Psychická porucha?!

Príspevok v téme: Psychická porucha?!
Martin41

Mám 21 rokov a študujem právo. Obávam sa však, že tento ročník bude môj posledný...
Trpím obsedantne kompulzívnou poruchou - občas mám nutkanie sa niečoho dotknúť, viem, že to všetko, čo prejavujem navonok, sa odohráva len v mojej mysli, no stále mám pocit, že ak sa napríklad toho zábradlia nedotknem ešte raz, stane sa niečo zlé. Našťastie, tieto myšlienky viem kontrolovať, no toho nutkania sa občas nezbavím. Počas jazdy autom to nutkanie k sebe nepripustím. Odparkujem auto, zamknem ho, no ešte 3 x sa vrátim, či som naozaj zamkol. Je to chorobné. Viem, že tou chorobou trpím, ale povedal by som, že je v tom najnižšom štádiu už niekoľko rokov. To nutkanie dotknúť sa napríklad podlahy som mal už v 4. triede. A nezbavil som sa ho doteraz. To je však ten najmenší problém.
Nemôžem spávať. Väčšinu môjho spánku tvorí polospánok, keď spím, tak len na 4 hodiny. Neskôr to dospím, no poruchy spánku sú u mňa bežné. Najprv deficit spánku a potom to musím dospať. Nespím nie preto, že by som cítil stres, ale preto, že mozog jednoducho nechce vypnúť.
Najťažší problém? Poruchy koncentrácie. Učím sa priam otrocky, každý deň, s výnimkou 1 dňa, keď idem von s priateľkou a zvyšnú časť dňa pomáham môjmu starému otcovi (prípadne babke upratať byt). Dokážem sa sústrediť na niečo len veľmi krátku dobu, napadá ma veľmi veľa myšlienok, ktoré sú však v danej chvíli skôr nežiadúce. Napríklad pri čítaní Európskeho práva ma napadne, že EÚ je pre nás nevýhodná. Každá krajina má rozdielny HDP, nemôžme sa vyrovnávať Nemecku, kde je minimálna mzda ďaleko vyššia. Krátko nato, ma napadne niečo iné, už vôbec nesúvisiace s Európskym právom. Cítim, že som šialený. Nedokážem sa dlho sústrediť na text a musím si viackrát prečítať jednu vec. Niekedy, keď textu nerozumiem, sa text len mechanicky biflím.
Vlastne, to nebol môj najťažší problém. Úplne najťažší problém je porucha vyjadrovania. Pri písaní problém s vyjadrovaním nemám, ba naopak. No pri verbálnej komunikácii sa často nedokážem vyjadriť, viem čo chcem povedať, no neviem to vyjadriť navonok. Nenapadnú ma správne slová, vetu, ktorá malá byť odborná odborne rozhodne nevyznie, pretože ju poviem až príliš jednoducho a neucelene. nie je to tým, že by som nemal slovnú zásobu a málo čítal. Neviem čím to je.

Nechcem na to brať lieky, pretože lieky, ktoré by poskytol psychiater, by moje problémy možno aj vyriešili, no reakciou na ne by boli iné nežiadúce účinky. Nechcem sa totiž zničiť a brať svinstvo. Každý liek s veľkým účinkom má aj nežiadúce účinky ďaleko vyššie než obyčajné vitamíny. Som odsúdený na doživotné trápenie? :-(

phoe

Choď ku psychologicke a povedz že máš ocd, to nie je hanba, súvisí s tým aj tvoj nekvalitný spánok a tým pádom sa ti aj horšie sústredí.

Martin41

Raz som bol u psychologičky, ktorej som o OCD nepovedal, hlavným dôvodom boli poruchy koncentrácie, ktoré som spomenul a veľmi slabý spánok. Môj problém podsunula psychiatričke, ktorá mi predpísala antidepresíva. Tej som taktiež o OCD nehovoril a ani o probléme s vyjadrovaním som sa taktiež nezmienil. Riešila hlavne spánok a myslím, že mi lieky pomohli, no po čase som sa sám vzdal liekov. Mal som obavy z nežiadúcich účinkov a sám som ich jednoducho vysadil, bez konzultácii s ňou. Viac som sa tam už neobjavil. Viac vecí som jej zatajil a teraz vzniká otázka, čo ďalej...

OCD je absolútne pre mňa nevysvetliteľné prečo, ale musím tak urobiť. Je to v hlave...

Martin_41@centrum.sk

helper12

tiež mám OCD...a s touto poruchou žijem už 15 rokov...bez liekov a plnohodnotne fungujem...preto by som rada pomohla aj iným, dostať sa nad túto poruchu...ona je bohužiaľ chronická...generalizuje...prenáša sa z jedného problému na druhý...a preto ak niekto vykonáva rituály, tak ich môže mať postupom času neúrokom...preto možno by som ti Martin vedela pomôcť a samozrejme každému inému, kto by o to stál :)

phoe

Tvoj jediný skutocny problém je ocd, ostatné veci sú normálne. Ked chceš byť zrucnejsi vo vyjadrovani, musíš veľa rozprávať. Koncentrácia pri učení je bežný problém.

Prezyvka55

helper12 ja len ze su kadejake blbosti a ponukaci vselijakych produktov respektive liecitelov co je v konecnom dosledku len vytahovanie penazi od ludi ktory trpia nejakou chorobou.
a stylom mi tiez pripominas takeho.

helper12

Absolútne nič neponúkam...iba pomoc...a myslím, že je to každého osobná vec, či to chce riešiť verejne alebo v súkromí :)

Prezyvka55

helper12 hanbis sa pisat verejne na forum alebo ponukas nejake svinstva za peniaze?

Martin41 z coho vyplyva tvoje presvedcenie ze napriklad dotknutim sa zabradia odvratis nestastie? Nie je to trochu nahlavu? To kontrolovanie dveri, auta atd chapem no vseobecne 2x krat max, to uz by clovek musel byt na tom fakt zle keby zabudol ze zabudol prvy krat a zabudne aj druhykrat ze kontroloval? 2 krat je uplne v pohode. Len s tym zabradlim to mi nejde do hlavy ze co ta presviedca o tom ze nieco tym mozes zmenit.

helper12

Ahoj, s tou OCD by som ti možno vedela pomôcť. Ak chceš, nechaj mi tu na seba kontakt a môžme o tom pokecať ;)

podobny

a psychologa si skusal? a to s tym ucenim podla mna ziadny problem nie je. ma to tak vela ludi. verbalne vyjadrovanie je otazkou zvyku. skus viac premyslat a potom hovorit. nechci byt za kazdu cenu fundovany, mdry. ak pre teba nie je problem vyjadrit sa pisomne, tak si vzdy predstav, co by si napisal a az potom sa vyjadri.