Vyznam slov

Príspevok v téme: Vyznam slov
Dominik0

Dobry den, potreboval by som poradit od nejakeho profika v anglickom jazyku. Slova frosty, frozen, freezing. Ktore kedy dat pri spojeni slov napr.
mrazena zelenina, mrznuci dazd, mrazivy vduch, zamrznuta rieka, mraziaci box. Ci je to jedno ktore pouzijem?

Dalej slova frost a freeze v slovniku znamenaju mraz. Cize vo vete Vonku je mraz moze dat jedno aj druhe?
vdaka

wreck

zoznam nie je. :-D v anglictine je velke mnozstvo frazovych slovies, zauzivanych fraz a tzv. idiomov. netreba sa prilis trapit tym ake casy su tam pouzite alebo preco je to ako to je. treba sa to naucit ako hotovu frazu/vetu a vediet kedy ju pouzit. tu mas napriklad vysvetlene 'got to go': idioms.thefreedictionary.com
jediny sposob ako sa ti to zazije, je stale jazyk pouzivat -- citat; pocuvat; ak sa da, hovorit.

tvary 'gonna', 'wanna', 'gotta', 'outta', 'sorta' a podobne su hovorove a neformalne. tvoria sa spotvorenim hlavneho slovesa a predlozky 'to' alebo 'of'. gonna = going to, wanna = want to, gotta = got to, outta = out of, sorta = sort of. zase su to ustalene spojenia, gonna vzdy znamena going to, nie go to, wanna vzdy znamena want to, nie wanting to. cize medzi kamaratmi na fb sa to da. v oficialnej reci alebo texte radsej nie.

casov je okolo 15, podla toho ako to beries. tu mas pekny prehlad: www.ego4u.com

s casmi v anglictine je casto problem, pretoze slovencina to ma podstatne jednoduchsie. v podstate ich mame 3. v anglictine su najpouzivanejsie: predpritomny (present perfect tense), minuly (past tense) a buduci (future tense). s tymito si vystacit. ak aj nepovies vetu spravne, anglican aj american pochopia co chces povedat. sice im nebude vzdy jasne, ci sa jav este stale odohrava alebo ci hovoris o minulosti, napriklad, ale vo velkej vacsine budu vediet o com hovoris.

len sa to komplikuje tym, ze kazdy z tych casov ma aj svoju pribehovu formu. napriklad:

'i watered flowers and i went home' vs. 'i was just watering flowers yesterday when it started raining'.

a potom mas este rozne drobne komplikacie ako 'i will' a 'i am going to'.

chce to vela treningu. kazdy den aspon chvilu v tom musis byt vlezeny, inak sa to nenaucis poriadne pouzivat. :-) a ked nieco nevies, pouzi net. a pouzivaj vykladove slovniky ako tfd.com, nie prekladove, ktore ti hned naserviruju slovenske ekvivalenty anglickych slov a viet. vykladovy slovnik ti postupne rokmi zmeni myslenie a budes ten jazyk inak chapat.

casy, idiomy a frazove slovesa (cut out, cut off, cut in...) su pre slovakov (a slovanov vseobecne) tri najtazsie prvky anglictiny na zvladnutie. trva roky, kym to ma slovak ako-tak na urovni.

Natalia22

Vyuzijem tuto temu Dominik a tiez mam otazku.
- kedy sa pouziva vo vetach slovo Something a Anything?

- ako mam vediet kedy pouzit vo vete Mary sa rada lyzuje. Be fond of, Love alebo Like?
Teda ci ma byt veta:
Mary is fond of skiing.
Mary loves skiing.
Mary likes skiing.

Dominik0

Cize veta Do you mind if, a sit here - je v jed. prit. case.
veta Have you been here before je v jednod. predpritomnom case.
Ale to I have got to go. mi nejde do hlavy ten cas :/ Cize je to zauzivana fraza bez ohladu na cas. A nemas nejaky link na tie zauzivane frazy v anglictine?

