Neviem sa dostať zo stagnácie vlastného života

Príspevok v téme: Neviem sa dostať zo stagnácie vlastného života
Real_ita

Ahojte.

Chcela by som Vás poprosíť o cenné rady do života, ako vôbec začať ,,fungovať" ako komplexná osobnosť so všetkým, čo k tomu patrí, ale vynimajúc partnerský vzťah . .o ten mi teraz až tak nejde. . .

Takže: mám 24 rokov. . tie 4 roky po maturite mám neuveriteľne enormný problém nájsť si prácu . .. vždy je to len niečo ,,dočasné"...Multi Level Marketing,operátorky call centra, obchodný zástupcovia . .. prípadne do obchodu na 3 mesiacie za pokladňu, a ptm dovi dopo . ..

A teda, moje oblasti, v ktorých potrebujem poradiť, že čo by ste robili Vy na mojom mieste! :

Problém 1.strašne neskutočne chcem ísť študovať na VŠ, ale nemožem, pretože mi to mama zakázala, pretože máme dosť veľké finančné problémy. . .otec nás opustil, neplatí ani výživne, nič... matka ho ale nechce dať na súd.. a aj jeho mama sa nám vyhražala .. ak by šiel do basy ..a mám ešte 2 mladších súrodencov . .

problém 2. je teda ten, že: musím si nájsť niečo normálne, stabilné (a žiadna výška), mame je to úplne jedno že čo: pre ňu stačí, ked budem umývať riady, alebo predávať u čínanov(samozrejme, žiadnou prácou neopovrhujem! len sa Vám snažím vysvetliť moje problemy. . . pretože ja chcem od života viac . ..) . . len aby som doniesla domov cca 300 eur, z ktorých cca 150 - 200 budem musieť prispievať na domácnosť.

Problém 3. strašne ma baví umenie, hudba, hra na hudobný nástroj, spev . . .bohužial, neverí mi v tom, zakázala mi hrať/cvičiť na gitare .. čo sa spevu týka : bývam v paneláku a tam sa velmi spievať nedá, a kapelu nemám . . .PS:nie som namyslená, alebo podobne, všade, ked som sa dala otestovať, tak mi potvrdily, že mám vlohy - hudobný sluch, rytmus, a viem intonovať . . .len to teda nerozvíjam, takže su to stále len vlohy - nerozvinuté :( . . ach . .a ja nechcem takto umrieť .. s nevyužitým potenciálom :( . .ak mi rozumiete :( . . ..

Problém 4. nemám kvoli nej - mame, žiadne sebavedomie, som strašne submisívna, hanblivá, nepoznám ani vlastnú hodnotu mám niekedy pocit. . .. neznášam matku občas, pretože všetkých naokolo vychvaluje, len ja a moji súrodenci (ale prevažne vačšinou JA) doma sme najvačší idioti . .. ked vidí niekoho ,,mudreho s VS", tak hned to náležite okomentuje, že aký je šikovný, kolko vie jazykov, že ako sa to mohol tak naučiť ,,mlieť" - ked sa trebárs vyjadruju dáky pravnici v relácií k nejakému problému . .. (a mi, že akí sme hlúpi a nevychovaní a blá blá . . )
Proste, ona je tomto strašne stará škola, že načo výška, načo hento, načo gitara, načo angličtina, a načo si pozeráš cudzie slovíčka . ..

Problém 5. a teda, ja som strašne hĺbavý človek, a hladný, neuveritelne hladný po informáciách, ktoré by som chcela nasávať, a mama je opak.. nechápe ma a som jej ,,divná" . .. a neskutočne túžim po VŠ

