Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Rakovina prostaty

Pukavec

niekomu mozno pomoze tento clanok o BIOPSII PROSTATY. Iste, zakrok a hlavne takto intimny sice nie je nikomu prijemny, ale casto je to jedina zachrana prostaty. vimax.sk takze opatrne a neodkladajte navstevu urologa!! Ten vie, co je najlepsie...

Gima

TOP 6 opatrení proti rakovine

Povedzme si úprimne hneď na úvod, že univerzálny liek ani na rakovinu neexistuje, rovnako ani univerzálna prevencia pred touto zákernou chorobou.

Najväčšie mozgy sveta sa zatiaľ márne snažia objaviť niečo, čo by svet ochránilo pred chorobným bujnením buniek. Zatiaľ... Napriek tomu existujú isté odporúčania, ktoré mnohí lekári ponúkajú ako prevenciu, ktorou môžeme dávať tejto smrteľnej chorobe polená pod nohy.

Desatoro protirakovinných opatrení - Európsky kódex proti rakovine:
nefajčite
1. Často jedzte čerstvé ovocie, zeleninu a obilniny, pretože obsahujú vlákninu
2. Obmedzte spotrebu tuku a cvičte, vyvarujte sa vzniku nadváhy
3. Vyhýbajte sa nadmernému slneniu, chráňte pred slnkom aj svoje deti
4. Dodržujte hygienické a bezpečnostné pokyny, najmä pri výrobe a manipulácii s látkami - spôsobujúcimi rakovinu
5. Navštívte lekára, ak objavíte na tele hrčku, zmeny znamienka alebo krvácanie bez príčiny
6. Navštívte lekára ak máte dlhotrvajúce ťažkosti ako chrapot, kašeľ, nepravidelnú stolicu alebo ak chudnete bez známej príčiny jedenkrát ročne absolvujte skríning zameraný na vyhľadávanie rakoviny pre ženy: kontrolujte si pravidelne prsia a po 50-tom roku pravidelne mamografiu, gynekologické prehliadky a stery z krčku maternice
Okrem týchto všeobecne platných pravidiel máme pre vás zopár ďalších tipov:

Acylpirín
Jedným z mnohých banálnych spôsobov, ako bojovať proti rakovine je vraj užívať pravidelne acylpirín. Okrem toho, že znižuje možnosť ochorenia srdcovo-cievneho systému, znižuje aj riziko bujnenia buniek, hlavne v tráviacom trakte až o 40%, pri zhubných nádoroch prostaty a pľúc až o 30%. Ako nám vlastne pomáha? Riedením krvi, čo má za následok, že sa znižuje prenos metastáz po celom tele.

Preventívne prehliadky
Sú také neobľúbené u širokej verejnosti, hoci sú hradené poisťovňou. Mali by na ne chodiť silní fajčiari, obézni pacienti a ľudia, u ktorých sa v rodine rakovina vyskytovala a môže byť dedičná. Prehliadky by sa mali týkať hlavne kože, konečníka, prsníkov, semenníkov a gynekologických vyšetrení.

Jedálníček
Treba jesť s rozumom a zdravo. Pestrá strava je rozhodne veľkým plus v boji s rakovinou. Denne by sme mali zjesť aspoň päť porcií ovocia a zeleniny. K zdravým potravinám patrí vláknina, ktorá je v zemiakoch, obilninách a strukovinách. Vyhnúť sa treba údeninám, tučnému mäsu, soleniu, cukreniu, skladovaniu potravín, ktoré môžu splesnivieť.

Medzi odporúčané potraviny v rámci prevencie patria napríklad brokolica, celer, kapusta, chren, kukuričné, ryžové a pšeničné otruby, karfiol, losos, makrela, mrkva ananás, redkvička, sardinky, sladké zemiaky, sója, špenát, tuniak, tekvica, fazuľa, cibuľa, cesnak. Naopak STOP by ste vo svojej životospráve mali dať alkoholu, slanine, údeninám, údeným rybám, maslu, pečeni, tučnému mäsu a samozrejme tabaku.

