Nedostatok lásky zo strany rodičov

Príspevok v téme: Nedostatok lásky zo strany rodičov
Girl_63

Ani neviem ako začať..Mám 20 rokov a mojím dlhodobým preblémom je ze trpím nedostatkom lásky zo strany rodicov. V podstate je to tak odmalička, ale vtedy som si to uvedomovala menej a brala som to tak, že ich správanie je voči mne normálne. No ako som vyrastala a prisla do kontaktu so spolužiakmi v skole, kamaratmi... zacala som si vsímat ze moji rodicia sa výrazne lísia od iných rodicov.
Je mi normálne luto, ze to musím o nich písat, pretoze ich mám velmi rada ale dost mi tým ich správaním ublizujú . Oni si to ani neuvedomujú. Ich vôbec nezaujíma co mna trápi, aké mam problémy. Ked ma vidia ze som smutná a len tak sedím a premýslam nikdy neprídu za mnou a nespýtajú sa ma čo mi je, že či nepotrebujem s niečim pomôct, resp. nejakú radu, proste nič. Miesto toho mi povedia, že čo tam sedím a nič nerobím. Co sa týka pochvál alebo tak, to som od nich nepocula ani nepamatám.. si pamatam ..ked som bola mladsia a chodila do skoly, kolko krát som prisla domov celá vytesená ze som dostala jednotky a s radostou som im to oznámila. A oni? Ziadna pochvala ze som sikovná, proste nič. Ich odpoved bola, ze "dúfam ze aj nabudúce bude za 1" a to bolo vsetko. A takto to bolo vzdy, ked som vyhrala nejaké sútaze, dostala pochvalu od triednej, výborne zmaturovala..im to bolo jedno, brali to ako normálka.
Mozno to bude zniet divne ale my sa doma takmer ani neoslovujeme, moja mama ma inak ako mojim oficialnym krsným menom neoslovuje, oco sa snazí aj zdrobneninami. A pre mna sú to len oco a mama. Ani neviem preco, mne to nedá ich osloviť maminka, ocinko..nie sú mi tak blízky čo mi je velmi lúto :/
Chcela by som mat s nimi krajsí vztah, ale uz ich nezmením. Také niečo ako objatie, pusa na líčko/čelo na rozlúčku, na dobrú noc.. som mozno dostala ako 3-ročná ked som isla do skôlky.
Ako nemôzem povedat ze sa o mna nestarajú, to nie. Z materialnej stranky mam vsetko co potrebujem. Mám jedlo, peniaze ked si nieco potrebujem kúpit... Len si s nimi akosi nerozumiem, chýba im citová stránka. Ked som bola mala, casto som uvazovala nad tým ci nie som adoptovaná (100% niesom). Ked som dospievala dost som sa s nimi aj hádala, pár krat ma aj bili po zadku, nadavali mi. Vela krat som im povedala, ze som sa radsej ani nemala narodit a ze ma mali dat radsej do detského domova (tam by mi mozno tie vychovavatelky dali viac lásky ako vlastný rodicia). Ako som dospela prisla som na to ze sa s nimi neoplatí hádat a vlastne ani rozprávat, lebo nieje o čom. Moje problémy ich nezaujímajú, poradit mi nevedia, ich argument je ze som dospelá a svoje problémy si mam riesit sama.
Čo sa týka mojej mamy s tou som sa nikdy nerozprávala ako mama s dcerou, napr. o takých problémoch s dospievaním, menstruacia, prvá láska, sex..tieto temy sú u nas absolútne tabu, keby neexistoval internet a kamarati neviem o nich absolútne nič. Moju mamu vlasne ani nezaujíma ci sa chcem vediet naucit varit, nikdy ma nezavolala do kuchyne so zamerom aby ma naucila nieco nové, ked neprídem sama ku nej ze jej chcem s niecim pomôct tak si ma ani nevsimne, keby neexistovali recepty tak neviem uvarit ani to co viem. Ked vidím ako sa moje kamaratky rozprávajú so svojimi maminami mne je do placu. Závidim dievcatám co svoje maminy povazujú zároven za najlepsie kamaratky. Ja sa s tou mojou vlasne ani neviem normálne porozprávat, lebo neni o čom. Ked sme spolu doma, ona vacsinou varí, mazná sa so psom alebo mačkou alebo sedí pri telke. A ja? Keby som aj celý den zavretá v izbe za PC ani si ma nevsimne.
Casto sa cítim ako keby som im bola len na prítaz a cakali cím skôr sa osamostatním a odídem. Ja by som to v podstate aj sama chcela a urobila hned, ale nejde to. Este nemám pracu ani peniaze, takze nemám kam odíst. Doma sa cítim taka bezvýznamná, bezcenná a casto iba placem pretoze cítim ze tu ma nemá nikto rád (okrem psa).