Problém 6. je vlastne ten, že ja akosi ani nemám kamaratov .. . mám možno pár známych, a z toho 3 dobrých kamaratov .. .z ktorých ale nikto nejako nemá čas, pretože všetci traja sú na výške . .a strašne by som chcela viesť taký ten študentský život .. . dobrodružstvo, ale aj zbavu, na škole získať kamaratstva, aj sa zabaviť - aj to patrí k tomu -ale pravdaže, v norme :) a to, že ideme všetci za tým istým cieľom - spoločne - titulu, v danom študijnom odbore.. mi príde strašne fascinujúce a úplne úžasné :) . .:( . . . nechcem povedať to slovo, ale tak závidím, ked vidim, kadejake statusy, že sa učia, alebo že už maju po skuške, a banda 15-tich ide osláviť . .. maju v živote ten progres, že robia skušky, maju priatelov, pijú, žiju :D metaforicky myslené pravdaže :) . . .a skrátka krôčik po krôčiku sa blížia k tomu svoju snu/cielu a ešte majú aj podporu doma . .. (jasné že to nie je dokonalé, ja si uvedomujem realitu, ale jednoducho, ked su na VŠ, tak sú tam z toho titulu, že MOŽU...)

A ja ???? Problém 7. = je práve tento moj život = je to neskutočná stagnácia, jediné, na čo vlastne mám podľa matky, a čo ma viac menej čaká, je práca niekde za kasou, u čínana, prípadne ako pomocná sila v kuchyni . . . .a pritom, ja mám tak neskutočnú chuť na rozvoj . . . nejaké medzinárodne vzťahy, alebo cestovný ruch . .. ja neviem, aj herectvo - kedže je to to umenie - ale to sa dá len denne, a to si ja absolutne nemožem dovoliť...takže jedine, ak VOBEC - tak niečo externe..

a posledný, teda problém 8: neviem ako, a z čoho si našetrit . .. . z 300 euro a formou : polka mame. . . nikdy...

SOM NA DNE, NEVIEM CO ROBIT.... ZIJEM PRE INYCH ALE ZA CENU VLASTNEHO STASTIA - PROSIM? PORADTE MI !! ! !! ! ! AKO SA Z TOHTO DOSTAŤ ?????

ĎAKUJEM

Fleur-de-lis

máš 24 a u rodičov podporu nenájdeš, tak asi najlepšie čo môžeš urobiť je osamostatniť sa, teda odísť do zahraničia, keďže tu sa ti prácu nedarí nájsť. V tvojom veku a v tvojej situácii je na denné štúdium podľa mňa pomaly neskoro. Takže potrebuješ sa vzdať tejto predstavy a nelipnúť na nej, aby si kvôli tomu nebola neustále smutná. Jedine ak skúsiš ten spôsob čo ti navrhli, že so štipendiom a popritom brigády. Lebo ak ťa matka nepodporí, musíš si nájsť iný spôsob. Je to tvoj život, ona ti už v tomto veku zakazovať veci nemôže, akurát je problém, že si na nej finančne závislá.
Na to aby si rozvíjala svoj talent potrebuješ opäť peniaze, takže porozmýšľaj nad presťahovaním sa na dva roky do zahraničia a nešetriť si. Leb o tu doma možno budeš sedieť ďalších 5 rokov doma a bez práce a skúseností.
Tvoje sebavedomie sa o niečo zlepší, keď sa budeš musieť o seba starať sama niekde mimo rodiny. Budeš sa musieť premôcť, byť odvážnejšou a samostatnou. Postupne si budeš viac veriť.
Mrzí ma, že nemáš podporu rodiny. Zaslúžiš si ju ako každý jeden. Ale na škodu to nie je mať to v živote ťažšie. Ľudia čo to majú ľahké si ľahko prestanú vážiť veci...

30th

chcel som niečo napísať ale vlastne to tu už napísala Ninka03. ja s nou súhlasím len by som ešte dodal, že život na internáte, to sú aj drogy, alkohol, hluk, cigarety.. chceš sa napr. učiť na skúšku, ale veľa možností nemáš, hlavne ak bývaš s takými poflakovačmi ktorým na tom nezáleží či zajtra zo školy vyletia. privát je drahý, tak čo si navyberáš? alebo budeš chlastať s nimi a na skúšky sa vykašleš. vlastne máš ideálne podmienky. začni študovať externe a uč sa, uč sa, uč sa ako povedal ten komunistický dedko a v tom mal pravdu. len tak sa dá niečo dosiahnuť. a chceš vôbec niečo dosiahnuť, alebo chceš len byť vysokoškoláčka?

