Človek bez citu, psychopat?

Príspevok v téme: Človek bez citu, psychopat?
Lulitka

Ahojte. Jedna vec mi už dlhšie vŕta v hlave. Raz som pozerala Dr.Housa a mal tam ženu, peknú blond čo mala nejakého škaredého tlstého muža, ale bohatého. Nakoniec vysvitlo,že ho iba využívala, že nič necítila, žiadne city- lásku či nenávisť. Nič. Všetko sa to stalo niekedy v minulosti v rodine...
Zaujímalo by ma, či sa takýto ľudia naozaj volajú psychopati, lebo každý si pod týmto pojmom predstaví blázna so sekerou a pod... Máte niekto skúsenosti s niečim takým?? Že človek vo vašom okolí skrátka prepol na "bezcitový" režim po nejakom silnom zážitku?? Jednoducho, že aj keby mu umrela matka, alebo mu odrezali nohy, bolo by mu to jedno, nič by necítil? Vypíšte sa :)

das

moja skusenost - neviem ci je byvaly psychopat ale toto asi s tym hranici /a preto pozor na podobne reakcie/:
- ked sa rozculil /pre nic za nic, zasadne bol vzdy v opozici ci som snim suhlasila alebo nie, ci som odpovedala alebo nie bolo to fuk/ rozbijal len tak pre zabavu pohare, taniere a iny rozbitny riad, raz dokonca od zurivosti otocil rucku antikorovej vidicky okolo svojej osi 2 krat a urobil z nej spiralu /potreboval na to nestutocnu silu/ - potom zacali padat facky, a ked som bola do pol pasa von z balkona na 8 poschodi a mohla som sa len spolahnut na to ze ma nepusti a ja nepoletim 8 poschodi dole tak som podala o rozvod a ked prisli papiere tak ma zmlatil tak ze som bola tyzden na PN a potom sa este vyhrazal ze ma bude tak deptat ze ma dostane na psychiatriu
Naozaj neviem ako by to bolo cele dopadlo - dnes som stastne rozvedena 28 rokov a mame s detmi a ich rodinami spokojny zivot
A dalsi priklad :psychopat bol urcite ziak SPSCH ked zabil ucitelku v kabinete za to ze mu nechcela dat svoje peniaze /r. 1997/

opravar

Viaceri pisete nepresne pritom staci ak si tu na stranke zdravie najdete odborny clanok o tejto poruche
www.zdravie.sk
Ludia sa vedia zachovat hnusne k druhym ludom, vedia byt az kruti, ale to neznamena ze su psychopati. Aby ste odlisili psychopata od nepsychopata najprv musi dotycny splnat kriteria pre poruchu osobnosti. Ktore to su si mozte precitat v tom clanku. A kedze poruch osobnosti existuje viac, tak k tomu aby ste identifikovali, ze ma dotycny dissocialnu poruchu osobnosti, cize hovorovo psychopatiu, musi samozrejme splnat kriteria pre tuto poruchu osobnosti. Toto je zaklad. Nestaci ze niekto manipuluje, alebo sa zachova hnusne, alebo dokonca kruto. Bohuzial to robieva vela ludi, maju k tomu casto rozne pohnutky. Bud ich k tomu vedu okolnosti, prilezitost, alebo je na pozadi vychova, atd a pod. Lenze narozdiel od psychopatov vzdy pocituju nejake emocie spojene s vinou, moralkou, lutostou a pod. Samozrejme napriklad pocit viny mozu potlacat, alebo si svoj cin nejako sami pred sebou ospravedlnovat. Avsak psychopati toto riesit vobec nemusia, pretoze uz v samotnom jadre ich osobnosti nie su schopny nic take pocitovat a druhy clovek je im skutocne naozaj ukradnuty bez ohladu na to co mu urobia. To je ten hlavny rozdiel. Aj keby psychopat zabil dieta, alebo vyvrazdil rodinu neciti ziadnu lutost, vycitky ani nic podobne. A nema ani strach take nieco urobit. Psychopati tazko pocituju strach, ak vobec. Moze pritom citit hnev, alebo vzrusenie, ale to je asi tak vsetko.
A co sa tyka pricin psychopatie. Dnes uz sa vie ze psychopatom funguju urcite funkcie v mozgu inak nez normalnym ludom. Je to doslova pozmenena fyziologia v mozgu. Vychova psychopatiu nesposobuje. Vychova moze ovplyvnit snad do urcitej miery to akym sposobom sa psychopat bude prejavovat. Ale jadro jeho osobnosti ostane vzdy od narodenia po smrt rovnake.