Dakujem kazdému kto si to celé precítal, ani neviem ci mi dokazete vôbec nejako poradiť, ale potrebovala som sa vypísat lebo s týmto mojim problémom sa velmi trapim :( :( a velmi by ma zaujímalo ci je niekto na tom podobne alebo to len ja mam takých divnych rodicov :(

bmw

nedokončil som....ty takto neskonči ako ja s mojimi...ty im prejav lásku, možno poľavia a naučia milovať...u nás to nehrozí, takže im serem na hlavu..a idem priamočiaro vpred za šťastím...

bmw

no musíš začať ty, ty im začni prejavovať lásku......vlastný príbeh, mám 29 rokov, vzdelaný, priatelku, starám sa o seba, proste chcem byť tip top...no a kedže som mal podobných rodičov ako ty, bez citovej podpory, len materialnej...dlho som si budoval sebavedomie....len mi ho zrazali rokmi, teraz som s nimi v takom stadiu, ze ich nemusim ani vidiet, zijeme s priatelkou sami...ked vidim otca sem tam, mam chut mu drbnut za to ako sa spraval, aspon som ho vyuzil materialne, ale to si nevšimol...cvičím, som svalnatý asi by som mu ubližil, len myslienka, ze je otec biologicky ma drzi mu nic neurobit....nedostan vztah s nimi do takejto krajnosti ako mam ja....ja som mal rozne myslienky, som voci nim agresivni, rad by som to zmenil, ale netusim ako....ked som zacal podnikat, ziadna moralna podpora...iba frflali, ze skrachujem, ok, dostali ma na antidepresiva, podnikanie dosrate...a vtedy som si povedal dosť, začal som si vážiť sám seba a bol som k nim hrubý, inak to nešlo, povedať si svoje, narovinu a tvrdo...len tak tak že som neudrel nikoho.....teším sa na svoje deti, ako ich úplne inak vychovám, prachy a materializmus pojdu bokom...a rozvoj osobnosti dieťaťa bude prvoradý...to je základ, výchova, správne vychovať deti, aby boli samostatné a priebojné...takže, chod si za svojimi cielmi, kludne im papuluj, ak ustupiš, budu ťa "šikanovať" dlho, ja som sekol s nimi v 25 rokoch po vysokej škole...váž si samú seba, váž si svoje zdravie...svoj rozvoj...svojho partnera...svoju budúcnosť....

Annasunnie

Ahoj, velmi dobre Ti rozumiem, mam taky isty vek a taky isty psychicky problem, so svojimi rodicmi sa neviem ani poriadne rozpravat lebo citim ten ich nezaujem o mna ako o cloveka...ak sa chces porozpravat napis mi kludne na e-mail :)

detto

Ahoj, ja som mala velmi podobny pribeh. Chcem ta len ubezpecit, ze som si na 100% ista, ze ty ku svojim detom taka nebudes. Budes ta najlepsia mamicka. To som si ista.
A este jedna vec - potom, ked sa vydas a osamostatnis a pridu deturence, potom to tvojich rodicov bude mrziet, ze si s tebou nevybudovali krajsi vztah,uvidis. Potom sa mozno do seba vstupia a otvorene sa s tebou porozpravaju, mozno ta aj poprosia o odpustenie. Ty uz budes oblkopena vlastnou rodinkou a stastna, spokojna, naplnena laskou, im spokojne odpustis :) A vsetci budu opat stastni