Jaja15

Prognóza záleží od štádia ochorenia a celkového zdravotného stavu. Pozrite si stránku www.npop.sk
Rady sa v takomto prípade dávajú ťažko, ale ak má IV.štádium - zvážte odmietnutie chemoterapie aj rádioterapie....rakovina vzniká ak imunitný systém prestane rozpoznávať a ničiť chybné bunky, zázračný liek na ňu jednoducho neexistuje...jediným riešením v súčasnosti je operatívne riešenie primárneho nádoru, ale pokiaľ sú už metastázy, je to otázka času...naozaj záleží od štádia ochorenia...V I.a II.štádiu je ešte možné vyliečenie, IV.štádium je posledné - chemoterapiou je možnosť predĺžiť život o pár týždňov, možno mesiacov, ale na úkor kvality života(stále hovorím o IV.štádiu)vtedy chemoterapia rovnako ako rádioterapia nepomôže, v našom prípade to celé len urýchlila...

Gima

Liečba rakoviny
Špagety s kvalitnou paradajkovou omáčkou dodávajú telu živiny a môžu pomôcť predchádzať rakovine. 1/2 šálky takto upravených špagiet poskytujú vitamín A, vitamín C, vápnik a železo a zároveň slúži ako zdroj antioxidantu lykopénu. Podľa poslednej štúdie, muži s rakovinou prostaty, ktorí jedli paradajkovú omáčku s cestovinami znížili oxidačné poškodenia DNA buniek prostaty. Výskumníci dospeli k záveru, že lykopén z paradajkovej omáčky môže skutočne poskytnúť akúsi liečbu rakoviny v budúcnosti.

Gima

2. Pomáha v boji proti rakovine prostaty

Rakovina prostatyje najčastejším typom rakoviny vyskytujúcim sa u mužského pohlavia. Mnohé laboratórne štúdie ukázali, že extrakt z granátového jablka môže spomaliť reprodukciu nádorových buniek a dokonca indukovať apoptózu (bunkovú smrť) v nádoroch. Jedna štúdia tiež zistila, že 237 ml semien granátových jabĺk za deň môže predĺžiť čas zdvojnásobovania sa PSA - prostatický špecifický antigén rakoviny prostaty

Gima

Chlapom po päťdesiatke, ktorí chodia k urológovi, už obyčajne skratka PSA niečo hovorí. Ide o prostatický špecifický antigén, ktorý sa zisťuje z krvi a jeho hladina naznačuje, či sa s prostatou niečo deje.
Vytlač článok
Vytlačiť
prostata, muž, pacient, lekár, vyšetrenie
Chronické zväčšenie prostaty je otravné, znižuje kvalitu života, ale v zásade nezabíja. Na karcinóm prostaty však môže pacient zomrieť.

Prostatický špecifický antigén (PSA) je bielkovina, ktorú produkujú bunky prostaty. Produkujú ju normálne bunky prostaty, ale aj bunky nezhubne či zhubne zväčšenej prostaty. Vyššie hladiny PSA odborníka urológa upozornia na zväčšenie prostaty, možnú rakovinu či zápal. Čo z toho však pacient má? Chronické zväčšenie prostaty je otravné, znižuje kvalitu života, ale v zásade nezabíja. Na karcinóm prostaty však môže pacient zomrieť.

Pri PSA bolo určené nejaké rozmedzie referenčných hladín. To znamená, že do päťdesiatky je to 0 až 2,5 ng/ml. Ale po sedemdesiatke sa pripúšťa až hladina do 6,5 ng/ml. Ak má niekto hodnotu nad 10, je to už veľmi podozrivé. V medicíne je však máločo jednoduché. Mnoho pacientov sa nachádza v tzv. sivej zóne, keď majú PSA zvýšené, ale nie veľmi. Chirurgickým zásahom vyliečiteľné štádiá rakoviny prostaty (keď je rakovina ešte vnútri prostaty) majú často nízke hodnoty PSA. Navyše rakovina prostaty sa nedá dobre vidieť na ultrazvuku. Možné je dokázať ju jedine biopsiou, čiže odberom vzoriek z prostaty. Robí sa cez konečník dlhou ihlou a má tiež svoje negatíva.

