Prestal som jest cukor a citim sa, akoby ma presiel vlak

Príspevok v téme: Prestal som jest cukor a citim sa, akoby ma presiel vlak
uff

Ahoj,

treti den som bez cukrov (sacharidy, prevazne celozrnne jem) a je mi dost nanic (sniva sa mi o sladkostiach podobne). Nemozem sa prinutit ucit a citim sa, akoby ma zrazil vlak.

Je to normalne? Asi pred rokom mi bola stanovena kandida a mal som na nu dietu, ale evetualne sa to pokazilo a zacal som pojedat sladkosti v dost velkom mnozstve :( ...

Na druhej strane pravidelne beham 1/4 az 1/2 maraton, tak neviem, ci taketo drasticke opatrenia maju zmysel. Tyram sa zbytocne? Pomohlo to niekomu?

Dik

uff

Mna vzdy fascinoval vztah, ktory maju zeny a cokolada. Z muzskeho (alebo aspon mojho) pohladu je to hrozne roztomile.

Naspat k teme: vysadit muku alebo cukor je v sucasnosti velmi tazke. Kopa supermarketovych vyrobkov sa da zlozit zo zopar ingregiencii: muka+cukor+rastlinny tuk (stuzeny)+mlieko/srvatka/aroma

navyse tradicka slovenska kuchyna ma velmi v laske muku, cukor a tazke tucne slane/udene jedla, takze je to bieda. Doma nezdravo, v obchode nezdravo.

Cesta von nie je lahka: aj ked si clovek navari sam a zdravo, resp najde lepsi obchod (napriklad bioobchody maju racionalnejsiu stravu - i ked to, ze nieco je bio neznamena, ze je bez muky/pofidernych tukov/cukru) - ale je lahsie najst tam zdravsie veci.

Co sa nalady tyka - po behani sa obcas dostavi "radostny" pocit, udajne podobny tym opiatovym, akurat zdravsi ;). Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze behanie je dobra vec, ale clovek bude mat stale chut zajst do najblizsej cukrarne, uchmatnut makkucku, perfektnu viedensku cokoladovu tortu, doniest si ju domov a zazit s nou neopakovatelne vasnive chvile plne potesenia, ktore bude lutovat akonahle zozbiera poslednu stipku sebaucty, ktora nejakymsi zazrakom zostala v jeho, navzdy poznacenom tele.

uff

odpovedam: pochopitelne, kandida (presnejsie candida albicans) je mikroorganizmus, ktory nemame v sebe pri narodeni, ale uplne kazdy clovek ho coskoro po narodeni ziska.

Problematicky je v tedy, ked je ho mnoho, co sa najcastejsie deje u ludi ktori su imunokompromitovani a konzumuju velke mnozstvo cukrov.

Ano, uzivam probiotika. Konkretne GS Laktobacily forte (ma to podla mna dobry pomer cena:vykon) a odporucili mi ich nezavisle lekar aj lekarnik.

Tazko povedat ci zaberaju - kedze robim aj ine opatrenia (menej cukrov, oregano, kokosovy olej). Je pomerne zname, ze zdravi ludia maju kvalitnu crevnu mikrofloru - netreba vsak zabudnut na to, ze ta mikroflora ma niekolko kilogramov (ano, v crevach mame niekolko Kg bakterii) a zopar par-gramovymi tabletkami ich zo dna na den neobnovime, i ked sa mnozia rychlo.

Pokial si dobre spominam, tak dobra crevna mikroflora ovplyvnuje zle plesne nie len v traviacom trakte, teda je to rozhodne nieco, co sa oplati budovat.

