Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

V nudzi poznas priatela

Príspevok v téme: V nudzi poznas priatela
snoro X

caute, zaujimalo by ma ake skusenosti mate s tymto prislovim ci porekadlom, ci sa skutocne kamaratstvo lame az ked jeden potrebuje pomoc, napadlo ma to pri prilezitosti ze sesternica skoncila s psychiatrickou diagnozou, nie je uplne vymetena ale je ina, bola velmi oblubena, mala vela znamych, ale zrazu sa vsetci postupne vytracaju, ti co jej dlzili peniaze napriklad zahadne zmizli, jej priatel to vraj nezvladol co sa jej prihodilo, ale frajerku ma uz novu, navstivit ju bola zatial iba jedna kamaratka, uz byvale spolubyvajuce jej pobrali nejake veci pravdepodobne lebo sme toho dost nenasli, mate lepsie skusenosti s kamaratstvom kde si treba aj pomahat ?

nnnuuu

Ja to vidím tak, že ono tých psychických chorôb je oveľa viac ako sa javí. Za chorobu sa považuje trebárs len depresia alebo psychóza, ale za také choroby možno považovať aj napr. egoizmus, lakomstvo, faloš, aj nechápavosť, všetky tieto v druhom rade mnou spomenuté "choroby" spôsobujú medzi ľuďmi viac problémov než nejaká depresia.

chore crevo

Mam skusenost s tymto prislovim - konkretne ked bola kamoska v sracke, ja som sa rozhodla odmietnut zivot s financnymi vyhodami a vhupnut do zivota plneho financnych nevyhod, nebudem komentovat, ona sa mi ale za dobro zlom odvdacila a ked ma uz nepotrebovala, dobre ma dourazala a trepala sprostosti, jak si ona mysli, ze ja by som mala do konca zivota tazke psychiatricke lieky brat a ze vyzeraj jak pred zrutenim, a podobne, po nejakom case sme nase kamaratstvo ukoncili, mne sa odvtedy dari podstatne lepsie v zivote, ako ked bola ona pri mne a naozaj nemam co lutovat. Za nieco skoro ako naj kamosku povazujem moju sesternicu, ku ktorej obcas idem prespat, dobre sa citim v jej spolocnosti, vzdy mame o com kecat. S psychiatricku diagnozou na papieri som skoncila aj ja, ale uznalo sa, ze to bol omyl a ze to v mojom pripade nebola PSYCHOZA, ale INTOXIKACNA PSYCHOZA, konkretne islo o opakovane intoxikacie splodinami vlastneho metabolizmu kvoli nedobrej, v porovnani s ostatnymi ludmi odlisne tvarovanej sliznici creva a dostala som od gastroenterologa cenne rady, ktorymi ked sa budem riadit, tak sa ten problem uz nikdy nevrati. Podrobne o tom pisem v inych temach, v tejto uz nebudem. Paradoxne, dotycna kamoska, mala ale, ze ozaj velmi tazku psychiatricku diagnozu, dlhe roky trpela sebaposkodzovanim a pre kazdu malickost sa rozrevala, precitlivela bola a uplakana, to ja som ale bola clove, psychicky velmi silny, lebo som nad problemami nevyplakavala, ale som mala plnu hlavu napadov, ako svoje problemy riesit. Ked mala problem ona, neriesila a revala. Ked som mala problem ja, rozmyslala som, ako ho riesit - namiesto revania. Ona slaba, ja silna. Co je s nou, neviem a ani ma to nezaujima. V nudzi poznas priatela... viackrat sa mi potvrdilo, ze ked som bola v sracke, nasli sa dobri ludia, ktori mi pomohli. Zly clovek zneuziva dobrotu, dobry ti sam od seba, nezistne a bez tvojho opytania sa ponukne svoju pomoc. Aj podla toho vies rozoznat, kto je aky. A hlavne neposudzovat ludi podla slov (falosnych lichotok, a tak podobne...), ale podla skutkov.