Tým prvým je fakt, že ak má muž veľmi zväčšenú prostatu (následkom benígnej hyperplázie prostaty), urológ nemusí „napichnúť“ ložisko. Inými slovami, nemusí sa do rakoviny trafiť napriek tomu, že zoberie, povedzme, 12 vzoriek. Biopsia bude negatívna, pacient spokojný, ale rakovina sa uňho pritom môže rozvíjať. Druhým je to, že biopsia je invazívna, pacient následne môže cítiť bolesť pri močení, môže krvácať a dostane antibiotiká, aby sa zabránilo prenosu nejakej infekcie do prostaty. Vo výnimočných prípadoch môže pacient po biopsii aj zomrieť. Veľa biopsií sa urobí zbytočne len z dôvodu vylúčenia rakoviny. Samozrejme, je to menšie zlo. Nič to však nemení na fakte, že hladina PSA má ako marker na skríning, odhaľovanie rakoviny nízku špecificitu, len 8 %.
Referenčné rozmedzie PSA (aké by malo byť)
VEK HODNOTY OD – DO
40 – 49 rokov 0 – 2,5 ng/ml
50 – 59 rokov 0 – 3,5 ng/ml
60 – 69 rokov 0 – 4,5 ng/ml
70 – 79 rokov 0 – 6,5 ng/ml
Aké je riziko rakoviny prostaty pri hodnote PSA
0,6 – 1 10 % riziko rakoviny
1,1 – 2 17 % riziko rakoviny
2,1 – 3 24 % riziko rakoviny
3,1 – 4 27 % riziko rakoviny

„PSA je prostatošpecifický marker, znak, nie však špecifický pre rakovinu. Bol objavený už v roku 1980. Zvyšuje ho nielen nezhubné zväčšovanie prostaty či zápaly, niekedy dočasne už aj fakt, že pacient jazdil na bicykli,“ vysvetľuje doc. Pavel Blažíček, biochemik, odborný garant pre klinickú biochémiu a laboratórnu medicínu z laboratória špeciálnych metód Alpha medical v Bratislave. „Jestvuje však omnoho špecifickejší marker pre rakovinu prostaty, ktorý sa takisto zisťuje z krvi – proPSA. Podľa našich zistení má 80 % špecifitu. Podľa najnovších výsledkov z veľkej štúdie publikovanej v New England Journal zisťovanie hladiny PSA znižuje riziko úmrtnosti na rakovinu o 21 %. Pri proPSA je to až 84 %. Dá sa tak vyhnúť aj množstvu zbytočných biopsií.“

Predstavme si, že máme pacienta v tzv. sivej zóne. Má hladinu PSA od 2 – 10 ng/ml a jeho digitálne rektálne vyšetrenie (prstom cez konečník) je negatívne. Nedá sa však jednoznačne povedať, či má, alebo nemá rakovinu. Riziko rakoviny je relatívne vysoké, ale môže to byť nezhubné zväčšenie prostaty. Pri PSA 3 – 4 ng/ml je 27 % riziko rakoviny. Čo teraz? „Ak zistíme hladinu nového markera proPSA a dáme to do špeciálneho matematického vzorca, výsledkom bude tzv. prostatic health index. Ten nám omnoho lepšie napovie, aké je riziko rakoviny a či je, alebo nie je potrebné robiť biopsiu prostaty,“ vysvetľuje doc. Blažíček. Zisťovanie proPSA pritom zdravotné poisťovne zatiaľ neplatia a na Slovensku medzi urológmi nie je veľký záujem to robiť. Pacient si to môže zaplatiť v laboratóriu v Bratislave, kde mu vedia aj rovno odobrať krv, prípadne požiadať svojho urológa, aby sem vzorku jeho krvi poslal. Stojí to však sto eur. Možno je to však suma, ktorá stojí za to, aby sa človek vyhol zbytočnému pichaniu do prostaty?
Čo je prostatic health index

Ide o akýsi index zdravia prostaty, ktorý má vysokú výpovednú hodnotu, čo sa týka možnej rakoviny prostaty. Vypočítava sa podľa špeciálneho vzorca, najprv je však potrebné stanoviť z krvi pacienta hladinu PSA, freePSA a proPSA. Referenčné rozpätie u zdravých pacientov (bez rakoviny) by sa malo pohybovať medzi číslami 30 – 50. Pacient, ktorý má tento index nižší ako 30, nemá dokonca ani nezhubné zväčšovanie (benígnu hyperpláziu) prostaty. Podľa urológa MUDr. Romana Sokola z Trenčína je nová metóda založená na objave amerických vedcov, ktorí zistili, že nádor v prostate produkuje okrem iných aj látku nazývanú proPSA. Práve táto testovaná látka navyše podáva informácie aj o tom, či je nádor rýchlo rastúci a z tohto dôvodu veľmi nebezpečný, alebo pomaly rastúci, čiže menej rizikový. ProPSA je dôležitý diagnostický indikátor pre zlepšenie odhaľovania karcinómu prostaty. Zároveň sa pacient vyhne niekoľko týždňov trvajúcemu stresu, keď čaká na výsledky biopsie prostaty, resp. sa biopsii prostaty úplne vyhne.