SamS

Štúidum popri zamestnaní sa dá zvládnuť, no prvoradé je, aby si mala stály príjem, keďže externá forma štúdia je spoplatnená. Skús nájsť najprv prácu, a vudíš, podaj si prihlášku už teraz, za to nič nedáš, ak by si aj nenastúpila, môžeš požiadať aj o odklad o rok napríklad.
No možno aj denne by si mohla, je to o možnostiach,Máš nezávidenia hodnú situáciu. Ale ver mi, že ak nájdeš vhodnú prácu, a časom by si tam postúpila, tak na školu si možno ani nespomenieš.
Dnes je to o priebojnosti, šikovnosti, a ak budeš ty chcieť, hlavne makať na sebe, budeš sa mať dobre a bez VŠ.
Angličtinu som sa naučila viacmenej sama, nechodila som na kurzy lebo na ne nebolo. A externé štúdium je aj tak z veľkej časti o tom, že všetko robíš, a učíš sa, zhánaš si všetko sama. Okrem tých zopár prednášok, ktoré som mala piatok a v sobotu dva krát mesačne, ostané bolo len na mňe samej. Ale aj tých pár prednášok či cvičení malo niečo do seba. :)
Drž sa veľa šťastia.

eddings

no je to koplex problemov a ja nechcem vypisovat podobne dlhu odpoved, takze len strucne:
Podla mojich skusenosti je pre teba najlepsim riesenim odstahovat sa. Je super ze si uvedomujes ze pod diktatom tvojej mamy stagnujes, ze ti to nici sebavedomie aj vsetko. Problem si si zadefinovala, takze bude lahsie vyriesit ho. Co tak vyriesit 2 problemy jednou ranou? Daj si prihlasku na VS, urob uspesne prijimacky. Najlepsie prihlasit sa na VS na druhom konci republiky, alebo este lepsie v Cesku. Ak ta vezmu, ubytovanie budes mat kvoli vzdialenosti zarucene, takze sa mozes odstahovat z domu. Ako denna studentka mozes ziskat stipendium, ktore ti pomoze s nakladmi na studium ked nemas uspory, plus mozes ziskat vyhodnu studentsku pozicku. Sice po skole budes prve roky splacat, ale mas sancu na lepsie plateny job a splnis si svoj sen. Plus popri vacsine VS sa daju ziskat rozne brigady na prilepsienie. A za dobry prospech ziskas dalsie stipendium.
Este ma napadlo, neviem aky vztah mas s otcom, neprispel by ti obcas ak mu povies ze mas s mamou problem? Mozno aby jej urobil na truc...ved poznas ludi :)
Drzim palce!

Ninka03

No, neviem čo ti tu kto radil, lebo príspevky som nečítala. Donútila som sa ale prečítať celý tvoj dlhý úvod. A môj dojem? 1. život vysokoškolákov si veľmi idealizuješ
2. veľmi túžiš po dobrodružstve a dúfaš, že štúdiom na vysokej škole to dosiahneš.
A môj názor? Túžby, ktoré máš, sa takmer rozchádzajú s túžbami a snami ľudí,ktorí niečo v živote skutočne dosiahli. Úspešní ľudia majú samozrejme tiež sny, ale to nie sú sny o bezstarostnom živote plnom priateľstiev, zábavy, dobrodružstiev a voľnosti. Túžia po tom, aby úspešne ukončili školu, aby dosiahli niečo vo svojej profesii, aby vynašli niečo nové a výnimočné... A pre to, aby to dosiahli, dokážu drieť za ťažkých podmienok od rána do večera.
V tvojom konkrétnom prípade by to znamenalo chodiť do akejkoľvek práce ktorá sa ti naskytne a popri nej študovať aj na vysokej škole - lebo aj to sa dá. Študovať čo najusilovnejšie, aby si školu mohla rýchlo ukončiť, možno aj v predstihu a nájsť si potom vyhovujúcejšie zamestnanie a ďalej pracovať na uskutočnení svojho sna. Mať umelecké ambície, pričom vlastne ani nevieš, či v herectve alebo v speve, to nijako nestačí. Ozajstný talent vidno už v detstve. Ak krásne spievaš, môžeš popri práci a škole chodiť do nejakej umeleckej školy - večernej, kde by ťa viedol učiteľ. Ak si výnimočný talent, určite by sa to prejavilo a našla by si možno aj sponzorov. Ale keď sa ti taká profesia iba páči a sama nemáš dosť vytrvalosti aby si svoj - ako píšeš talent - aj rozvíjala, nečuduj sa, že tvoja mama ti veľmi neverí a nepodporuje ťa v tom.
Z tvojho príspevku mám pocit, že si vôbec neuvedomuješ, že niečo naozaj dosiahnuť, to znamená predovšetkým drinu, makačku, tvrdú prácu a odriekanie. Cesta, akú ty popisuješ, vedie iba k zábave a dobrodružstvám. Ak by si takto pokračovala na vysokej škole, veľmi rýchlo by si z nej vyletela.