LIME TREE

little boy a pre agness výstižne napísané cítiť z toho osobnú skúsenosť, podobný veľmi traumatizujúci zážitok s týmto typom ľudí som mala aj ja a jediným riešením je postupné prerušenie akýchkoľvek kontaktov, samozrejme to dajú ,,poriadne vyžrať\\\", ale táto daň nie je nikdy privysoká v porovnaní s tým čo môžete získať späť - pokoj a šťastie.

littleboy

treba si dat tiez velky pozor na to, ze tieto psychopaticke individua su velmi dobre v tom, ze dokazu v inych ludoch - najma empaticky-zalozenych vyvolat dojem lutosti alebo vynimocnosti oproti ostatnym.

robia to tak, ze Vam navypravaju o tom, ako ich byvaly partner nicil, podvadzal, pripadne ze mali tazke detstvo (napr. chybajuci rodic, tyranie a podobne). Toto opakuju zvycajne neustale. Nasledne Vam povedia, ze prave Vy ich dokazete pochopit a prave Vy ste ich najlepsi priatel/kamarat, pripadne ze ste v ich zivote velmi doleziti. Takisto si treba dat velky pozor na taktiku, ze Vam narozpravaju ako su oni v mnohych smeroch ini ako cela spolocnost, ze ich nikto nechape. Pritom cielene vyvisuju niektore svoje vlastnosti - napr. ich 'umelecke' schopnosti, rebelantstvo - "my proti nim" a pod. Vy ste ale presne ten, ktory ich dokaze pochopit.

Tito ludia Vas potrebuju dostat do pozicie, kedy k nim mate doveru a pocit vynimocnosti, ze k nim vobec mozete patrit.

Z vasho zivota sa ale stane peklo. Tito ludia budu postupne (najskor velmi skryto, potom otvorene) roznymi sposobmi znizovat Vase sebavedomie. A to je presne moment, odkedy sa zacnu prizivovat na Vasom nestasti. Co nasleduje dalej bolo popisane v prispevkoch nizsie.

Najlepsie s tymito individuami nekomunikovat a vyhybat sa im. Pre nich ste len objekt a ked ste pouziti , ste pre nich uz len ODPAD, ktoreho sa mozu pohodlne zbavit..

littleboy

Bohuzial takychto osob je na svete velmi vela (statisticky 1 osoba z 25). Psychopaticku osobu vzrusuje, ked moze vedome zranovat a nicit druheho cloveka (najma psychicky/emocne, finacne, jeho socialne kontakty a pod.). Zakladnou vlastnostou tychto ludi je absolutne chybajuca empatia a ziadne vycitky svedomia alebo pocit viny.

Psychopat moze byt ktokolvek, aj clovek, o ktorom by ste to nikdy nepovedali. Moze to byt muz, zena, dieta, vas priatel, rodic, kamarat, znamy, kolega, sef, ktokolvek.

Tieto osoby maju pre kazdeho cloveka alebo skupinu ludi svoju masku. Pre jednu skupinu ludi (fanklub) sa tvaria ako zodpovedni a normalni ludia s normalnymi zaujmami. Pre dalsieho cloveka - ciel, s ktorym chcu nadviazat romanticky vztah maju zase inu masku, ktora mu umozni presne kopirovat vlastnosti, ktore ten druhy clovek momentalne hlada.

Psychopaticke osoby maju vasinou viacero romantickych vztahov naraz, pricom si tito ludia nemusia byt o nicom vedomi.

Romanticke vztahy s psychopatmi maju vacsinou tento priebeh:

1. Tieto osoby si zistia, kde mate slabe miesta a ake su vase vlastnosti, zaujmy a dokazu ich kopirovat (ked si ziskavaju vasu doveru). V tejto faze mate pocit, ze ste nasli perfektneho partnera.

2. Ked si je psychopat vedomy, ze ste na neho citovo naviazani, ma Vas presne tam kde chcel. Doteraz musel investovat do Vas energiu, no teraz si ju vezme aj s urokmi a za vsetko 10x zaplatite. V tomto momente ma zvycajne uz za Vas nahradu (o ktorej zatial mozno netusite). Zacne Vam vycitat rozne veci, stanete sa prenho v roznych oblastiach neatraktivni a budete mat pocit, ze ho mozte kedykolvek stratit. Casto mozte zazit aj situacie, kedy Vas na verejnosti vedome ignoruje a ked mu to potom vycitate, tvari sa, ze nevie o com hovorite a robi z Vas prakticky emocne nestabilneho chudaka. Alternativnych scenarov je nespocetne mnozstvo, ciel je ale rovnaky, ponizit Vas a nechat Vas v tom, ze za vsetky problemy ste zodpovedni Vy.. Tento clovek Vas takisto v tejto faze vedome podvadza s ostatnymi. Jedna sa napriklad o situaciu, kedy prave s niekym za Vasim chrbtom dosulozil a z postele Vam zavola, ako Vam je .. Je si dobre vedomy vsetkeho co robi a presne z toho ziskava energiu, ked vidi a citi, ze sa trapite a snazite sa vsetko vratit do starych kolaji (do prvej fazy, kedy k Vam psychopat pocitoval naklonnost). No toto je nemozne a nie je to v psychopatovom zaujme.

