Nesustredenost, zabudlivost a vypadky pamate u partnera

Príspevok v téme: Nesustredenost, zabudlivost a vypadky pamate u partnera
janja445

mate niekto partnera alebo poznate osobu ktora mava vypadky pamate (typu neviem co som chcel, neviem preco som otvoril chladnicku, neviem ci som spravil to a to a pod) dalej nevie sa sustredit (pozera dokument alebo film a chvilami sa nesustredi potom sa vypytuje co preco kto spravil v tom filme nieco), nepamata si niektore veci, sam o sebe tvrdi ze sa tazko uci (take tie biflovacky, matika mu sla) a v beznom zivote to vyzera tak ze mi niekedy poklada take otazky ze ako je mozne ze pohar praskol ked sa don naliala horuca kava. v praci si z neho robia posmesky beru ho za taku trubu, sam o sebe si mysli ze je hlupy, neviem ci je to preto ze mu to bolo odmalicka vstepovane alebo ci je to naozaj tak. vie si hlupy clovek priznat ze je hlupy? pritom rozmyslat vie v roznych veciach to vidim ale niekedy ma divne stavy kedy mam pocit ze asi ani nevie rozmyslat, neviem ci je to nejaka diagnoza alebo len nasledok tazkej minulosti s ktorou sa nevie vyrovnat, zil cele roky skor ako samotar moc sa o okolie a o veci nezaujimal nema moc vseobecny prehlad. neviem ci su to len jeho pocity menejcennosti v porovnani s ostatnymi, ci nema len male sebavedomie a nenahovara si preto ze nic nezvladne a preto sa do toho ani nepusta....stale mu vravim ze vsetko je o tom ako si nastavi mysel, ked mysli negativne tak nedokaze ale ked pozitivne tak to ide lahsie.....je to dobry clovek velakrat vtipkuje a robi zo seba takeho sasa - dilina ale to naschval aby sa clovek co je s nim zasmial ale niekedy neviem ci vtipkuje stale alebo ci je naozaj taky zaspaty...je aj dost pomaly co sa tyka cinnosti ktore robi, musi sa sustredit len na jednu cinnost, pomaly mozno aj v premyslani ked sa musi rozhodovat tak mu to mozno niekedy dlhsie trva....tak ja uz neviem fakt, ci je to vrodene alebo ci sa mu da este pomoct keby to bolo z depresie a stresov ktore mal a stresy este aj ma.neviem co si o tom mysliet, poznate aj vy niekoho kto je na tom podobne, popripade cim to moze byt? vdaka

LMarika

Skuste vytazok z rastliny ginkgo, vraj pomaha na sustredenost a na pamat. Ale zase nie nejaky lacny smejd - cize tabletku obsahujucu laktozu, maltodextrin, kukuricny skrob a kyselinu citronovu, aby ste mali intoleranciu najmenej na 4 jej zlozky, ale radsej nieco kvalitne a dobre z bio obchodu, alebo sa rovno v lekarni spytajte na nejake tabletky, ci kvapky bez vyssie uvedenych svinstiev, cize zlozenie: ginkgo. A nic ine, len ginkgo. Dobru noc!

LMarika

Este taka vec - v plesnivom byte v Karnten som mala alergicke reakcie na krku pri kontakte s uplne, ale uplne vsetkymi kovmi. Ci uz retiazky obsahovali nikel, alebo nie. Nemohla som si dat napriklad ani tricko, ktore malo vzadu pri krku zips, ani obycajne umele goralky, ktore mali vzadu malinky kovovy kruzok na zapinanie. Neznesitelne stipanie a palenie pokozky na krku sa mi objavilo doslova do piatich sekund a kovovy predmet z krku som musela okamzite odstranit, ale ked som si tu istu retiazku dala napriklad na ruku a tam som si ju nechala zapnutu namiesto naramku, tak som sa s nou mohla aj kupat, sprchovat vlhku pokozku mat... a problem absoltnutne ziadny nebol. Ista magistra s vystudovanym osetrovatelstvom mi povedala, ze aj takymto sposobom sa moze prejavovat alergia na plesne. Alergicka reakcia na kov dotykajuci sa akejkolvek casti tela znamena alergiu na kov, zatial, co alergicka reakcia na kov postihujuca vylucne len pokozku vzadu na krku v skutocnosti nie je alergiou na kov, ale na plesne. Tento problem zmizol, ked som opustila plesnivu Budesrepublik Karnten.

