Iný pohľad na výchovu?

Príspevok v téme: Iný pohľad na výchovu?
sesternica

prajem dobrý deň, jedná sa o deti mojej sesternice. Sú vo veku 8 a 11 rokov. No a jedná sa o to, že veľmi nesúhlasím s jej výchovou detí. Inak by mi to nevadilo, do iných ľudí sa veľmi nestarám, ale jedná sa o moju rodinu a jej deti aj strážievam. Vôbec sa nesprávajú na ich vek. Teda podľa mňa. A deň vyzerá asi takto: Ráno vstanú, ale podľa sesternice nemôžu byť sami tak sa musí niekto zobudiť, aby bol s nimi to jest aj jej muž, či jej mama alebo svokra. Potom čakajú, kým im niekto urobí raňajky a pôjd si sadnúť. Počúvnu asi na 5? krát. Pri stole búchajú o stôl príborom, robia zle a nakoniec to zjedia. Potom sa im musia pripraviť veci na oblečenie, poslať ich obliecť na 5krát, a ešte ich sledovať, či sa oblečú a nebijú sa. Keďže si nevedia urobiť program, tak sa im musí určiť, čo budú robiť. Popritom pištia, nadávajú si, kričia. Ale problém je že sa nevedia zahrať sami. Potrebujú k tomu niekomu, už odmalinka. A sú zavislé na sesternici, teda na ich mame. Nikdy bez nich nikde nebola. Kam ide sesterka, tak musia ísť aj oni. Keď ide na nákupy, tak ich mám doma a stále sa na ňu pýtajú. Vždy im musí niečo doniesť. Podľa nej. Nikdy neboli s otcom sami, ani ich nikdy sám nestrážil. Vraví, že to nevie ani nikto iný. Deti otca bijú, kopú a majú neposlúchajú ho, pokiaľ nezasiahne sesternica. Stále sa im kupujú nové hračky, niekedy aj nad 100 eur, ktoré si nevážia a ide na nich prach, dokonca keď bol menší , sme im hračky kazili, lebo sa im tam stále niečo nepáčilo, napr kôň s kovbojom. Kazia ich dodnes a strácajú ich. Aj peniaze. Veď nevadí, sesternica im ich dá aj keď stratia a evidentne si ich nevážia. Nevedia byť ani v kúpeľni a na wc sami. Musí sa tam chodiť s nimi. Nevedia sa sami okúpať ani si zadok utrieť, to sa im utiera alebo aj umýva. Najstarší si píše úlohy sám, a kričí pri nich, piští, pobehuje po byte. Iba pri sesternici nie. To je ticho,ale keď je pri ňom niekto iný, tak a j tak. Ostatnú rodinu ako bratrancov, sesternice, tety a tak ďalej častujú aj takými menšími nadávkami, alebo im dávajú aj škaredé prezývky a smejú sa pri tom. A ani sa neospravedlnia. Je to pre nich normálne. Keď prídu na návštevu aj ku mne alebo k babke alebo k inej rodine, ani sa nespýtajú, čo môžu zjesť čo nájdu a hrabú sa im vo veciach. Tak zjedia všetko, čo nájdu a nevadí im, že to má niekto kúpené napr na oslavu. Všetko sa im dovolí, keď na to majú chuť, tak prečo nie.Aj keď to nezjedia. Neposlúchajú nikoho okrem svojej mamy, a keď tak na piate slovo. Sesternica ani jedno nepúšťa von, keď áno, musí tam byť niekto s nimi. Najčastejšie ona a hrajú sa s ňou, lebo inak robia zle. Dokonca ani staršieho. Ani nikdy nebol sám v obchode, prejsť sa alebo tak. Bez mamy, všade musia ísť s ňou, takže si ona vôbec neoddýchne. Dokonca ho aj volali von, ale nešiel. Nepustila ho. A keď sa hrá s kamarátmi pred panelákom, príde dovnútra že sa nudí. Večer im musí rozkázať, aby išli spať, a čo si majú obliecť. Dokonca s nimi spí, a sleduje ich, či sa veľmi nemrvia. Musím aj ja. Dokonca si ani jeden z nich nevie urobiť raňajky, obed či večeru. Dokonca si nechodia ani naliať piť, vždy niekoho pošlú. A ešte nikdy neboli sami doma. Ani najstarší. A to má 11 rokov! Aj som sa jej snažila dohovoriť, ale som dostala nechápavý pohľad a urazenie. Je to normálne alebo j mám na to iný pohľad? ďakujem

sesternica

otec ich nevychováva veľmi, nemajú u neho autoritu, skoro vždy ich otca zhadzovala, a nikdy s ním ani sami neboli ani nič...

