Trend mladých bývať doma - váš názor

Príspevok v téme: Trend mladých bývať doma - váš názor
Cukrikova

Obaja s priatelom mame 25 rokov. Skoncili sme VS, ja pracujem, priatel si pomaly rozbieha tiez karieru. Nase zarobky su dost nizke, respektive vyzijeme z toho, ale neodlozime si takmer nic bokom. Chodime spolu 4 roky, pocas toho obdobia sme sa videli najma cez vikendy, priatel totiz dochadzal za skolou do ineho mesta. V pohode sme to zvladli, ale dalsie roky tak zit uz nechcem. 4 roky mi stacilo....myslim, ze je cas, kedy by som tuzila po spolocnom byvani. Priatel vsak o tom nechce ani pocut. Chce aby sme byvali doma az kym nebudeme mat dostatok penazi na kupu niecoho vlastneho (odmieta platit niekomu cudziemu podnajom). Priatel, aj jeho mama ma presviedcaju o tom, ze teraz je taky trend, ze mladi ludia byvaju doma a ze to caka aj nas. Okej, trend netrend, chapem, ze ekonomicka a socialna situacia brani mladym v osamostatneni sa, ale poviem vam, co mi vadi na byvani doma. Ze sa tiesnime bud u neho alebo u mna v izbe a za zadkom mame vecne jeho alebo moju mamu ako nam nosia jedlo. Moja mama je taka, ze ma necha doma varit, ale priatelova nam pripravuje vsetko od ranajok, obeda az po veceru. A nenecha mna absolutne u nich nic pripravit.
Kym ja doma upratujem, nakupujem jedlo, periem, prispievam na ucty a robim si sama jedlo, priatel vyuziva pohodlie mamineho servisu a nema zaujem sa toho vzdat. Vsetko to skryva za to, ze z domu odist nemoze, lebo nemame peniaze na vlastne byvanie. Pritom doma nic nepomoze, nepohne absolutne prstom, len vyuziva to pohodlie doma......Bojim sa, ze takeho chlapa nechcem. Nechcem ani taku buducnost, nepaci sa mi cely tento trend, zaroven neviem ako proti nemu bojovat. Chceme odist do zahranicia o rok, dva, ale dovtedy budeme na hromadke u neho, alebo u mna a za zadkom mat maminky. Ak ma niekto k tomu nejaky nazor, vyjadrite sa prosim. Ak niekto nieco podobne preziva, dajte tiez svoj nazor. Dakujem

Slobodna

0vecka ty tak trepes, ze sa to uz neda citat. Viac, ako 50% urcite nezaraba viac, ako 700 eur. Priemerny plat si si stale nepozrel, ako sa vypocitava, ako vidim. Povedzme nejaki politici, podnikatelia, manazeri zarabaju niekolko tisic,to urcite netvori polovicu vsetkych obcanov. Vypocitava sa z roznych vysok platu a nehovori nic o percentualnom pomere poberatelov konecnej veliciny, priemerneho platu, inak by bol priemerny plat na Slovensku uplne iny.

Ti, co tu neziju, nemaju pravo sa vyjadrovat k situacii na Slovensku a pozerat sa z vysky na tych, ktori dennodenne bojuju s tvrdou realitou a snazia sa prezit. Nemaju pravo ich urazat. Cim viac investorov pride a ponuka prace prevysi dopyt, tym lepsie pre ludi. Ano, potom si budu moct vyberat, urcovat podmienky a presadzovat vlastnu hodnotu. Dovtedy musia brat, co sa im ponuka. A Slovensko nie je iba Bratislava. A teraz co. cele Slovensko sa ma dotrepat do Bratislavy, alebo o zhranicia?

Ste sice Slovaci, ale realitu tu nezijete, pozerate sa na nu z dialky, ste ovplyvneni verejnou mienkou z medii a politiky, ktora je skreslena, keby nebola, nepride sem ziadny zahranicny investor a ked aj pride, ludi zotrocuje, ako lacnu pracovnu silu. Videli ste niekedy, ako ludia "pracuju" v takychto firmach? Skusali ste si v poslednej dobe najst pracu na Slovensku?
Ozval sa tu jeden pan podnikatel, by ma zaujimalo, ako zamestnava ludi, ked je taky frajer. Na plny uvazok? Plati vsetky odvody a ponuka zamestnancom vyssiu mzdu nez je minimalna? Spaja tri pozicie do jednej? Hej, dari sa tym, ktori vyuzivaju inych a hrdia sa svojim uspechom. To nie je ich uspech.