LMarika

To naozaj nie je normalne, preto mnohi Slovaci radsej natrvalo zostanu byvat v Bratislave a do Viedne za pracou denne dochadzaju. Tiez som isty cas pracovala vo Viedni a byvala som v podnajme, no nastastie v normalnom cinziaku a v normalnom byte bez plesni. Tam som sa citila dobre. Vzduch vo Viedni hodnotim ako velmi dobry, rovnako ako v Bratislave. Ale Klagenfurt a Villach - to je na neplanovanu samovrazdu.

smackitup

ja tej viedni nerozumiem, je mi to nesympaticke, v centre stoji byt minimlalne 1.5miliona eur (taky priemerny dvojizbak).. a este aj plesen? no je to normalne?

LMarika

Vo Viedni je mnoho starych, historicych budov s bytmi a mnohe z nich davaju majitelia do prenajmu za nekrestanske ceny - myslim tie kaucie, provizie a este aj mesacne najomne. Ja som bola zase v Bundesrepublik Karnten, ktora je cela plesniva, najma Klagenfurt, Velden am Worthersee a Villach a okolie. Tam sa totiz nejednalo len o nejaky jeden plesnivy byt, tam su nielen, ze takmer vsetky budovy stare a historicke a byty v nich vlhke a plesnive, ale aj vonku v ovzdusi koncentracia spor plesni v kazdom rocnom obdobi vysoko prevlada nad koncentraciou spor plesni v inych oblastiach Rakuska, celkove je tam velmi vysoka vlhkost vzduchu predovsetkym preto, lebo je to oblast mnozstva jazier a uplne celorocne bezvetrie to uz len dorazi. Ja uz vobec nechapem, ako mozu ti 70-rocni starucki deduskovia a babicky z Nemecka prave do tejto oblasti chodit s cestovkami na seniorske zajazdy a este sa aj kupat v jazerach, ked uz ja, mlada, som tam mala take problemy s dychanim, ze som mala pocit, ako keby mi neprichadzal vzduch do pluc a mysela som si, ze jedneho dna kvoli nedostatku vzduchu v plucach zomriem, alebo co... Cize nielen v byte, ale aj vonku sa clovek nadycha toho svinstva, prakticky niet uniku pred plesnami otravenym vzduchom. Nadchy a herpesy som vtedy mavala najmenej 2x messacne a ked som sa vtedy ludom stazovala na nedostatok vzduchu v plucach, tak sa mi smiali, tukali si prstom na celo a tvrdili, ze das ist etwas psychisches a ze nech si idem svoju psychiku poriesit niekam k cvokarovi, ale ja som vedela, ze tento problem je len a len telesny. Vacsina druhov plesni potrebuje k tvorbe spor, ktore su zaroven alergenom, teply a vlhky vzduch, ale ta svina penicillium, na ktoru som alergicka ja, dokaze tvorit spory aj pri nizkych, dokonca aj pri minusovych teplotach, staci vysoka vlhkost vzduchu a je to. Ja som nemala striedajucu sa osobu, bola som tam dva roky nonstop a nic som neusetrila, vsetko som vrazila do zubov, ale som rada, ze som sa aspon problemov so zubami na nejky cas zbavila. Odpadla som viackrat, ale vzdy som sa nejako sama prebrala a vzdy som si myslela, ze vsak vyrzim este, lebo potrebujem peniaze, nakolko mam dlhy kvoli zubom, ale az ten nemocnicny zazitok po poslednom odpadnuti mi "otvoril oci" a pochopila som, ze takto to dalej nejde. Uvedomila som si, ze je to mozno posledny varovny signal pred istou smrtou, ktorym mi moje chore telo dava najavo, ze mam vziat nohy na plecia a odist odtial, ked si chcem zachranit ak uz nie pamat, tak aspon pluca a zivot. Cele mesiace mi potom trvalo, kym sa mi pamat dala aspon do akeho-takeho poriadku. Taku vynikajucu pamat, ako som mala pretym, nebudem mat mozno uz nikdy, ale som rada, ze je to aspon take, ake to je. Este by som doplnila, ze v skole som nikdy nebola spomalena a pripecena, skor sikovna a rychla a ucenie mi islo fantasticky dobre, IQ mam nadpriemerne, pamat som mala v case chodenia do skoly vzdy lepsiu ako vacsina ludi a na ZS som bola najlepsia ziacka v triede, diktaty som pisala na same jednotky, lahko som zvladala biflovanie sa pouciek, zbytocnosti a hovadin, ktore mi do zivota praktickeho na nic nebudu, matematiku som pochopila rychlo a lahko uz na hodine, fakt nic mi nerobio problem. Vysoke IQ mi zostalo, na IQ nemali, myslim, tie plesne a nevhodne potraviny ziaden vplyv, ale pamat uz nemam na urovni nadpriemeru, ale len takeho slabsieho priemeru, tak by som sa ohodnotila, ale to vobec nevadi, v prvom rade som rada, ze zijem a ze viem, ktoru oblast Rakuska mam az do konca svohho zivota zdaleka obchadzat a nikdy viac sa tam uz nevratit.

