Ukončovanie dlhoročných vzťahov

Príspevok v téme: Ukončovanie dlhoročných vzťahov
bez_mena

Čo sa to deje? V poslednej dobe nič iné nevidím než to, že sa rozpadajú dlhoročné vzťahy - 5 a viac (Len s môjho okolia 4 vrátane mňa) . Čím to je? Nevieme riešiť problémy, alebo jednoducho vidíme trblietavé ovocie, do ktorého keď zakusneme, nie je také ako sme si predstavovali. Je to výchovou, mediálnym masírovaním alebo v naivite...??? Každý názor beriem...:)

key2happy

kkaffik

znakom zrelosti?

ehm, dovolte mi vas opravit, trochu.

co ak je to znakom roznaznanosti a nekonecnej nespokojnosti ?

treba si uvedomit, ze krystal je pekna vec, avsak staci len 1 neikovny pohyb a je NENAVRATNE rozbity a jeho hodnota bude presne nula cela nula nula.

co si myslite, kkaffik, vasi/nasi stari rodicia si zili ako prasce v zite? ze im vztahy isli podla priani ako z rozpravky?

silne nesuhlasim s nazorom, ze ak nastane problem, je lepsie cloveka opustit, kedze toto sa bude donekonecna opakovat. ehm, opravujem sa, bude sa to opakovat len dovtedy, dokym ludia nenadobudnu kus pokory. a tym padom klesnu naroky. (nechcem urazat, ale uvedomia si, ze kazdy je z rovnakeho masa a kosti)

zdroj: zivot, 63 rokov, 44 rokov stastne zenaty, 3 deti, 5 vnukov. ani 1 rozvod v sirokej rodine.

kafe

Prečo vidíš ukončenie vzťahu ako niečo zlé? Je to 1.000x lepšie ako zostávať vo vzťhu nespokojný, či kvôli strachu zo samoty, alebo podvádzať. Ja by som povedala, že tie rozchody v tvojom okolí sú znakom zrelých ľudí, ktorí si jasne a úprimne priznali, že taký vzťah aký majú im nevyhovuje, nenapĺňa ich a radšej vycúvali. Byť úprimný je celkom chvályhodné z môjho pohľadu. Ale jasné, že tam mohlo ísť aj o egoizmus a snaha ísť za niečim lepším. Aj v tomto prípade si opustený partner môže gratulovať, že sa zbavil niekoho, kto nevedel oceniť jeho kvality.

Áno, na vzťahu treba pracovať a nevzdávať sa pri prvých problémoch. Ale to, že to boli dlhoročné vzťahy predsa svedčí o tom, že nejaký čas už na ňom pracovali, ale žiaľ nefungovalo to. Dokedy sa má človek snažiť vo vzťahu, v ktorom je viac nespokojný a viac mu berie ako dáva? Dokedy má žena (alebo i chlap) čakať, že partner privolí a bude chcieť už konečne dieťa? Nemá predsa zmysel zachraňovať a opravovať donekonečna barák, s mizernými základmi. Namiesto pohodlného bývania sa z toho stane nekonečný kruh opráv, ktoré ale neprinášajú želaný efekt.
A tiež si myslím, že do vzťahu vstupujú ľudia nezrelí a dozrieť sa dá len časom a SKÚSENOSŤAMI. A práve tá skúsenosť dlhoročného vzťahu im pomohla jasnejšie si uvedomiť čo chcú. Neni na tom nič zlé, naopak. Človek si má ísť za tým čo v živote chce a nepretvarovať sa, že je mi dobre, keď to tak nie je.

AlisonWolf

Niekedy sa stáva, že zrazu zistia, že od vzťahu očakávajú niečo iné. Načo to potom predlžovať len preto, že spolu boli tak dlho?

A niekedy je to len preto, že ľudia nevedia spolu komunikovať, nemajú silu už riešiť problémy, do ktorých treba dať viac energie...