Este mam otazku, vsimol som si kamosov na fb, ze ked si pisu s niekym zo zahranicia po anglicky tak pouzivaju ten tvar slovies co si aj ty napisal, ze gotta, wonna-wanna ci ako. Co je to za cas/tvar?

A este ten predbuduci cas nemame ani v knihach ked som pozeral. Kolko tych casov vobec je dokopy? A ktore je potrebne vediet ak by som chcel v buducnosti vycestovat do zahranicia alebo proste v beznej komunikacii? Teda myslim ktore by som mal vediet ak by som sa chcel dorozumiet s anglicanom/amikom a tak?
Vdaka

wreck

z tych prvych troch viet nie je spravne ani jedna. :-) da sa to povedat 'do you mind if i sit here?' alebo 'will you mind if i sit here?'

vety 'i have got to go' (1) a 'i must go now' (2) su spravne. este sa to da povedat aj ako 'i gotta go now' (4) alebo i've gotta go now' (5) a aj 'i need to go now' (3). znamena to stale to iste, len vety maju rozny stupen formalnosti. najformalnejsie su 1, 2 a 3, hovorovejsie, menej spravne su 4 a 5. netrap sa tym aky je to cas. jednoducho takto sa to pouziva. ked chces byt slusny, povies 'i must go now'. kamaratom mozes povedat 'i've gotta go', 'i gotta run', 'i'm outta here', atd.

'have you been here before' je spravne. ta druha veta ma spravne byt 'were you here before?'. pouzitie zavisi od situacie, ale beznejsi je ten prvy tvar.

pritomny priebehovy a blizky buduci sa pouzivaju ako u nas. 'next week i am travelling to prague' vs. 'next week i am going to travel to prague' = buduci tyzden cestujem do prahy vs. buduci tyzden sa chystam cestovat do prahy'. asi sam citis, ze je tam maly rozdiel. ta prva veta znamena akoby uz naplanovanu aktivitu (napr. uz mam kupeny listok), zatialco ta druha znamena, ze to este len planujem (chystal som sa cestovat, ale nakoniec som ani nesiel). takze, ked sa nad tym zamyslis, pouzitie je rovnake ako u nas.

'sunday i'm staying in bed all day' vs. 'sunday i'm going to stay in bed all day'. (zostanem v tej posteli vs. chystam sa, ze asi zostanem)

toto su este lahke veci, pockaj az zacnete preberat predbuduci cas (i will have been...), to ti este len zamota hlavu. :-D

Dominik0

Ktore z tychto viet su spravne?
veta
Bude vam to prekazat, ak si tu sadnem.
Ktora je spravne?:
-Do you mind, if i am sitting here now?
-Do you mind, if i am sit here?
-Do you mind, if i going to sit here?

veta
Musim uz ist.
-I have got to go.(tato sa mi nezda, lebo vsak zneje ako keby bola v jed. predpritomnom case nie? A ja predsa musim teraz ist).
-I must go now.

veta
Boli ste tu uz niekedy?
-Have you been here before?
-Did you were here before?

Mam este otazku, kedy sa pouziva pritomny priebehovy cas a kedy Blizka buducnost, ci je to jedno, ked oba casy hovoria najma o tom co bude nasledovat.
Bol by som rad ak by mi to niekto vysvetlil kedze profacku mame na ho*no. Anglicky sice vie, ale vysvetlit aby sme to pochopili uz nie. Dakujem.

ggdhb

ano naspamat naucit. ono ked to doslovaprelozis, "bude vam to prekazat" tak je to tak ako si napisal "will ..." ale nepouziva sa to. pouziva sa ta fraza "do you mind" .... takze ucitel vam to robi trocha tazsie. najlepsie ist za nim a nechat si to vysvetliy

Dominik0

No tak dostal som trojku :(
Pochopil som veta Suhlasite? Je v pritomnom case teraz suhlasite. Ale veta Bude vam to prekazat? Ta je predsa veta s otaznikom do buducnosti nie? Bude vam to teraz prekazat ci v buducnosti prekazat? Mam z toho salat. Som jak totalny debil.
A co si myslel ze zauzivane frazy to sa mam ako naspamat naucit ci ako?