sponka1

Lmarika,ďakujem za tvoj pribeh po prečitani sa zhoduje s mojou životnou skusenosťou.Dva roky v plesnivom byte s tapetami som sa starala o 99ročnu babku vo Viedni a tri roky som mala čo robiť sama so sebou aby som sa ako tak dala dokopy....

LMarika

Skusim blizsie popisat moj problem s pamatou, ktory som mala, ale uz je prec. Tazko som si zapamatavala nove veci, tazko som sa ucila nove veci, nedokazala som si z pamate vylovit veci stare, o ktorych som na sto percent vedela, ze ich viem, len som si vo vhodnom momente na ne nevedela spomenut. Rano som sa zobudila a nevedela som, ci je stvrteho, alebo sedemnasteho, nevedela som, ci je pondelok, alebo stvrtok. Pamatala som si iba mesiac a rok. Ale vedela som, ze ked to chcem zistit, musim sa pozriet na mobil a kalendar v mobile mi to ukaze. Dolezite terminy, napriklad zubara, narodeninovu oslavu niektoreho clena rodiny, a podobne, som si musela znacit do mobilu, aby som nezabudla. Zoznam veci, potravin, ktore treba kupit, som si musela zapisovat, lebo som nebola schopna si ich zapamatat. Casto som sa rano zobudzala s bolestami klbov, uplne dolamana, ze som mala pocit, ako keby na mne v noci lezalo 100 kg vaziace vrece zemiakov. Tieto problemy som mala v rokoch 2010 a 2011, celkove som v tom plesnivom byte byvala dva roky a to zhorsovanie pamate nebolo nahle, ale take pomale, postupne. Ale hovorim, stacilo len z plesniveho bytu odist, dat si urobit test na potravinove intolerancie, vylucit nevhodne potraviny a vsetko sa vratilo do normalu. A verim, ze sila pozitivneho myslenia mi v tom pomohla tiez.

LMarika

Samozrejme, ze nemam nic proti navsteve nejakeho psychologa za ucelom zmerania IQ, ci vykonania nejakych pamatovych testov, povedzme, ze taka pedagogicko-psychologicka poradna by mozno aj mohla byt vhodna, ale ak by nahodou padla rec na psychiatricke lieky, na antidepresiva, tak berte nohy na plecia a upalujte odtial prec!