Real_ita

lilyiankaa - áno, veď ja chápem... no bohužial, situácia je aká je... a ja sm akýsi článok rodiny, ktorý môže pomocť..... tak bohužial, na koho sa má vlastne spoľahnúť... ked jej muž(moj foter), sa na nu vyjebal??? (s prepáčením...)... len ma to už dosť irituje celé...

benittobonno - zaujíma ma, čo si mi napísala - že ako VŠ ovplyvnila tvoj život, že si si aj poplakala a že to nie je žiadna prechádzka ružovou záchradou. . . .mohla by si mi to prosím ťa, celé viac opísať??? . . . je to ptm naozaj dosť ťažké tá VŠ??? . . no.. ja som plakala aj počas maturitného týždňa :D . . .:( . . .no takže neviem si to predstaviť.. znova a v enormnejšej podobe . . .

lilyiankaa

ja som tým chcela povedať to, že tvoj amatka by sa na teba nemala spoliehať .... to je celé ... čo ak si o chvíľu nájdeš priateľa, odsťahuješ sa a nebudeš jej pomáhať? bude sa musieť nejak postarať o dve ďalšie dcéry, bez rozdielu toho, či tam si alebo nie ...

Real_ita

PS : lilyiankaa = nad otázkami typu, keby bolo keby, sa fakt nezamýšlam, lebo to by ma už asi fakt trafil šlak...

ale keby ma nemala, tak logicky nie som/neexistujem.... A nemusela by som sa teraz de facto trápiť týmto, ako sa z tohto dostať .. . .a bohvie čo by bolo, a ako by bolo . .. rozumieš .

Real_ita

lilyiankaa - normálne, poštová banka.

Noo . .tak budem preč . .a budem tam makať . .a posielať domov matke dáke prachy . . ale čo ptm ??? Priatelov tam mať nebudem . . s hudbou v zahraničí kde, čo?? . .zasse to bude o tom istom . . .

benittobonno - áno, ísť asi preč . .. ale necítim sa pripravená . .a navyše, nechcem ísť sama . .ale nemám s kým. . .. a nemám ani kapitál .. nič . .

Btw. tie jazyky mne zase az tak nejdu... zrovna jazykovy typ fakt nie som ..

benittobonno

ako hovorim, ona ta neguje a depce preto, aby si odnej nezdrhla, aby vyvolala lutost, aby mala niekoho pri sebe, koho stiahne so sebou do skazeneho zivota. Poviem to aj tak, ze mnohi odisli s holou ritou do zahranicia, trvdo makali za svoj zivot a dostali odmenu. ale bohuzial ti matka zrejme nikdy nepomoze sa od nej odputat, tak musis sama najst v sebe tu silu, tu odvahu ist za stastim pre seba. Nie nie je to sebecke. Sebecke je to co robi tvoja mama tebe. Matke ma zalezat na tom, aby jej dieta bolo stastne. Skus to napr po dobrom, ze si najdes robotu v zahranici, a budes jej posielat nejake peniaze. No aspon uz nebudes pod jej volyvom denno denne, co ti naozaj prospeje rozmyslat za seba a triezvejsie.