Iný pohľad na výchovu?

Príspevok v téme: Iný pohľad na výchovu?
sesternica

prajem dobrý deň, jedná sa o deti mojej sesternice. Sú vo veku 8 a 11 rokov. No a jedná sa o to, že veľmi nesúhlasím s jej výchovou detí. Inak by mi to nevadilo, do iných ľudí sa veľmi nestarám, ale jedná sa o moju rodinu a jej deti aj strážievam. Vôbec sa nesprávajú na ich vek. Teda podľa mňa. A deň vyzerá asi takto: Ráno vstanú, ale podľa sesternice nemôžu byť sami tak sa musí niekto zobudiť, aby bol s nimi to jest aj jej muž, či jej mama alebo svokra. Potom čakajú, kým im niekto urobí raňajky a pôjd si sadnúť. Počúvnu asi na 5? krát. Pri stole búchajú o stôl príborom, robia zle a nakoniec to zjedia. Potom sa im musia pripraviť veci na oblečenie, poslať ich obliecť na 5krát, a ešte ich sledovať, či sa oblečú a nebijú sa. Keďže si nevedia urobiť program, tak sa im musí určiť, čo budú robiť. Popritom pištia, nadávajú si, kričia. Ale problém je že sa nevedia zahrať sami. Potrebujú k tomu niekomu, už odmalinka. A sú zavislé na sesternici, teda na ich mame. Nikdy bez nich nikde nebola. Kam ide sesterka, tak musia ísť aj oni. Keď ide na nákupy, tak ich mám doma a stále sa na ňu pýtajú. Vždy im musí niečo doniesť. Podľa nej. Nikdy neboli s otcom sami, ani ich nikdy sám nestrážil. Vraví, že to nevie ani nikto iný. Deti otca bijú, kopú a majú neposlúchajú ho, pokiaľ nezasiahne sesternica. Stále sa im kupujú nové hračky, niekedy aj nad 100 eur, ktoré si nevážia a ide na nich prach, dokonca keď bol menší , sme im hračky kazili, lebo sa im tam stále niečo nepáčilo, napr kôň s kovbojom. Kazia ich dodnes a strácajú ich. Aj peniaze. Veď nevadí, sesternica im ich dá aj keď stratia a evidentne si ich nevážia. Nevedia byť ani v kúpeľni a na wc sami. Musí sa tam chodiť s nimi. Nevedia sa sami okúpať ani si zadok utrieť, to sa im utiera alebo aj umýva. Najstarší si píše úlohy sám, a kričí pri nich, piští, pobehuje po byte. Iba pri sesternici nie. To je ticho,ale keď je pri ňom niekto iný, tak a j tak. Ostatnú rodinu ako bratrancov, sesternice, tety a tak ďalej častujú aj takými menšími nadávkami, alebo im dávajú aj škaredé prezývky a smejú sa pri tom. A ani sa neospravedlnia. Je to pre nich normálne. Keď prídu na návštevu aj ku mne alebo k babke alebo k inej rodine, ani sa nespýtajú, čo môžu zjesť čo nájdu a hrabú sa im vo veciach. Tak zjedia všetko, čo nájdu a nevadí im, že to má niekto kúpené napr na oslavu. Všetko sa im dovolí, keď na to majú chuť, tak prečo nie.Aj keď to nezjedia. Neposlúchajú nikoho okrem svojej mamy, a keď tak na piate slovo. Sesternica ani jedno nepúšťa von, keď áno, musí tam byť niekto s nimi. Najčastejšie ona a hrajú sa s ňou, lebo inak robia zle. Dokonca ani staršieho. Ani nikdy nebol sám v obchode, prejsť sa alebo tak. Bez mamy, všade musia ísť s ňou, takže si ona vôbec neoddýchne. Dokonca ho aj volali von, ale nešiel. Nepustila ho. A keď sa hrá s kamarátmi pred panelákom, príde dovnútra že sa nudí. Večer im musí rozkázať, aby išli spať, a čo si majú obliecť. Dokonca s nimi spí, a sleduje ich, či sa veľmi nemrvia. Musím aj ja. Dokonca si ani jeden z nich nevie urobiť raňajky, obed či večeru. Dokonca si nechodia ani naliať piť, vždy niekoho pošlú. A ešte nikdy neboli sami doma. Ani najstarší. A to má 11 rokov! Aj som sa jej snažila dohovoriť, ale som dostala nechápavý pohľad a urazenie. Je to normálne alebo j mám na to iný pohľad? ďakujem

