Trend mladých bývať doma - váš názor

Príspevok v téme: Trend mladých bývať doma - váš názor
Cukrikova

Obaja s priatelom mame 25 rokov. Skoncili sme VS, ja pracujem, priatel si pomaly rozbieha tiez karieru. Nase zarobky su dost nizke, respektive vyzijeme z toho, ale neodlozime si takmer nic bokom. Chodime spolu 4 roky, pocas toho obdobia sme sa videli najma cez vikendy, priatel totiz dochadzal za skolou do ineho mesta. V pohode sme to zvladli, ale dalsie roky tak zit uz nechcem. 4 roky mi stacilo....myslim, ze je cas, kedy by som tuzila po spolocnom byvani. Priatel vsak o tom nechce ani pocut. Chce aby sme byvali doma az kym nebudeme mat dostatok penazi na kupu niecoho vlastneho (odmieta platit niekomu cudziemu podnajom). Priatel, aj jeho mama ma presviedcaju o tom, ze teraz je taky trend, ze mladi ludia byvaju doma a ze to caka aj nas. Okej, trend netrend, chapem, ze ekonomicka a socialna situacia brani mladym v osamostatneni sa, ale poviem vam, co mi vadi na byvani doma. Ze sa tiesnime bud u neho alebo u mna v izbe a za zadkom mame vecne jeho alebo moju mamu ako nam nosia jedlo. Moja mama je taka, ze ma necha doma varit, ale priatelova nam pripravuje vsetko od ranajok, obeda az po veceru. A nenecha mna absolutne u nich nic pripravit.
Kym ja doma upratujem, nakupujem jedlo, periem, prispievam na ucty a robim si sama jedlo, priatel vyuziva pohodlie mamineho servisu a nema zaujem sa toho vzdat. Vsetko to skryva za to, ze z domu odist nemoze, lebo nemame peniaze na vlastne byvanie. Pritom doma nic nepomoze, nepohne absolutne prstom, len vyuziva to pohodlie doma......Bojim sa, ze takeho chlapa nechcem. Nechcem ani taku buducnost, nepaci sa mi cely tento trend, zaroven neviem ako proti nemu bojovat. Chceme odist do zahranicia o rok, dva, ale dovtedy budeme na hromadke u neho, alebo u mna a za zadkom mat maminky. Ak ma niekto k tomu nejaky nazor, vyjadrite sa prosim. Ak niekto nieco podobne preziva, dajte tiez svoj nazor. Dakujem

0vecka

ok pochopil som ze neviete co je to median ale ste moc hrdi sa opytat.. takze vsvetlim na priklade..dajme tomu ze mame 6 ludi

ich platy su:

500
250
300
100000
200
500

priemerny plat maju 16,958 a nejake drobne... ano je to naozaj plat ktory nikto nedosasuje lenze prave pre to mame median a ten je 400 a teda vyrok ze viac ako 400 ma polovica je pravdivy... a na SK je ten median cez 750 EUR

a pre Slobodnu uz som to hovoril pred tak 9 rokmi som mal 6,5 EURa na hodinu ako brigadnik popri studiu... takisto sa tu ozvali dalsi dvaja ktori mali este viac takze mi nehovorte ze take platy niesu...

0vecka

Klara154 urcite nie... jedneho cloveka poznam skoro 20 rokov a ten urcite znamosti nema...proste to riskuje uz 6 rokov....

Slobodna

ovca a ty kolko zarabas na Slovensku, ze vies, kde je realita, ty median???

Ano, ti, co robia nacierno maju podla teba tiez cez 750 eciek :) ach jaj beeee beeee

Mesačný princ

0vecka a to vieš, že do priemeru sa berú aj platy finančných skupín, politikov atď...

Ak by sa brali platy rádových zamestnancov, tak ok. Potom by si mohol rozprávať o priemernom plate a možno by som ti aj uveril.

0vecka

Filip TT jj to robi vela zivnostnikov zahrnaju si vela vei do nakladov a daju si len minimalku... ja takych poznam dvoch... potom si napr zoberiu pozicku na byt tak si narychlo zvysia plat a ked im to odklepnu tak zase znizia....sa divim ze hentakym este neprisla danova kontrola

Filip TT

Mam kamarata, ktory ma s.r.o. -cku, zamestnava tam sam seba za minimalnu mzdu. Ten zisk, co z tej s.r.o.cky ma, sa do statistiky priemerneho platu nezapocitava, zato sa tam zapocitava ta jeho minimalna mzda.

Tiez vsetky tie velke najmy, co su tu spominane, niekomu idu. Su pre niekoho konkretneho dobrym prijmom a nie su zapocitane do tej statistiky. Taktiez vsetky obchodne priestory, ktore vidite v centrach miest, kazdy z nich niekomu patri, tie obchody za to niekomu platia najom. Ludia to v 90. rokoch dostali v restitucii alebo to kupovali za zostatkove hodnoty. Ludia v skutocnosti maju plno prijmov, ktore v tej statistike priemerneho platu neuvidite. Vidite vsak tie auta, co sa pohybuju po uliciach. :)

0vecka

Slobodna ukludni sa ..ja nehovorim o priemernom plate 950 (EUR) ale o mediane (cez 750 EUR). Median je hodnota ktoru presahuje 50% to znamena ze 50% +- statisticka odchylka Slovakov ma 7viac ako 750 EUR a to sa nebavime este o tych co pracuju na cierno....

Podla toho co si napisala v prvom odstavci je mi jasne ze nechape pojmu priemerny plat kedze vravis ze by bol iny.. priemerny plat bude vzdy priemerny je to sucet vsetkych platov / pocet platov

a nechapem cim som urazal slovakov? vsetko co cely cas hovorim je to ze aspon polovica slovakov na to ma aby mohlo samo byvat... a ze ked sa tu niekto tvari ze iac ako 500 EUR sa zarobit neda ze sa len vyhovara kedze realita je inde...

viktoriabb

slobodna presne si to vystihla netreba sa krivo pozerat na tych ktory sa naozaj snazia a maju s toho prd ked je niekto prachac a vyciciavac ze sa mu nic nechce to je ine ale ten kto maka za par stoviek na mesiac ako vacsina mladych toho nema pravo nikto kritizovat.. ved sa pozrite napr na mlade baby s vs robia v nakupnych centrach predavacky,casnicky,upratuju alebo varuju deti a tam zarobia tych 1000 eur? Strasne aj zalezi od toho ci vam ma kto pomoct na start do zivota alebo si komplet cely dom ci byt musite odpracovat. Ja by som bola velmi zvedava keby nebola moznost prace v zahranici za lepsie platy a museli by ste vy mudrlanti ostat na Sk ci by ste boli taky optimisti aj potom.