Pokojna smrt - nedostupny tovar?

Príspevok v téme: Pokojna smrt - nedostupny tovar?
kukucka1

Preco vlastne ludia nemaju pristup k zaisteniu pokojnej, bezbolestnej a rychlej smrti, napriek tomu, ze prostriedky modernej mediciny to bez problemov umoznuju? Preco ludia bezne davaju humanne uspavat svojich stvornohych milacikov, aby zbytocne netrpeli, no pre ludi je to paradoxne nedostupne, aj keby sa pre to sami z vlastnej vole a vedome rozhodli, ci boli by ochotni si to aj sami zaplatit?
Bolo by menej pachtiacich sa otrokov a niekomu hore v systeme by velmi chybali, resp. by mu vadilo, ze nad svojimi otrokmi straca definitivnu kontrolu?

4listok

"kto sa chce zabiť, sa zabije, a ked sa zabiť chce a nevladze, tak hold ma smolu"
na to si ako prisla? a preco musi mat inak smolu? je z nejakeho dovodu nevyhnutne aby ju mal?

a nechat cloveka prechladnut a umriet nie je eutanazia, ale vrazda...

phoenix

Aj tak neviem čo riesis, kto sa chce zabiť, sa zabije, a ked sa zabiť chce a nevladze, tak hold ma smolu. Inak čo som čítala, v našich nemocniciach na geriatrii sa im to snažia urýchliť aj.ked pacienti nechcú..peniaze na starostlivosť nie su, tak ich nechávajú prechladnut a umrieť

4listok

Aj tak stale vobec nie je jasne, ake padne dovody brania vo vytvoreni prava na dobrovolnu eutanaziu..... (nabozenske, resp. nejake "ezotericke" nazory ale nie su padne dovody... a zatial tu okrem nejakej viacmenej nekonkretnej moznosti zneuzitia prakticky ziadne ine dovody v celej diskusii uvedene neboli...)
Tiez je zaujimave, ako si tu niektori zamienaju pravo s povinnostou, akoby tu neslo o to, aby sa ludia mohli spravat a rozhodovat podla seba, ale akoby sa im tymto malo cosi vnutit a nariadit, ze to musia pouzivat... mozno to je este nejake reziduum v mysleni ludi z dob totality, neviem... Tiez som si vsimol ze u nas vsetci velmi radi mudruju, moralizuju a poucuju ostatnych ludi - kazdy vsetko vie, kazdy vsade bol, vsetko pozna najlepsie, a uplne najlepsie tu kazdy vie, co je pre niekoho druheho dobre a co zle a to dokonca aj v pripade ze ho nikdy nevidel... :D To co aj v tejto diskusii prezentuju niektori jedinci, to je hotova prozretelnost in person... uz len ten styl vyjadrovania zvoleny tak, akoby nehovorili len za seba, ale hadam za cely vesmir... :D
Neviem, ale mam dojem ze by pomohlo vo vseobecnosti celej tejto nasej krajinke, keby sa ludia viac starali o seba, a to hlavne co sa tyka roznych "nazorov" a mudrovania kdesi od stola s pivom, keby boli tolerantnejsi a nemali potrebu sa navzajom nutit chodit v jednom siku ako nejaka prvotnopospolna spolocnost... to je fakt tak neakceptovatelne aby sme si navzajom dovolili zit, rozhodovat sa a nalozit so svojim zivotom tak ako sami chceme?

daniuska

Niekedy ludia dlho netrpeli, deti sa nemuseli aj niekolko rokov starat o svojich leziacich rodicov, lebo neboli oblbovaky, co ludi umelo drzia pri zivote. Nebyt dnesnych liekov, ludsky zivot by sa zbytocne v utrpeni nepredlzoval. Ani netreba eutanaziu, staci vysadit lieky a smrt si prirodzene pride tam, kde uz zivot nema byt.

Fleur-de-lis

no ja nemám 10 ani 15 ani 20rokov, takže čo to už o živote viem.
Čarodejka, za to že ty žiješ bez nádeje, neznamená, že my ostatní tiež musíme ;) Našťastie to tak nie je...
A prajem ti, aby si aj ty v živote našla niečo, čo ti bude dávať radosť a pokoj aj v ťažkých chvíľach.

anjelik*

Ak pripustím, že všetko začína a končí mojim spôsobom uvažovania, tým, ako funguje moja myseľ, tak sa do určitých ťažkých životných situácií nedostanem, pretože práve tá hĺbka mi zabezpečí ten správny spôsob nazerania, vďaka ktorému sa im dokážem vyhnúť. Preto je naozaj nerozumné tvrdiť, že sa treba vzdať ideálov, pretože ľudia bez ideálov a vízií sú *mŕtvi* a tvoria *mŕtvu* spoločnosť. Plus inak sa vyrovnáva so situáciou človek zmietaný osudom a ten, ktorý sa snaží vidieť príčiny, prečo sa do danej situácie dostal a má aj správne návody, ako *hospodáriť* s vlastnou životnou silou, ktorá mu napomôže problémy riešiť. :o)

Čarodejka

Fleur-de-lis - môžeš veriť čomu chceš a môžeš mať hodnoty akékoľvek no preveria ťa len a len konkrétne situácie do ktorých sa dostaneš.

,,Nikdy nehovor nikdy,,

A zabudni na ideály a aj nato, že sa nevzdáš a budeš za tie svoje ideály ,,bojovať,,.

Takto to v reálnom živote nefunguje.

Fleur-de-lis

vavava,

trpel takto niekto tvoj blízky?
Nechcela som sa ťa dotknúť. Ak sa tak stalo, prepáč.
Áno, mám ideály, viem celkom presne, že v realite je to ťažké. To ale neznamená, že sa vopred vzdám.
Tú knihu som nečítala. A viem, že veľa vecí nie je možných len silou vôle človeka. No je ešte iná sila, a kto ju nájde, zvyčajne neprehrá.

vavava

Fleur-de-lis

to je pekne ze uznavas take vznesene hodnoty..lenze to je stale len take slovickarcenie..aj ja tu mozem o tom pisat slohy ale ci sa to bude zhodovat s realitou to je uz druha vec..ked dojde na ciny tak clovek mnohokrat prehodnoti to comu cely zivot veril a zisti ze je o uplne naopak..necitala si nahodou knihu 1984 od Orwela? tam v zaverecnej casti hlavny hrdina poprel vsetko comu cely zivot veril a zradil aj svoju priatelku len aby sa vyhol strasnemu utrpeniu..ano je to len kniha, ale otazka znie kolko ludi by konalo inak..lebo toto su uz vyhrotene situacie ktore sa stavaju malokomu a nikdy nemozes tvrdit ako budes konat v danom momente a ani si nevies predstavit ake to bude..
a nedristaj prosim ta ze ty vidis do hlbky a ja nie..ty pises nadnesene a veris svojim smiesnym idealom, ale s realitou to ma hovno spolocne, az ked taku situaciu prezijes tak potom nieco hovor

bluee

Ehm, no aby si potom doubledog nebol smutny, ked zistis, ze sa ti nedari splodit dieta. Aj ked sa zena rozhodne nechat sa umelo oplodnit, nikde nie je istota ze plod aj donosi. Takze tvoje obmedzene vnimanie, ze zivot je volba, je fakt smutne..