Tukovy metabolizmus - je to fakt pravda?

RNG

Zaujimavy clanok, ale ze by som ho bral na 100% nemozem povedat.
Telo ve velmi komplexne a prisposoblive do znacnej miery. Vie spalovat cukry na energiu, vie menit cukry na tuky na dlhodobe ukladanie prebytocnych kalorii na pripad hladu, vie menit bielkoviny na jednoduchsie latky a spalovat na energiu a teplo, vie menit bielkoviny na cukry v pripade potreby a nizkeho prisunu cukrov z potravy(neoglucogenesis), lebo urcita hladina cukru v krvi je nevyhnutna pre rozne funkcie tela, najma pre mozog, ale aj na ine ucely, dokonca vie vyrabat mechanicku energiu zo stredne molekularnych tukov, ako sa nachadzaju napr v kokosovom oleji a inde.
Takze telo je schopne prijmat prakticky akukolvek potravu a podla toho sa zariadit.
Mnohe procesy v tele su ale menej ucinne, takze najlepsie odporucanie je mat pestru stravu, nie jednostrannu.
Inzulinova "rezistencia" ale nie je zalezitost necitlivosti na hormon, ktory reguluje spalovanie tukov, lebo aj celkom chudi ludia mozu mat tento problem, aj ked je to podstatne zriedkavejsie.
Cukry /glukoza sa dostavaju do buniek tak, ze sa cez lipidy/tuky v bunecnych stenach na signal inzulinu vybuduje glukozovy mostik, tj mostik, cez ktory sa vodorozpustna glukoza moze dostat do bunky aj napriek tukovej, voduodpudzujucej vrstve lipidov na jej stenach.
kedysi to chodilo vynikajuco, pokial ludia nezacali jest privela znicenych, polymerizujucich , oxidujucich tvrdych tukov, cez ktore bunka nevie vybudovat glukozove mostiky. Tak miesto prisunu a palenia v bunkach v bunkach bunka je nutena palit ine latky na vyrobu energie, co je proces ovela menej ucinny(slabost tela je bezny priznak cukrovky DM-2) a ovela spinavsi v zmysle vytvorenych splodin.
A cukor v krvi, ktory sa nevie dostat ucinne do buniek cirkuluje a zlucuje sa vo vacsej miere, nez je potrebne s bielkovinami, co je proces glykacie/glykosylacie a produkty tohoto su vodonerozpustne, tj ich nevie lymfa odplavit a tak zamoruju telo spomalovanim lymfatickeho toku. NO a to vedie k roznym destruktivnym procesom v tele, od znizenej regeneracie, urychleneho starnutia, oslabenim organov a casto aj slepote a amputacii noh, kde male infekcie, prasknute cievky vedu k nehojacim sa ranam, bercovym vredom a gangrene.

ja-pusate

aha,takze to neni tak ze natrvalo vylucit sacharidy a nahradit ich tukmi? ale ja sa bojim jest moc tukov lebo nemam zlcnik,myslite ze je to vhodne aj pre ludi bez zlcnika alebo m i moze tolko tukov poskodit pecen?

odpovedam

Ja som mala zdravotnu dietu - nesmela som sacharidy, cca dva tyzdne, dovolene som mala len citrusy. Neslo mi o chudnutie, ja naopak priberam, no schudla som za tie dva tyzdne zo 46 na 44 kg. Co sa tyka mojej stravy, tak ja cvicim a ked mam objemovu fazu, jem vela sacharidov, tukov i bielkovin, v rysovacke do 100g sacharidov denne. Da sa to a tiez nahradzam "chybajuce" sacharidy prevazne tukom - orechy, olejnate semena, rybi olej, avokado, maslo, kokosovy olej, plnotucne syry a pod. Co sa tyka zlatosovych vedomosti, som si ista, ze ma toho nastudovaneho vela, tusim ma aj dokazy na najake studie, ale nepozerala som sa na to. poznam aj ludi, co sa stravuju prevazne na baze metabolizmu tukov. Treba si najst to svoje. ja napr. obilniny ani strukoviny nekonzumujem, resp. velmi zriedkavo.

0vecka

2 ja-pusate nevim akoze nejako v tej teme niesom doma ale zlcnik prave pomaha pri traveni tukov nie?

na tvojom mieste to neskusam ono takychto blbosti je po nete popisanych vela. Popripade sa porad so svojim lekarom.

ak xces redukovat vahu tak naj ked budes pocitat kalorie...

vitavi

Bojíš sa oprávnene, pretože tuky v prebytku extrémne škodia pečeni a žlčníku.
Energia z tukov sa získava pri vzniku vedľajších produktov, ktoré zaťažujú obličky a sú príčinou chronickej únavy.

Okrem toho autor nerozozná cukor od obilnín, to je školácka chyba, ktorá sa odrazí na oslabení nervovej sústavy, psychiky a pankreasu.... atď, atď.

ja-pusate

ovecka
tam sa pise,ze to nieje pre vrcholovych sportovcov vhodne ani pre fitnesky iba pre normalnyvh ludi ktory nesportuju nejak exstremne a niesom sportovec,tak by som to Rada skusila,ale bojim sa ze mi to uskodi lebo nemam zlcnik,a neni to vedecky overene:(

0vecka

vela tvrdeni ktore tam su, su nedokazatelne .. preco sa nedrzite vedecky overenych informacii? ale miesto toho hladate taketo clanky... ak su tuky take super zdroje energie preco sa ziadny sportovec nepriznal ze na takejto diete fici??

ja-pusate

odpovedam
ako dlho zu zijes s obmedzenymi sacharidmi a kolko a akych sacharidov zjes za den? nechyba ti sladke? a isla aj vaha dolu od kedy si zmenila stravu? ja viem trochu vela otazok sorry:(

odpovedam

ty sa toho nemas vzdat, len to obmedzit. je hlupost obmedzovat tuky, skutocnym zlom su sacharidy. sladkosti nejedz, takisto pecivo vobec nepotrebujes (ja ho jem tak raz za mesiac), vseobecne obilniny prilis nepotrebujes. Ovocie je v poho, fruktoza takisto nedviha inzulin. Strava postavena prevazne na bielkovinach a tukoch(myslia sa tym dobre tuky, nie transmastne kyseliny a stuzene rastlinne tuky ako Rama a pod.) je zdrava. Samozrejme k tomu vela zeleniny. Tuk ta zasyti na dlhsi cas, sacharid na chvilku. budes sa citit s tukmi sytejsia... ved vyskusaj ;-) ale "prezit" abstak z vysadenia tuku je nico strasne. Vopred sa na to priprav ;-) za zdravie to vsak stoji.