3. Rozchod. Mozte ho urobit Vy alebo psychopat. Vacsinou ho prvy robi psychopat a dobre vie preco. V tejto faze uz neskryva svoju masku, na jeho Facebooku sa dozviete o jeho novej partnerke/partnerovi. Vy ste pritom odpisani. A pred jeho fanklubom ste prezentovani ako emocne nestabilni jedinci, ktori mu nicili zivot alebo s ktorymi nebol stastny a podobne. Psychopat Vam jeho novy stastny zivot bude doslova hadzat do tvare aby Vas cim najviac citovo zranil. Z tohto konania ma velmi velky priliv energie.

Druhy pripad je, ze sa so psychopatom rozidete Vy. Necakajte, ze to bude nejak lahsie ako v prvom pripade. Caka Vas verejne ociernovanie zo psychopatovej strany (napriklad o tom ze niekoho zneuzivate, ze ste pedofil a podobne, ze ste v skutocnosti vy, ktori ste ho podvadzali a podobne). Naozaj, cakajte cokolvek. Pridete o vela znamych, priatelov, mozte stratit vela kontaktov ale aj zamestnanie. Ludia sa s tymto bezne nestretavaju a nevedia, ako s Vami maju jednat. Budete prezivat casto emocny nesulad, kedy Vam bude na jednej strane luto to, ze sa so psychopatom po Vasom rozhodnuti viac asi nestretnete a pocit toho, ze ste ho lubili/mali radi. No pravda je taka, ze ste lubili masku, inymi slovami niekoho, KTO NEEXISTUJE. Toto je velmi tazke obdobie a clovek sa z neho moze spamatavat aj roky. Vyrovnat sa s tymto mozu pomoct len ludia, ktori presli niecim podobnym a vzdelavanim sa o tom, kto su tito jedinci.

Je dolezite taktiez nerobit velmi rychle zavery o tom, kto je a kto nie je psychopat. Casto to trva ROKY, kym na to pridete a to musite mat s psychopatom vztah, aby ste zistili, co je to naozaj za cloveka.

Casto su to osoby, ktore sa nedokazu dlhodobo sustredit na nejaku cinnost, trpia pocitom nudy, precenuju svoje vlastnosti a zdoraznuju svoju nadradenost. (vacsinou to nerobia verejne, skor pred istym uzavretym okruhom ludi, nad ktorymi chcu mat kontrolu). Tito ludia casto ziju parazitickym sposobom zivota a zanechavaju za sebou spust znicenych a sklamanych ludi.

U psychopata existuje ZASADNY ROZDIEL MEDZI TYM, CO TENTO CLOVEK HOVORI A TYM, CO NAOZAJ ROBI.

odporucam si precitat stranku rumunskej autorky Claudie Moscovici: psychopathyawareness.wordpress.com

takisto knizku od nej
Dangerous Liaisons: How to Recognize and Escape from Psychopathic Seduction

dalej knizku od Thomasa Sheridana:
Puzzling People: The Labyrinth of the Psychopath

Robert Hare:
Without Conscience: The Disturbing World of the Psychopaths Among Us

Cela problematika psychopatie ma zrejme aj hlbsi vyznam.. ale o tom pisat nebudem.

@

Človek bez citov nemusí byť hneď psychopat. Psychopat je človek ktorému robi radosť ak ubližuje druhým.
Človek bez citov sa nevie vcítiť do prežívania iných, necíti lásku. Nieje schopný empatie. A sú to castokrat ľudia ktorím sa v detstve nedostávalo lásky, pohladenia,pochopenia a pozornosti. Nemajú v sebe vypestovanu lásku k človeku. Pozor aj rozmaznané decká sú často bezcitne lebo rodičia im dávali všetko čo si piskli ale nedávali im city.