Každý vzťah je iný, aj my sme iní, takže sa to nedá nejako škatuľkovať, že prečo sa po dlhých rokoch ľudia rozchádzajú...

letokruhy

Keď to neklape, netreba to natahovat. Otázka je, preco tolko vztahov neklape. Myslím ze je to preto, ze 1, do vztahu vstupuju nezrele osobnosti 2, malokto sa zaobera osobostou, ci uz vlastnou alebo partnerovou, vacsinou ich zaujima vyzor , postavenie, peniaze 3, ak si náhodou aj sadnu, maju rozne priority a ciele, co vedie k rozkladu 4, ludia sa menia časom a aj situaciami . Preto to, co bolo podstatne v tom okamihu keď sa dali dokopy, nemusí byt podstatne navždy. A kto tvrdí ze vztahy maju trvat navždy? Je pekne ak to vydrží, ale to chce ozaj zrele a silné , čestnéosobnosti a uctu vo vztahu, toleranciu a vela skutocnej nesebeckej lasky.

bez_mena

Vo všetkých prípadoch čo poznám v mojom okolí, to ukončili ženy. Tu sa potom vynára otázka: „Naozaj sme mi muži egoisti, alebo ženy bažia po „Kichotovych“ mlynoch?“ Naháňame sa aby sme dosiahli vrchol, ale neuvedomujeme si, že na vrchole je samota. Smutné je, že dospejeme k tomu až na vrchole (niektorý na vrchole, niekto nikdy). Posledný odsek to asi veľmi trefne vystihol. Utečieme, zahodíme, nebojujeme...Budem parafrázovať jeden výrok z knihy Pirsig : „Ak veci nesprávne pochováme, plynú z toho ďalšie problémy“. Nespočíva problém v komunikácii a neschopnosti riešenia problému....?

Fleur-de-lis

Možno je to obdobie, kedy človek začne vnímať realitu vzťahu jasnejšie. Už ho nedrží tá prvotná zamilovanosť a viac sa zamýšľa nad charakterom toho druhého. City už tak nezakrývajú problémy a ťažkosti. Začína prevládať rozum nad citmi. A keďže vo vzťahu sa treba obetovať, treba na ňom pracovať, "musíme" ľúbiť aj keď to tak nie vždy cítime. Podľa mňa je to obdobie kedy to prechádza do zrelej lásky. Ale nie každý chce ísť cestou zrelej lásky. Lenže podľa mňa, to čo si vyžaduje viac úsilia aj prináša viac ovocia. Takže to úsilie aspoň mne určite za to stojí.
A ako som kdesi čítala,od jedného páru, čo sú manželia už vyše 50 rokov, na otázku ako to, že sú spolu tak dlho a šťastní povedali, že vyrastali v dobe, keď sa pokazené veci opravovali a nie vyhadzovali. Dnes je to naopak.

vebe

Trochu ma zaraza co pise hrac "Ale kamosi s detmi na krku, ktore nechcu ich byvale...", teda moc som to nepochopila. V pripade rozpadov vztahov, kde uz su aj male deti, si myslim ze hlavnu ulohu hra egoizmus, povrchnost, neschopnost riesit bezne problemy a neschopnost byt zodpovedny a konat zodpovedne

vebe

Mnohe z pricin uz boli uvedene. Egoizmus je asi castou pricinou. Dlhodoby a fungujuci vztah je o tom ze sa clovek nauci potlacat svoje vlastne ego, je to skoro kazdy den o kompromisoch a tiez o tom ze je to tvrda praca. Inak pride po case zovsednenie, nuda a pocit, ze to nikam nevedie. No a potom si myslim, ze ked vztah trva urcitu dobu, povedzme 4-5 rokov, treba si vyjasnit co kto od toho caka a kam smeruje, ci uz nenastal cas posunut ho dalej, mam na mysli mazelstvo, deti, inymi slovami zalozenie si rodiny. To posunie vztah do uplne ineho levelu

Hrac

Aj v mojom okoli za posledny rok skoncilo vela dlhych (4r a viac) vztahov vratane mna. V pocte 5+ minimalne co tak sa mi vybavi. Vo vsetkych pripadoch az na jeden to skoncili baby, nasli si proste ineho chlapa.

Ja som este dobre obisiel, bez ziadnych materialnych ci inych zavazkov. Ale kamosi s detmi na krku, ktore nechcu ich byvale, s rozostavanym byvanim atd. A teraz vsetky ich plany skoncili na vysnivanu rodinu.

Ale nakoniec som rad za mna, niekedy proste pride ten lepsi clovek a vsetko je este krajsie :)