosti, čo sa robilo vo vojnách a napríklad v druhej svetovej vojne. Prosto si len dáte nový dôvod, prečo je to teraz v poriadku niekomu vziať život. Ale podmienky nemenia fakt, že niekto vzal niekomu život, či s tým dotyčný súhlasil alebo nie. Také konanie časom zničí svedomie a psychiku každého.
Je rozdiel ak človek žije už len vďaka prístrojom, a nie je už šanca na vyliečenie. Takto sa život už len umelo predlžuje, a v určitom zmysle ten život už vlastne nie je.
No neviem, ja nie som odborník na také veci, ale vziať niekomu život je vážna vec a ľudia si začínajú myslieť, že je to v ich moci o tom rozhodovať. Je potom už len otázka času kedy bude aj vražda akceptovaná, veď ten človek mal na to dôvod... Prečo je jeho dôvod horší než váš? Veď pravda je očividne už len relatívny pojem, a každý má dnes svoju vlastnú pravdu, nie tak?

jedulka

... už tady zase otravuješ s tou pafilozfickou otázkou?
phoenix > myslím, že ti to vysvětlila velmi stručně a jasně,škoda že se ti to nedá vysvětli i ručně dal by jsi určitě pokoj ....

4listok

"Ty si niečo vymyslíš a chceš po niekom inom, aby to spravil za teba"
no to by ma ani nenapadlo pozadovat, aby to niekto iny musel robit za mna. :D hovorim len, ze ak by existoval niekto, kto by to bol ochotny vykonavat, tak by len mal mat tu legalnu moznost to vykonavat, bez toho aby mu to niekto zakazoval alebo sa ho snazil perzekvovat. ak by by nikto taky neexistoval, nic sa nedeje. ak by sa niekto taky nahodou objavil, tak by sa objavil, to nie je dolezite. dolezite je, ze neexistuje nejaky explicitny statny zakaz ktory by branil dospelym ludom v ich slobodnom dobrovolnom konani, alebo prikaz ktory by ich do niecoho nutil.

a ja som rad spolu s tebou, ze lekari maju moznost odmietnut vykonanie potratu. ved samozrejme lekari nie su stroje aby nieco take robili z donutenia. na druhej strane som ale proti tomu, aby sa interupcie nejak zakazovali. ak existuje zena ktora ma o interupciu zaujem a existuje lekar ktory to je ochotny vykonat, potom by nemal byt niekto treti, kto by im v tom prekazal nejakym zakonom ktory to zakazuje... a rovnako by to malo byt aj v pripade eutanazie...

phoenix

Vidíš, ty sám nie si ochotný. Ani ja, ani prevažná väčšina ľudí na zemi. Lebo zabiť niekoho, to nie je len tak. To nie je ako nakrájať mrkvu, zotat strom...aj zabiť zviera je ťažké, nieto ešte človeka. Ty si niečo vymyslíš a chceš po niekom inom, aby to spravil za teba. To máš ako s interrupciami, som rada že lekári majú možnosť odmietnuť ju vykonať. Lebo predsa len to nie je ako bezna operácia. A zabiť už žijúceho aj ked trpiaceho človeka, čo to asi spraví s psychikou dotyčného ? Nevinného človeka, nie vraha. Aj vraha musí byť ťažké zabiť, aj ked je to vrah, pre normálneho človeka. Teória je jedna vec a prax druhá. Nie je to take jednoduche.

4listok

no konkretne ja by som nebol ochotny nieco take spravit, ale nie vsetci su ako ja; ludia maju rozny pohlad na svet, rozne priority, rozne pohnutky, rozne strasti... a ak sa dvaja dospeli svojpravni ludia dohodnu na asistovanej eutanazii uskutocnenej bez toho aby to zasahovalo nejake tretie osoby, tak v com konkretne je ten problem?

phoenix

Preto, lebo sa nenájde nikto ochotný zabíjať ľudí, a ak áno, tak nebude duševne v poriadku, a takých ľudí a take chovanie by sa podporovať nemalo. Jedna vec je nedrzat človeka na hadickach a druhá vec je zabiť ho, za to že si to želá. Ty by si bol ochotný zabíjať ľudí na želanie a brať za to peniaze ?