Požičané peniaze

Príspevok v téme: Požičané peniaze
sambre

Ahojte, potreboval by som počuť váš názor, skúsenosť. Je strašne veľa ľudí, ktorí mi dlžia peniaze. Niekto 100 euro, iný 50 euro, ďalší 70 euro a podobne. Väčšine som ich požičal, no teraz sa už len vyhovárajú a ja ich už rok neviem dostať naspäť. Čo s tým? Je možnosť to dať na súd alebo je to zbytočnosť? Samozrejme žiadne zmluvy ani nič sme neuzatvárali, proste som im ich dal, veril som im a teraz toho. Mám šancu, či sú definitívne preč?

0vecka

2 peter k. absolutne trepes... Akoze poziciam ti 100 EUR potom ti napisem na FB a potom mi to vratis a potom ta dam na sud....

ak nieje pisomny doklad o vyplateni tych penazi dlznikovi tak nemusi byt ani pri vrateni.... To si uz videl niekedy ze niekto ti da 100 EUR a ked ich vratis tak ti da potvrdenie?

peter k.

aj sambre moze povedat, ze pozical 100 000 eur...ak to vsak nepodlozi dokazom tak mu to sud hned zmetie zo stola ...to iste plati pre dlznika...ten ak svoj dlh uzna co do dovodu aj vysky, tak sa svojej povinnosti nezbavi jednoduchym vyhlasenim "uz som vratil"...po uznani dlhu sa dokazne bremeno prenasa na dlznika a on je tym, ktory musi na sude dokazat, ze dlh uz neexistuje...bud zaplati na ucet a ako dokaz ma vypis z uctu alebo to vykona za pritomnosti svedkov alebo mu veritel podpise vratenie pozicky, dolezite je, ze to musi dokazat...takze z pohladu veritela dodatocne uznanie dlhu vyrazne zvysuje jeho sance uspiet na sude, zvlast v takomto pripade, ked bola zmluva uzatvorena len ustne
co sa tyka elektronickych sprav ako dokazov, uviedol som to ako jednu z moznosti...potom to uz zalezi od sudu ako sa k tomu postavi, kedze sud hodnoti dokazy podla svojej uvahy, pricom ale prihliada na vsetko co vyslo pocas konania najavo, vratane toho co uviedli ucastnici

0vecka

2 peter k. ty asi niesi pravnik...

hocikedy moze povedat ze mu tie peniaze vratil. napr den predtym ako mu doslo predvolanie od sudu. Ale inak silno pochybujem ze taketo spravy sa mozu pouzit ako dokaz.

Ja som sa tiez takto osral a jedina rada daj tym ludom jasne najavo ze u teba skoncili nebav sa s nimi a dalej uz nikomu nepoziciavaj.

Maoam

NIKDY VIAC NIKOMU ZIADNE PENIAZE NEPOZICIAVAJ !!!

iba ak by to bola cojaviem vlastna matka alebo otec s tym, ze su to velmi zodpovedni ludia a mozes im verit, to je ine kafe

ale chran sa toho, poziciavat ludom prachy, lebo to väcsinou konci zle

v tomto pripade ide este o sumy, ktore ta nezabiju, akurat nastvu, ale si preber, ze by slo cojaviem o 15 000 eur a viac, takych pripadov je hrozne vela a tam si uz mozes fakt len hlavu trieskat o mur, casto aj vo vztahoch a Co.

DAVAJ SI NA TO POZOR, proste odteraz nikdy viac nikomu nepozicaj a ked dakomu daco zaplatis alebo das, pokladaj to za to, ze si to tomu cloveku DAROVAL, lebo tak to väcsinou konci...

ak pojde o pät eur, tak je to na tebe, ale ine sumy.....nie

peter k.

uzavrel si s tymito ludmi platnu zmluvu o pozicke, sice ustne, ale to nic nemeni na fakte, ze tvoje naroky z takejto zmluvy su opravnene...na druhej strane, ak to das na sud budes ty ten, ktory bude musiet dokazat existenciu tychto narokov...to by sa ti samozrejme lahsie dokazovalo keby si to mal na papieri...za tu lahostajnost na zaciatku teraz pykas, tym, ze je cela vaha dokazovania na tvojich pleciach...ako dokazy ti vsak mozu posluzit aj sms-ky ci e-maily, prip. spravy na fb...mozes ich ziskat aj dodatocne...napr. posles kamosovi spravu jednym z vyssie uvedenych sposobov v zneni: "Cauko Milan, prosim ta kedy by si mi mohol vratit tych 50 eur co som ti pozical minuly rok?"...ak z jeho odpovede bude zrejme, ze o tych peniazoch vie,nespochybni danu sumu a to, ze si mu ich pozical, tak tym de iure uznava dlh a ty mas dokaz pouzitelny na sude...mozno by som odporucal bavit sa na zaciatku o niecom inom a az neskor vytiahnut danu otazku...tak to skus, mozno sa niekto chyti :)