Hlavne v sucasnosti, ked chov zvierat konzumuje >60% vsetkych vyrobenych antibiotik, ktore my potom papame, napriklad v tych chutnuckych kuracich stehienkach :D

lorrines

Fuu vysadiť muku, nad tym uvazujem už dlho, ale u nas je taka kuchyna, ze neviem si predstavit co by som jedla..musela by som sa uberat asi vlastnou cestou :) ale pojdem do toho, len sa bojim čo so mnou bude ešte aj muky ked sa vzam a do toho aj cukru...normalne to je na psychiku. Dnes som dopadla tak isto..100g čokolada na posedenie inak som začinala byt neznesitelna..ale je pravda ze PMS teraz asi hra určitu rolu

odpovedam

ano, ja nepopieram, ze chut na sladke ma aj ine priciny, ma. je to najrychlejsi zdroj energie a aj ja, ked som hladna, mam chut na sladke. ale teraz paradoxne vobec, sladke mi nechyba. ale ja cukor uz dlho nejem. teda jedine v ovoci, sem tam med. kazdopadne, pokial viem, kvasinky ziju v tele bezne, len ked sa premnozia, robia problemy. uzivas aj probiotika?

uff

odpovedam: tak v tomto konkretne pravdu nemas. Samozrejme, pri plesnovom ochoreni zacnes mikroorganizmy nizkosacharidovou dietou zabijat, ale zle pocity bez cukru NIE su exkluzivne pre ludi infikovanych kvasinkami/plesnami.

Dovod je jednoduchy: aj u 100% zdraveho cloveka prijem sacharidov a hlavne cukrov okamzite vyvolava specificky typ reakcie v mozgu (reakcia je urcite komplexna, ale castokrat sa dava do suvislosti s instantnym zvysenim hladin serotoninu a dopaminu). Takze, lorrines: vobec sa Ti necudujem.

Zeny su navyse v tomto uplne ine, tie rozne nalady mozu byt navyse amplifikovane koli PMS kedy pokial viem, tak sa doslova ziadaju "reward" jedla =sladke/tucne (napr zmrzlina).

Taktiez, vystresovani ludia, resp. po psychicky narocnych udalostiach si ziadaju sladke - ci uz koli spomenutemu reward systemu, alebo jednoducho ako najefektivnejsi sposob zvysenia hladiny glukozy v krvi.

odpovedam

lorrines, ale ano, je to zavislost od cukru. bakterie, ktore sa sacharidmi ziavia, ti svojimi toxinmi vyvolavaju chut na sladke, aby sa mohli mnozit. preto ti bolo zle. resp. kazdemu, kto toto podstupuje. ale ver mi, ze vynechanim muky a rafinovaneho cukru zo stravy urobis len dobre.

lorrines

Jejda uplne ta chapem, ja mam to iste. Jeden den som bola bez sladkeho teraz, vieš čo mi bolo? Sedela som v škole na prednáške..nevedela som obsedieť, bolo mi do plaču...normálne som odišla preč, že trochu sa prejdem po chodbe...ja som sa skoro zbláznila, sadla som si, stále som však musela klopať rukou, nohou...nevedela som, že to je tým, že mi chýba ten cukor. Tak som si išla do bufetu kupit miňonky, zjedla som ich..odvtedy ako iný človek..kludna, vyrovnana, dobra nalada, smiala som sa a nič mi nechybalo...ak je toto normalne a nie je to zavislosť, tak uz neviem čo je potom divne

odpovedam

ja stlacam sacharidy do 30g denne (bobulovite ovocie, citrusy a sem tam zemiacky ci ryzovy "polystyren"). Zvykla som si a uz som v poho. mam viac energie, staci mi menej spanku, sila vo fitku dole zisla minimalne. ketoza na par mesiacov staci. Rok mi pride vela, no nemam toto vobec overene ani nastudovane. V tom clanku mas studiu, je to dlhe, ale dava vela veci na pravu mieru. Tak citaj :-). Inak radsej zo stravy vyrad polysacharidy nez ovocie. Poly su zlo same osebe, nieto este pri kandidoze. Namiesto toho skus bobule - ja kupujem mrazene zmesy, je to dobrota :-). A citrusy samozrejme kupis kdekolvek.