Dávka v hmotnej núdzi

Príspevok v téme: Dávka v hmotnej núdzi
Mojava

Dobrý deň,
už nejaký čas som na dávke v hmotnej núdzi (po operácii ruky som prišla o prácu a na podporu som neodpracovala ešte súvisle 2 roky), chcem sa spýtať, či má zamestnanec úradu práce právo mi neposlať dávku v hmotnej núdzi - ak mi je pridelená ale neodošle ju a povie mi, že "zabudol to v počítači odkliknúť" a pod. - doslova to robia naschvál, namiesto 62€ mi chodia dávky tak, že: 32,20€ potom 2 mesiace nič a príde mi zrazu celá suma za 2mesiace, alebo zasa že 13€ a 3 mesiace nič a potom suma za 3 mesiace naraz - lenže z čoho mám medzitým žiť? Chodím na rehabilitácie a pod. a niekedy mi je to trápne, ale nemám ani na cestu...
tak sa chcem spýtať, ako mám postupovať, ak si myslím, že táto konkrétna osoba to robí naschvál? Je nejaký zákon, podľa ktorého mi musí dávku posielať v sume, ktorá je mi odsúhlasené a pridelená a v správnom termíne? Ďakujem

N-ika

Ci ma 25 rokov alebo nema, je relevantne len ak sa berie do uvahy ako nezaopatrene dieta zijuce s rodicmi. Ona kedze byva sama posudzuje sa ako rodic s nezaopatrenymi detmi. Prispevok v hmotnej nudzi je 117 eur aj 20 centov.
Samozrejme o vsetky prispevky je treba poziadat, priniest prislusne tlaciva, splnit podmienky. Odporucam navstivit najblizsi upsvar, vyhladt oddelenie socialnych veci a rodiny a informovat sa.
Preco nepoziada o vyzivne? Ak by jej otec neplatil dostavala by nahradne vyzivne od statu.
www.upsvar.sk

dávka

Na obedy pre deti dostáva. Ale vraj na dávku v hmotnej núdzi nemá nárok, lebo ešte nemá 25 rokov a nepracuje. Deti sú zdravé.

Príspevok v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie a zdravotnú starostlivosť - o to si musí požiadať sama alebo to mala mať automaticky? Aká je približne výška týchto všetkých príspevkov? Ď

N-ika

Otazka znie "ako z toho vyzije" alebo "ako jej pomoct"?
Lebo vyzit sa len z pridavkov neda. Otazne je ci nepobera rodicovsky prispevok v pripade nepriazniveho zdravotneho stavu dietata, ak zije sama ma narok na prispevok v hmotnej nudzi, ak je dieta skolopovinne dostava prispevok na obedy, ma narok na prispevok na byvanie, na zdravotnu starostlivost, ak nezije s otcom treba dat navrh na sud na platenie vyzivneho...

dávka

Žije sama s deťmi bez ich otca, deti majú cca 4 - 7 r., vraj nič iné ako tie prídavky na deti nedostáva (čiže ani alimenty), z toho nemôže predsa vyžiť, preto sa mi to nezdá.

N-ika

Podstatne je s kym zije v spolocnej domacnosti ta matka, kolko rokov maju deti, zije s otcom deti a ak nie dostava alimenty alebo aspon nahradne vyzivne?

dávka

Prosím, vie mi tu niekto povedať, na aké sociálne dávky má nárok nezamestnaná slobodná matka do 25 rokov s 3 deťmi? Vraj celý jej mesačný príjem sú iba prídavky na deti, čo je 3 x cca 20 €, a to sa mi nechce veriť. Nemá minimálne nárok na dávku v hmotnej núdzi + nejaká ďalšia dávka na zaopatrenie detí? Musí o tie dávky požiadať, alebo by ich mala dostávať automaticky? Vďaka za info

kabel

obrat sa na nadriadeneho dotycneho pracovnika, zober si dokazy a stazuj sa. Odporucam tiez podat staznost aj pisomne, alebo mailom, na ustredi Uradu prace, kde uvedies meno pracovnika, ktory toto robi a napises, ze mas k dispozicii dokazy (vypisy z uctu). Neverim, ze po tomto sa lady nepohnu. Ja som sa na zopar veci stazovala u inych institucii, islo o mensie previnenia a ver tomu, ze situacia sa neopakovala.