Ja som v zahranici zila a milujem tych, ktori sa doma tvaria, ako velki frajeri a bohaci. Zarabaju sice viac, ale stale su na tom istom, ako keby boli doma. Pre tych ludi nie ste nic, tak, ako nasi doma. Zivotnu uroven mate vyssiu, takze ste v podstate na tom istom a navyse, tam a pre nich budete vzdy cudzincom.

Ano, par vyvolenych to mozno dokazalo, ale svet nie je iba pre vyvolenych a netvoria ho iba vyvoleni. Ti maju povinnost neurazat inych, ale pomoct im, ak sa k uspechu dopracovali tvrdo a vlastnymi silami, vedia, ze to nie je lahke. Ti, co sa nedopracovali vlastnymi silami a uspech si sami nezasluzili, budu, len arogantne urazat. Ked ste taki Slovaci, ako mozete svojich ludi takto urazat a ponizovat?
Tak im pomoz, prid sem na Slovensko, zaloz si tu firmu, zamestnaj nie znamych, ale ludi, ktori na to maju a tych je na Slovensku vela, ponukni im spravodlive podmienky, vytvor prijemne pracovne podmienky a ohodnot ich moralne aj finance, ako ludi, svojich zamestnancov, ktorych si vazis a nesnazis sa na nich, len zarabat.

Lebo stale plati a vzdy platit bude, spokojni zamestnanci rovna sa prosperujuca firma.

0vecka

simonska zalezi od vela veci... ja som sa odstahoval ako 25 rocny..spravil som statnice tyzden som este ostal doma a potom sa odstahoval...

podla mna je este normalne pocas studia byvat s rodicmi ale zalezi aj od podmienok tiez mi nepride ok sa za kazdu cenu odstahovat....napr do nejakeho 4 izboveho bytu s troma dalsimi by som urcite nesiel

simonska

v kolkych rokoch je podla vas take kvazi normalne sa odstahovat od rodicov? kamarat ma 26 a nejako sa este vobec nezbera. Je to normalne?

0vecka

Mesačný princ ja nechapem o com ty stale tocis... ja som nikdy nepovedal ze podnikat v tvojom obore alebo ze robit v tvojom obore vynasa a vobec ze je to obry napad ja som hovoril o priemernom plate a o mediane a o tom ze vecsina ludi (viac ako 50%) na sk zaraba cez 700 EUR... a teda ze ak sa daju dvaja dokopy tak vlastne byvanie je uplne realisticke ... a ty tu stale hovoris o tom ze mas nizky plat atd ... no to ze nerobis na plny uvezok uz nepovies... ja ti to beriem je to tvoje rozhodnutie robit pravdepodobne nezmyselnu robotu ale neviem rpeco podla seba sudis cele sk

taky jeden

Tu cenu si vydrazili samotni zaujemci - clovek podla toho vidi, v aky obrat dufaju.
Poznam od detstva jedneho chlapca, ktory zacal v 15 rokoch s pozicanym zosikom a reprakmi robit diskoteky pre znamych. Dnes ma kamion a velky sklad s aparaturou. Robi verejne akcie na festivaloch a namestiach, eventy pre firmy a podobne.

googlER

ohladom ceny vianocnych stankov bolo na nete uz kopu clankov. tak namiesto nezmyselnych cien z brucha od goodluck si ich vygooglite:
www.google.sk

Mesačný princ

Tamas a 0vecka - na podnikanie treba mať v prvom rade prachy a to veľa peňazí! A po druhé v odbore v ktorom robím ja by som na začiatok potreboval takých 70 000 eur aspoň + nejakých ľudí (odborníkov aspoň takých, ako som ja) + kontakty + ten hore aby vybavil dobré počasie.

Ono nie je podnikanie, ako podnikanie. Taká stavebná firma sa dá založiť aj s ľuďmi, ktorí nemajú školu a budú buď nosiť tehly alebo miešať betón... ale to je nadlho.

Ale áno treba mať podnikateľského ducha, treba byť hajzel, okrádať a hrabať pre seba. Bohužiaľ toto mi vždy chýbalo. Vždy som sa snažil byť k ľuďom čestný. Ale toto by bolo tiež nadlho...

A 0vecka, to, že robím za toľko, za koľko robím je hlavne dôsledok toho, že mám prax len v tom mojom odbore a v ničom inom. Ani do obchodu za pokladňu sa nedostanem, lebo som s ňou v živote nerobil a nikto ma zaúčať nebude...ale to je tiež nadlho a kým by som ti to vysvetlil, tak ošediviem ale... Je to ako keby upratovačka nevedela nič iné okrem svojej profesie ale tú by vykonávala na 2000%