Prostatic health index je číslo, ktoré by malo byť nižšie ako 50. „Ak je nad normou, skontrolujeme prostatic health index o pol roka. Zle je, ak to ide nahor, potom už biopsiu naozaj treba absolvovať, pretože na Slovensku nemáme špeciálnu magnetickú rezonanciu schopnú odhaliť rakovinu prostaty ako napríklad v nórskom Osle,“ zamýšľa sa doc. Blažíček. „Poviem vám jeden príklad: trenčiansky urológ mi poslal pacienta, ktorý mal biopsiu prostaty robenú šesťkrát, vždy s negatívnym výsledkom. Nič sa nenašlo. Mal hladinu PSA 10 ng/ml. Urobili sme mu odber, vypočítali prostatic health index a výsledok bol 258. Veľmi vysoké číslo. Tam je jasná rakovina a asi už aj v pokročilejšom štádiu. Mal som pacienta, ktorý bol trikrát na biopsii a povedal, že už v živote nepôjde, lebo po každej z nich akoby močil sklo a musel užívať dvoje antibiotík. Napísal potom do poisťovne, že za jeho biopsie zaplatili možno 600 eur, ale keby uhradili sto eur za zistenie proPSA, mohli ušetriť. Nuž, uvidíme. V Česku to zatiaľ robí asi desať pracovísk…“
Prostatická trojka

Nezhubné zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia prostaty):
Zatiaľ nie je celkom jasné, prečo k nemu dochádza. Vyskytuje sa predovšetkým u mužov po päťdesiatke. Môže a nemusí mať obťažujúce príznaky, pretože medzi veľkosťou prostaty a mierou ťažkostí nejestvuje priama úmernosť. Sú muži s veľkými prostatami, ktorí ťažkosti nemajú. Ochorenie sa lieči konzervatívne (tabletkami), ak takáto liečba nie je úspešná, volí sa chirurgická liečba. Dnes je najčastejšia metóda TURP – nadbytočné tkanivo prostaty sa odstráni cez močovú trubicu bez rezu na bruchu.

Zápal prostaty (prostatitída):
Najčastejšia urologická diagnóza u mužov do 50 rokov a jej pôvod nie je vždy jasný. Pri 5 – 10 percent prípadov sa dokáže bakteriálny vyvolávateľ, čo sa prelieči antibiotikami. Ak nie je možné príčinu ochorenia identifikovať a vzniká chronická prostatitída, liečba nie je jednoduchá. Potláčajú sa predovšetkým nepríjemné príznaky, aby sa zlepšila kvalita života.

Rakovina prostaty (karcinóm prostaty):
Patrí k najčastejšie diagnostikovaným nádorom u mužov. Príznaky sa v počiatočných štádiách podobajú na príznaky zväčšenej prostaty alebo úplne chýbajú, preto sú dôležité preventívne urologické prehliadky. Riziko stúpa s vekom, choroba sa zriedkakedy objaví pred 40. rokom života. Liečba závisí od stupňa pokročilosti ochorenia: chirurgia, rádio- a chemoterapia i hormonálna liečba, ktorej zmyslom je znížiť hladinu testosterónu, najnovšou možnosťou je protónová liečba.

Gima

problémy s prostatou

Prostata vlastne spája močový a pohlavný systém u muža a práve v prostate sa do močovej rúry pripájajú oba semenovody. Tými sa do močovej rúry dostávajú spermie a výlučky ďalších pohlavných žliaz.

Hlavnou funkciou prostaty (prostata) je tvoriť sekrét, ktorý pomáha spermiám dosiahnuť kvalitu a pohyblivosť dostatočnú na oplodnenie ženského vajíčka, dodáva spermiám energiu a zlepšuje ich schopnosť prežiť v ženských pohlavných orgánoch.
Ako vyzerá?