sesternica

ja nevravím, aby si vedeli urobiť obed, ale tak natrieť chlebík alebo si jedlo zohriať v mikrovlnke to nie... to sami nevedia, a aj keď tak je všetko špinavé. Takže im to musí urobiť niekto iný. A ani neupratujú, ale sesternica alebo kto je tam na návšteve. A čo sa týka toho zadku, tak je to pravdepodobné, bývam aj ja pri tom. A v škole na WC nechodia. Hej sú to ich cecky a myslím si, že žena má nárok si už pri takých deťoch odpočinúť alebo niečo dopriať. Dokonca zvyknú aj plakať, ak sa s nimi nejdeš hrať alebo im neodpovieš. Potom sa na nich rozpráva detským batolivým hláskom, ako napr komu patrí táto ritka? Tak pri 8 ročnom, to pochopím ale pri 11 ročnom už nie.

lilyiankaa

nuž čo, chyba je vo výchove, chybu urobila tvoja sesternica a nebudem obraňovať ani jej muža, čiže otca detí ..to kto kde videl, aby decká bili svojho otca, dokonca ho kopali? poviem ti tak, že mám bratov a teda aj otca a keby sme si my k nemu niečo také dovolili, tak by námn išla zľava, sprava a ešte by mi aj stena dala ďalšiu .. decká sú očividne rozmaznané, dostanú čo chcú, nechápem, prečo ich tvoja sesternica nevedie k samostatnosti .... to s tým utieraním zadku sa mi zdá až nepravdepodobné, aby tak starým deťom ich vytierala ona? a v škole čo si ho nechajú s prepáčením osratý??? ty s nimi nenarobíš nič, ak jej budeš chcieť poradiť, budeš za tú najhoršiu ... neviem či máš sama deti, ale ak nie, rátaj s tým, že jej odpoveďou bude, že ktovie ako si vychováš svoje alebo že máš potom mudrovať nad svojimi a nie nad jej deťmi! ten druhý príde o chvíľu do puberty, tak sa možno zmení, bude samostatnejší..možno .... ale vidno, že sú to mamine cecky..ako si vychovala tak má! mňa by z takých detí trafil asi šľak!

tall

v mnohom mas pravdu, su velmi nesamostatne, a nevychovane, zavisle na matke, je to chyba matky, samozrejme. neviem preco jej to nikto okrem teba nevytkne, uz len to ako sa chovaju k clenom rodiny. ze chodi s nimi na wc a do kupelne akoby mali tri roky, ved to by malo vadit aj samotnym detom, a ze nemaju kamaratov, ako sa vlastne potom chovaju v kolektive, ako reaguje na ich spravanie skola? ved musia mat neustale negativne odozvy na take spravanie. jest si robit este nemusia vediet, ak tak nejaky chlieb s niecim, a sami doma, no urcite nie dlhsie ako chvilu, matka je za nich zodpovedna, ten 11 rocny by mohol byt sam doma urcite zo dve tri hodiny.

elena...

tak čo, no ..... deti sú len po rodičoch, trápi ťa, že sú nevychované, s tým nič nenarobíš, vytrestaní budú rodičia a ich okolie keď vyrastú, na sociálku to nie je... tak to musíš akurát predýchať, zvlášť, keď ide o rodinu, keď to nemožeš ovplyvniť, nenavštevuj ich nejaký čas a nasmeruj svoje aktivity niekde inde, v každom prípade do toho nemáš možnosť zasahovať, a rozpútaš peklo ak od nich začneš vynášať.