lilyiankaa

mama tvojej sesternice sa jej nesnažila nejak dať najavo, že štýl jej výchovy je totálne zlý? alebo svokra? ako to čo si napísala ma úplne zaskočilo .. deti poznám hocijaké, zlé, hyperaktívne, ale aby si nevedeli vytreť zadok to je moc .. a aby sa s nimi bavili ako s totálnymi kojencami ..to je fakt hrozné ...a ako ich vychováva ich otec? nemá u nich žiadnu autoritu? to tiež nechápem ako je možné, je s nimi málo, alebo kde je problém

tall

ale preco sa ty o nich staras? a preco im dovolite chovat sa aj na navsteve hentak, ze si vezmu co chcu, chovaju sa nevhodne atd? deti nevychovava len matka, ale aj okolie, spolocnost, rodina. ich matka ti nemoze prikazat, ze sa im mas prisposobovat a nosit im vodu

sesternica

práveže je zamestaná, a prečo ich nevaruje otec, som už písala, a neni sme všetci, len sme to naučení prijímať že ako si vychováš deti, tak máš

tall

podla mna ona nema ani sajnu, ako vychovavat deti, teda urcite ze nema, ale nechapem, preco jej to nikto nepovie, preco sa ostatni chovaju k jej detom tak, ako si ona predstavuje, ved spominas manzela, svokru, celu rodinu, vy ste vsetci potom nejaki divni. preco pises ze jej musis strazit deti? kto ta k tomu nuti? o deti sa ma starat ona a jej muz. jej muz sa preco nepodiela na vychove svojich deti?

tall

ona nechodi do prace, ze ma cas okolo nich skakat? asi po materskej uz ostala doma, vsak? ani na osemrocneho sa nerozprava takym detskym hlaskom...to tak este na dvojrocne. ani sa mi nechce verit ze je to vobec mozne. a ze navstevy po nich upratuju? to myslis vazne? a ty tam preco chodis a staras sa o jej decka?

_meno

ahojte

vsetko uz zrejme bolo povedane
mne ale skor pride ze by si rada vychovala svoju sesternicu (aj pred 11.mi rokmi aj teraz)
deti su pass-su hlupe a nedostanes sa k nim cez sesternicu
nakolko sesternica je hlupa tiez, mas 2 moznosti na vyber :

nechas ich utopit v problemoch kt. Budu neustale vznikat a kumulovat)-a sem tam zasiahnu aj teba, ale stratis 1 rodinnu vetvu

lepsie by bolo si myslim povenovat sa sesternici (odhadujem ze nechapes ze ta nechape - ked sa urazila po tvojich radach ...musis si uvedomit ze si mudrejsia a ona od teba ziadnu radu nevezme, aj keby si mala neviemake mudre dokazy)
mozes pouzit cukor a bic na sesternice hodnoty (skola, postavenie)-a nechaj odpovedat JU-ty sa len pytaj : napr. ked deti nechodia v skole na wc..ako bude ona riesiet mocove problemy deti v buducnosti ..alebo ci sa nebude citit trapne, ked sa jej deti rozutekaju po strednych a take nevychovane jej budu robit reklamu..alebo ci nie je sklamana z deti, ved vsetci rodicia vidia ake su

inak je mi luto, ale neminal by som energiu na ludi co si nechcu dat poradit..trpia potom ti produktivni kt. na rady cakaju aby mohli ist dalej :-)

Dadula56

Ja by som ti poradila sa do toho vobec nemiesat, vobec sa nenamahat s nejakymi radami. Je to ich matka, vychovala ich takto, vrati sa jej to ako bumerang (a to nevravim preto, ze by som jej zle priala, ale preto, ze podobne veci nikdy nedpoadaju dobre). Aj keby si co robila, nemas pristup do ich domacnosti a povedzme si to uprimne - nemas na to ani pravo.