Itakaj

Pripájam sa do diskusie. Som psychopatická osobnosť. Mám všetky spomínané v texte znaky. Ešte by som dodala: všetko je povrchné - city, hodnoty, vzťahy. Som výborná herečka. Zahrám každému čo potrebuje a je môj ( nielen opačné pohlavie, ale napr. v pracovných a iných vzťahoch). Som majster sveta v manipulovaní. Naskenujem každého, vnorím sa do jeho psychiky a zahrám na jeho nôtu za účelom prospechu pre seba.Ani najbližší ma neodhalia celé roky. Nemám problém klamať, podvádzať, zrádzať. Musím byť vždy najlepšia, najkrajšia, najúspešnejšia, som arogantná a pyšná.
A teraz pointa:
- toto všetko je psychopatická maska osobnosti, ktorá ukrýva hlboké zranenie srdca v detstve ( vzťah matka - syn alebo otec - dcéra, ked rodič povýšil svoje dieťa opačného pohlavia na partnera a následne ho zradil, pretože mu nikdy partnerom nemôže byť, no malé dieťa toto nevie). To sa snaží hlboko zranené zapáčiť sa rodičovi - chce byť taká -taký, ako ho chce rodiť mať, zanecháva úplne svoj život a snaží sa zo všetkých síl vyhovieť rodičovi - byť úspešná, šikovná, pekná, majetná...no nežije svoj život.Navyše má zavreté srdce, pretože už raz milovalo - rodiča a bolo odmietnuté. City k druhému pohlaviu sú povrchné, pretože v hĺbke duše stále miluje svojho rodiča touto láskou - a je vlastne verné - rodičovi. Sexualita od citov je odpojená.
Cesta von je ťažká, nie odstrániť masku, ale vyhojiť srdce.

pre Agnes998

Ano, je to tak. Odporucam knihu
SNAKES IN SUIT
Je to velmi dobre dielo s popisom vnutorneho sveta a vonkajsimi prejavmi ludi, ktori maju absenciu vyssich citov. Kniha nie je o senzaciach ale plna serioznych zaverov. Rozlisuje medzi Poruchou osobnosti (personality disorder), Sociopatiou (antisocial personality disorder) a psychopatiou. Psychopati su mimoriadne nebezpecni ludia, pretoze su charizmaticki, spolocenski a velmi oblubeni a neda sa voci nim vedome branit. Naopak, clovek ma pocit, ze stretol spriaznenu dusu a dokaze sa velmi rychlo a beznadejne zamilovat. Psychopati maju nadmerny ocny kontakt (excessive eye contact - psychopatic gaze), nadmernu gestikulaciu a mimoriadne dobre zrkadlia spravanie sa druheho, kedze oni sami nemaju emocie, ktore by manifestovali navonok. To vytvara v obeti podvedomy pocit blizkosti a preto je to silne nebezpecne. Maju talent na budovanie tzv. RAPORTU. Zakratko sa vytvori medzi psychopatom a obetou puto, tzv. psychopatic bond. Je velmi velmi tazke toto puto prerusit. Psychopat manipulativne vykoristuje a zneuziva svoju obet (conning and exploiting). Klamstvo, nekonzistencia v spravani (potrebujete ale vela stastia a casu aby ste si to uvedomili) a silna agresia - hlavne v pasivnej forme ako je ignorovanie, neodpovedanie na otazky, zavazne opomenutia. Nakoniec svoju obet opusti a ide inam. Tito ludia su v spolocnosti velmi oblubeni, vyhladavaju neustale zabavu (thrill seeking), su impulzivny, absentuju dlhodobe plany. Toto nie je vyhorenost, otupenost alebo cokolvek spojene s prezitou skusenostou. Je to trvala osobnostna konstelacia, ktora je spojena s absentovanim emocii (je to kontinuum v roznej zavaznosti, nie ciernobiely stav).

Moja skusenost: zivot s nimi je vzrusujuci a zabavny ale sucasne vas psychicky zrujnue a znici vasu socialnu existenciu. Velka promiskuita a schopnost sexu s kymkolvek od 16 do 80 rokov, jedno kto, jedno ako. Sadomasochisticke sklony, kedze existuje len pocit sexu a agresivity, vlastnit / byt vlastneny ako sexualny objekt. Vyhybanie sa vsetkemu co by zahrnalo lasku alebo intimitu. Nahradou su casto drogy (open mind zazitky), takze ano, aj toto sa mi prihodilo. Denne sa stretavat s clovekom, v ktorom absentuju emocie je pre bezneho cloveka psychicky devastujuce. Toto nie je o neprejavovani citov ale o ich chybani. To co pisem, vacsina nikdy neodhali.

Rada v odbornej literature je len jedna a stale sa opakuje: utecte tak rychlo a tak daleko, ako len mozete. Straty odpiste a neratajte. Nikdy ich spatne nekontaktujte.

Mojava

s tým súhlasím, pretože myslím že asi hlavným znakom psychopata (akéhokoľvek typu) je klamanie a utajovanie či pretvarovanie emócií - a to je nevyhnutné pre výkonného politika, obchodníka, lekárov a .. aj kopec psychológov a psychiatrov.