LMarika

Ja som isty cas pracovala ako pomocnica v domacnosti a starsia pani, u ktorej som byvala, s oblubou jedla mliecne vyrobky. Krupicova kasa kazdy den, puding, palacinky a rozne kysle polievky, do ktorych ide vela mlieka a slahackovej smotany, ale aj cafe late, samozrejme maslo a syr... boli na dennom poriadku. Vtedy som o sebe este nevedela, ze mam velmi silnu intoleranciu na tri zlozky mlieka (laktoza, bielkovina kravskeho mlieka a bielkovina kazein), cize mojmu telu chybaju enzymy, aby dokazalo toto stravit a v stravovacich navykoch som sa jej prisposobila. Okrem toho, ze som mavala hnacky a obcas aj bolesti hlavy spojene s vracanim, plynatost po kazdom jele, a tak dalej... som si vsimla na sebe, ze stracam pamat a napriek tomu, ze som v noci vela spala, casto som byvala na smrt unavena, ale zase nie spomalena. Vsetko som si musela zapisovat do mobilu ako debil, na vsetko si davat pripomienky, lebo som vedela, ze zabudnem. Rano som sa napriklad zobudila a nevedela som, aky je den. Mesiac a rok som si pamatala, ale datum nie a ci je pondelok, utorok... to tiez nie, kazde rano som sa musela kvoli tomu pozriet na mobil. Celkove som sa vtedy citila, ako keby bolo cele moje telo otravene nejakou jedovatou latkou, ako keby som zomierala na nejaku pomalu, chronicku intoxikaciu a nechapala som, ze ju sposobuju mliecne vyroby. Neustale som sa citila na odpadnutie, stale sa mi chcelo spat a z toho dovodu som sa ani nedokazala na nic sustredit. Nakoniec ma raz nasli odpadnutu a ked som sa prebrala, uz som bola v nemocnici, kde ma podozrievali z pokusu o samovrazdu, lebo vraj vykazujem nejake priznaky otravy. CHceli odo mna vymamit priznanie k samovrazde, ale kedze vysetrenie z odberu krvi neukazalo v krvi ziadne stopy po drogach, po alkohole, ani po liekoch (absolutne ziadne lieky som vtedy nebrala, ani len antikoncepciu, proste nic), tak ma pustili domov, aj ked na nic neprisli a ja som zanechala tu pracu a odisla som odtial, nakolko som si uvedomila, ze moje problemy s pamatou a s pocitmi na odpadnutie prisli a aj sa mnohonasobne zvacsili v tomto prostredi. Ta pani mala taky zvyk, ze si kazdy den poobede isla sadnut do cukrarne na zakusok a na cafe late. Brala ma so sebou a platila mi vsetko, bola mila a zhovorciva, usmiata a vesela, dobry clovek, ale prsoste som vtedy akosi citila, ze odtial musim odist, lebo inak zomriem, bala som sa o svoj zivot a nevedela som, ci moje problemy suvisia s jedlom, alebo s prostredim, v ktorom zijem, kedze byt bol stary a vlhky, s plesnivymi tapetami a ja som na plesne alergicka. Neskumala som to vtedy, dlho som to podcenovala, myslela som si, ze to prejde. A ano, preslo to, ale az po odchode odtial a po vykonani testu na potravinove intolerancie a vyluceni asi 20-tich potravin zo stravy (mliecne vyrobky, gluten, vajcia, kukurica...). Dnes sa stravujem celkom inak a pamat sa mi vratila. A to pozitivne myslenie je tiez ohromne dolezite. Ja som ani v case, ked mi bol najhorsie, ani na okamih nezapochybovala, ze sa mi raz pamat vrati a vsetko bude ako predtym. Na moj vtedajsi problem sa v sucasnosti pozeram ako na kombinaciu viacerych faktorov, ktore mojej pamati ublizili. Jednak nevhodna strava (konzumacia alergenov), a jednak plesne, na ktore mam alergiu. Janja445 - hlavne nechod s manzelom po psychiatroch, lebo ked mu ti zacnu predpisovat antidepresiva, tak bude este spomalenejsi a co sa pamate tyka, bude na tom este horsie. Ma tvoj manzel nejake alergie? Napriklad na plesne? Kde byvate? V blizkosti nejakeho jazera, kde je vlhko a kde sa plesniam dobre dari? Mate v byte plesne? Alebo tapety, pod ktorymi sa plesne ukryvaju? Hlavne casto vetrajte. Nemava tvoj manzel casto po jedle plynatost? Pripadne, ze ho prezenie? Nahle stavy strasnej unavy prichadzajuce vzdy po jedle? Obcas nejaku velmi silnu bolest hlavy spojenu s vracanim? Mozno mu skodi nejaka zaladna potravina, mozno je to mlieko, mozno vajecny bielok a mozno psenica, pripadne velke mnozstvo konzervacnych latok, ale mozu to byt aj jedla vytiahnute z chladnicky uvarene den predtym, ktore sice este nie su stare a ani pokazene, ale zato su plne aflatoxinov. Tak napriklad moj traviaci system neznesie cokolvek, co bolo vytiahnute z chladnicky a uvarene den predtym, lebo mam alergiu na plesne. Zmenou stravy, ale aj odstahovanim sa na ine miesto sa daju dosiahnut doslova zazraky. Zazraky k lepsiemu, skor na toto by som sa na tvojom mieste zamerala. Nejaku tu potravinovu intoleranciu ma asi polovica europskeho obyvatelstva. A alergiu na plesne ma tiez viac ludi ako len ti, ktorym uz bola diagnostikovana.

zewa

Ak bude chciet, poradila by som mu navstivit klinickeho psychologa, ktory je zaroven psychoterapeutom. Moze mu urobit testy a zistit, cim to je. A nemyslim si, ze prave IQ testy su vhodne. Ak je to psychika a akekolvek psychicke ochorenie, zisti to. No a koniec koncov to moze byt aj dosledok nejakych zazitkov. A to ako terapeut moze priatelovi pomoct spracovat. A ak to nieje ani jedno, este moze skusit neurologa. Otazkou je, ci to vadi len tebe. Lebo potom by to bol tvoj problem, nie jeho. Alebo to teda vadi aj jemu a nechce tak dalej zit.