Mesačný princ

kafe - gratulujem, nie každý má také šťastie :) Alebo je v tom super výber :)

Maoam - tiež to poznám tak, ako ty a je to fakt.

Človek nikdy nemôže vopred vedieť, ako sa zachová. Aj ja som si ,,myslel,, a stal sa často pravý opak. Je to o okamihoch, pocitoch, a celkovej atmosfére. Nie o hodnotách, ktoré človek ,,akože uznáva,,.

NeverNevermore

Ja som stala pri osobe s psychiatrickou diagnozou,ale ked sa vyliecila a ja som zrazu mala vazne ochorenie aj ked fyzicke,zrazu som ju nezaujimala.teraz sa jej pekne dari vdaka tomu,ze som ju zoznamila s novymi ludmi a mne sa nedari.tolko k teme,v nudzi poznas priatela.

denisaf

ahoj autorka temy v prvom rade mi je velmi luto ze tvoja sesternica je takato hotova. Aj ja som dostala riadne po papuli od zivota a bola som nutena sa uplne zmenit dnes sa uz odomna pomoci nedocka nikto lebo za dobrotu na zobrotu je to fakt pravda. Clovek sa v zivote moze spolahnut vyhradne len sam na seba.

Maoam

no, z mojich doterajsich zivotnych skusenosti, kde mi parkrat slo o zivot, mozem povedat, ze ak ostane zo 100 ludi JEDEN JEDINY, aj to je uz vela.....

tolko k tomu

skutocnych priatelov a ludi, ktori nezdrhnu, je strasne malo

Agnes: cauko :-), velmi rada ta citam, chcela som ti iba napisat, ze aj v pripade fyzickych ochoreni (ako napr. rakovina) to nie je tak, ako pises - aj tam ta ludia nechaju samu a v srabe a zdrhnu, aj ked si roky bola ty pre nich tu, ked ta potrebovali a ktorym si neraz pomohla...bohuzial.

Je jedno, ci fyzicke alebo psychicke ochorenie (tam ale vladne viac predsudkov, to je pravda), vzdy ide o LUDI.

Ak mas tu smolu, ze mas okolo seba ludi, ktori za to nestoja, tak ta nechaju aj zdochnut. Sorry za vyraz.

A preto - spolahnut sa clovek fakt moze iba sam na seba a ak ma stastie, mozno v zivote stretne niekoho, koho moze povazovat za skutocneho priatela.

Jedno som sa naucila - konfliktne a krizove situacie ukazu vzdy skutocnu tvar ludi.

A suhlasim s prispevkom o rodine a dedicskom konani, k tomu niet co dodat.

Agnes998

Toto je bohuzial bezne, ak by mala rakovinu, vsetci ju budu lutovat, ziska este viac priatelov, vsetci za nou budu chodit a pomahat jej, ale ked ma psychiatricku chorobu tak sa od nej odvratia a este ju aj pospinia. Pritom je to choroba jak choroba a nikto z nas si ju nevybera dobrovolne.

kafe

ja mám skvelé skúsenosti. Okrem psychickej podpory ma kámoši podržali aj finančne (dosť dlhý čas a neboli to pôžičky, ale dary), aj decká postrážiť. Ale my sme sa poznali naozaj dlhý čas (10-15 rokov) a stále fungujema ako partia.
Spolužiakov zo školy by som za priateľov nepokladala, tam sa neni čo diviť, čo sa sesterke prihodilo. Tiež, je otázne, keby to bolo opačne, že sesterka je v poriadku a psychiatrickú diagnózu má niekto z jej známych, či by sa k nemu priznávala a bavila ako predtým.. kým to človek nezažije aj obrátene, myslí si o sebe že je ten dobrý :) Možno ich to aj štve ako sa zachovali, možno nevedia ako by jej mohli pomôcť, tak sa stiahli.. netreba to hneď vidieť IBA negatívne.