Normálna prostata je veľká asi ako jedlý gaštan a je uložená tesne nad hrádzou, teda priestorom, ktorý sa nachádza medzi semenníkmi a konečníkom. Je to miesto, na ktorom sedíme napríklad pri jazde na bicykli, preto môže u niektorých mužov dlhá jazda na bicykli vyvolať problémy s močením. Prostata sa dá nahmatať cez konečník, preto je vyšetrenie cez konečník jedným zo základných vyšetrení pri diagnostike ochorení prostaty. Tesne po povrchu prostaty (prostata) vedú cievy a nervy pre penis, v dôsledku čoho je ktorékoľvek ochorenie prostaty spojené aj s poruchami erekcie.
Problémy s prostatou

Prostata môže strpčovať život mužom v každom veku. Pri jej zápale, zväčšení, či nádorovom postihnutí totiž dochádza k výrazným problémom s močením. Muži sa sťažujú na pálenie pri močení, časté nutkanie, bolesti v podbrušku, alebo v rozkroku. Pri močení musia tlačiť, alebo čakať a prúd moču je často oveľa slabší ako predtým. Po vymočení majú pocit, že sa nevymočili úplne a niekedy im ešte môže do spodného prádla uniknúť niekoľko kvapiek moču. Nepríjemné je najmä močenie aj každú hodinu v noci, ktoré chorého zobudí zo spánku. V pokročilých prípadoch môže ochorenie prostaty spôsobovať aj krvavý moč a poruchu odtoku moču z obličiek.

Nevynechávajte preventívne prehliadky a neignorujte problémy s prostatou po 50-tke!

Máte po 50-tke? Venujte pozornosť svojej prostate!
Zápal prostaty

zápal prostaty

U mužov do 50-tky ide predovšetkým o zápal prostaty. Môže byť akútny, s výraznými bolesťami, horúčkou až do 40°C a pálením pri močení, alebo chronický s príznakmi menej intenzívnymi, ale zato trvajúcimi oveľa dlhšie – aj niekoľko rokov. Pri zápale prostaty (prostata) liečime pacientov antibiotikami, v prípade akútneho zápalu je mužov veľmi často potrebné aj hospitalizovať. Chronický zápal je však potrebné liečiť komplexne. Okrem antibiotík odporúčame mužom zmeny v spôsobe stravovania, močenia a sexuálneho života. Na liečbu používame aj bylinné výťažky, prípadne protizápalové lieky.
Zväčšená prostata

Mužom starším ako 50 rokov spôsobuje problémy zväčšenie prostaty (prostata). Prostata sa z veľkosti gaštana môže zväčšiť až na hmotnosť 200-300 gramov. Zväčšenie môže byť nezhubné, ale aj zhubné. Rakovina prostaty je momentálne druhým najčastejším ochorením slovenských mužov a jej výskyt sa stále zvyšuje.

Liečba a prognóza zhubného a nezhubného zväčšenia prostaty je rozdielna a preto je podstatné, aby sme u každého pacienta zistili, o aké ochorenie sa jedná. Okrem vyšetrenia cez konečník, ktoré je síce trošku nepríjemné, ale nie bolestivé sa vyšetruje moč, krvné markery a robí sa ultrazvuk prostaty.
liečba prostaty

Práve pre možnosť odhalenia rakoviny prostaty je dôležité, aby každý muž po 50-tke navštívil urológa, najlepšie raz ročne. V začiatočnom štádiu totiž vieme nádor prostaty (prostata) úplne vyliečiť, zatiaľ čo v pokročilých štádiách už iba zmierňujeme ťažkosti a snažíme sa chorému predĺžiť život. Rakovinu prostaty (prostata) v začiatočných štádiách liečime operačne, alebo ožarovaním. V pokročilejších štádiách pacientom predpisujeme hormonálnu liečbu, ktorá rast nádoru spomalí. Neodporúčame teda liečiť sa doma sami bez vyšetrenia liekmi, ktoré sa dajú voľne kúpiť. Môže sa totiž stať, že keď potom prídete ku lekárovi, bude už neskoro.

Nezhubné zväčšenie prostaty v súčasnosti úspešne liečime tabletkami a v prípade, že lieky už nepomáhajú pacienta operujeme. Väčšinou ide o endoskopickú operáciu – teda o zákrok cez močovú rúru. Ak je prostata veľká, musíme ju vybrať z rany pod pupkom. Liečba je bezpečná a má minimum komplikácií.

Erekcia sa zhoršuje pri väčšine ochorení prostaty (prostata). Niekedy dokonca môže byť zhoršená erekcia jediným príznakom problémov s prostatou. Po liečbe choroby prostaty sa naopak erekcia zlepší a často úplne normalizuje. Vyliečime tak dve ochorenia jednou ranou.

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.