Schizofrénia a rodina

Príspevok v téme: Schizofrénia a rodina
zewa

Ahojte. Zaujíma ma ako vníma rodina člena so schizofréniou? Ja som nikdy nezažila človeka so schizofréniou v ataku. A poznám viac rodín, kde schizofrenikov ponižujú, nadávajú im, nenávidia ich. Ale že v kuse, nie len počas araku. Neviem prečo. Snáď mi to tu niekto objasní. Zatiaľ vnímam schizofrenikov ako psychicky chorých ľudí, nie ako niktošov, či spodinu.

maridion

Ja som liecena na nieco ako schyzofrenia a u mna je to takto: Mam stavy a ked mam stavy tak som strasne zla, paranoidna a utocna. Ked sa rozkricim tak rodicia hned zacnu revat lebo su vynervovany a nevedia co so mnou. Dalej je tu to, ze zdravy clovek schizofrenika nechape. Ked mu povie schizofrenik alebo niekto s podobnym postihnutim nieco, co ho rani alebo co ho urazi, tak to ten clovek tak nemysli v skutocnosti, len sa nevie ovladat, ma roztrzitu osobnost a niekde v sebe to lutuje, no prijde mu to v tu chvilu normalne... proste ho nechape a nebere veci s rezervou a aj ked sa k nemu snazi chovat ako k psychicka choremu, tak ho bere ako za zdraveho a nevie mu odpustit iste veci. Aj ja kolko krat poviem veci, ktore moju mamu rania a potom mi to vycita a znie to ako keby som to povedala umyselne ale potom to lutujem, i ked to nedavam na javo... A ked niekomu schizofrenik ublizi(fyzicky ci dusevne) tak je to zlozite, lebo clovek co si to neprezil, nevie pochopit toho, kto tuto chorobu ma a bere to tak ako keby to spravil zamerne... podla mna je vsetko v tom, ze ostatny to nechapu. A aj preto nevedia pochopit chovanie schizofrenika kedze je iny a neberu ho takeho aky je ale ako takeho, kym nie je...