detto

Ahoj, ja som mala velmi podobny pribeh. Chcem ta len ubezpecit, ze som si na 100% ista, ze ty ku svojim detom taka nebudes. Budes ta najlepsia mamicka. To som si ista.
A este jedna vec - potom, ked sa vydas a osamostatnis a pridu deturence, potom to tvojich rodicov bude mrziet, ze si s tebou nevybudovali krajsi vztah,uvidis. Potom sa mozno do seba vstupia a otvorene sa s tebou porozpravaju, mozno ta aj poprosia o odpustenie. Ty uz budes oblkopena vlastnou rodinkou a stastna, spokojna, naplnena laskou, im spokojne odpustis :) A vsetci budu opat stastni

alicia

ja tym trpim takmer 50 rokov,moji rodicia su jedini,ktori maju problem,pomahat je mojou povinnostou,hoci sestra ma svoj zivot,povinna som ja,s manzelom si nastastie rozumieme,syn dostal lasky mozno az privela a preto sa nam otaca chrbtom,neviem,cim to je,ale zit s tym je smutne :(

Maoam

necitala som prispevky podo mnou, zavisi od konkretnej situacie, ale mas dve moznosti - distanc a vybudovanie si vlastneho zivota a najdenia ludi + partnera, ktori voci tebe budu ini a nebudu mat tieto bloky a budu schopni tu lasku aj prejavit, ako prve vsak sa musis naucit tu lasku dat ty sama sebe, co je ten absolutne najtazsi krok - ale sama v sebe budes mat vzdy istotu, aspon to

druha vec je: ak sa nejedna o patologickych rodicov (sadisti a pod), ale len o ludi, ktori sami nezazili od rodicov lasku a vyrastali v prisnych podmienkach, jedina cesta, ako ich 'naucit' nieco je - byt im prikladom, to znamena - TY das lasku im, TY im ju prejavis, nemyslim tu, v ktorej sa ty stratis, ci obetujes, jednoducho prejavis naklonnost, zaujem, cit, ale s tym, ze ostanes sama sebou a budes zit vlastny zivot, o ktorom budes rozhodovat ty sama

tito ludia, ak je to tento pripad, ked pocitia prival toho 'tepla', sa zhacia, ale casom pochopia a zmäkknu.....uvidis sama, mozno ju v sebe maju, len nevedia ako ju voci tebe prejavit, ale TY im to mozes ukazat, casto je to tak, ze deti ucia rodicov...nebudes ani prva ani posledna

aj vo velmi tvrdych a prisnych rodicoch sa zvykne casom a vekom, najmä ked postupne starnu, nieco pohnut - a potom im to bude luto, trva to casto roky, na to sa priprav, ale nemozne to nie je

co sa inych ludi tyka - laska je vec dobrovolna - bud ti ju niekto DA alebo NIE, to nezavisi vzdy od teba, zavisi to najmä od toho, ci ju v sebe maju a ci su schopni ju prejavit a ochotni ju DAT

ale sama sebe ju mozes zacat davat uz DNES, postupne... prejavuje sa to napr. tym, ze clovek dba na seba, na to aby mu bolo OK, robi veci, ktore su pre neho pozitivne, priaznive, napomocne, urobi si niecim radost atd., nevesaj sa moc na druhych ludi, nebud od nich zavisla, je to velmi vratke

samu seba ale nikdy nestratis - tam mas istotu aj oporu a mozno budes mat casom stastie aj na adekvatne vnutorne silneho a zreleho laskaveho partnera, mas casu dost, si strasne mladucka......vsetko mas pred sebou

tbl555

Toto poznam velmi dobre. Nie je dna, kedy by ma nekomandovali alebo si do mna pichli a opytali sa, ze kolko mam rokov. V spolocnosti existovat neviem, som ako trtko, co si nevie otvorit usta... Rada popisem s kymkolvek podobnym amoeba@centrum.sk

mnamka257

a aj ja som mala problem s nizkym sebavedomim a strachu z ludi, velmi by som sa chcela preto porozpravat s niekym, kto pochopi co mam na mysli