Invalidný dôchodok

Príspevok v téme: Invalidný dôchodok
11sinoe11

Dobrý deň,chcem sa informovať ohľadom nároku na poberanie invalidného dôchodku.Poberám ho niekoľko rokov,naposledy bola moja práce schopnosť znížená pod 70%. Potom som študovala na vysokej škole,ale nedokončila som štúdium.Diagnostikovaná mi bola psychóza,ale cítim sa dobre a nemám známky dekompenzácie,snažím sa normálne fungovať,poupratujem,navarím,pracujem na záhrade...Doteraz som nemala príležitosť byť zamestnaná,tak mám z toho obavy,či mi dôchodok nebude odobraný v dôsledku zlepšenia stavu a nebudem sa musieť zamestnať a ako by som zvládala stresy v práci.Vopred ďakujem za odpoveď.

quako

ddana,taká žiadosť neexistuje:-D
keď si niekto myslí,že sa mu zmenil zdravotný stav podá si"Žiadosť o prehodnotenie zdravotného stavu pre účely invalidity".
Na základe tejto žiadosti a priložených odborných nálezoch posudkový lekár prehodnotí mieru schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Čiže posudkový lekár Ti môže % zvýšiť,potvrdiť stavajúce,alebo aj znížiť.

ddana

Xirenka1, zvýšenie nebude automatické - najprv na sociálnej poisťovni si vyžiadaš tlačivo - Žiadosť o zvýšenie invalidného dôchodku, pridajú Ti k tomu papiere, ktoré Ti vypíše obvodný lekár + doloží nálezy od psychiatra, resp. iných odborných lekárov. Potom budeš vyzvaná na posudkovú kontrolu a tam Ti lekár určí nové percentá - podľa aktuálneho zdravotného stavu - tj, ak bude nález bez zhoršenia, môžeš ostať na percentách tj. 45%. Súčasne Ti lekár stanoví dátum od ktorého k zvýšeniu prišlo - napr. dátum nálezu od psychiatra.

ni-ka

xirenka-mozes poziadat vzdy, ale zvysia ti ho len vtedy ak sa ti zhorsi zdravotny stav-napr.ak by prestala zaberat liecba,musela by si byt hospitalizovana,pridruzili by sa ine psychicke poruchy atd...

xirenka1

Ahoj,ak mozem,napisem do tejto temy tiez otazku...ako mam poziadat o zvisenie id a kedy by mi mal bit zviseny?som uznana na 45% mam bipolarnu poruchu a chcem sa spytat podla coho viem ze mam lahky stupen alebo tazky?ked v karte mam vzdy pisane F31.6 co je zmiesany stav ale nikdy tam nieje ci lahky stupen alebo stredne tazky az tazky.vopred dakujem za rady:D

luciano

Otázka je, či je zlepšený stav spôsobený liekmi, alebo sa stav upravil spontánne a lieky už neužívaš žiadne. Ak stále užívaš lieky, tak si prakticky stále chorá a dôchodok by ti nemali odobrať. Všetko závisí od odborného posudku tvojho psychiatra. Pracovať môžeš aj s invalidným dôchodkom, avšak, ak budeš pracovať, tak ti môžu invalidný dôchodok znížiť, alebo zručiť.