Problém so socializáciou priateľa

Príspevok v téme: Problém so socializáciou priateľa
Mirka83

Zdravím. S priateľom som už takmer 5 rokov, čoskoro sa osamostatníme. Problém je v tom, že je dosť uzavretý a prejavuje sa na to veciach, ktoré mnohí ani neriešia. Napríklad ísť pobede do obchodu na nákup, ak je tam priveľa ľudí je nereálne. Zbadá, že parkovisko je plné áut, otočí sa a do obchodu sa ide večer, keď už je tam len pár ľudí. Asi dva roky mi trvalo, kým sa mi podarilo vytiahnuť ho sadnúť si na pizzu. Aj to sme museli chodiť len do jednej pizzérie, iné neprichádzali do úvahy, rýchlo zjesť pizzu a odísť. Takže žiadne večere, posedenia pri kávičke a pod. sa nekonajú. Rodinným stretnutiam sa vyhýba a ak sa ich zúčastní, tak sa drží v úzadí a nezapája sa do komunikácie. Keď sme určitý čas bývali u mojej rodiny, vyhýbal sa každému ako sa len dalo. O dva týždne bude mať narodeniny, nechce ich oslavovať, nechce ani len to, aby mu niekto zablahoželal. Myslím si, že problém môže prameniť z jeho výchovy, jeho sestra sa tiež stráni ľudí, no nie až takto výrazne. S otcom nemá dobrý vzťah, pretože mal násilnícke sklony. Párkrát sa stalo, že pri výmene názorov stratil nervy a nechýbalo by veľa a ušla by mu ruka. Riešila som to aj u psychologičky, a tá mi poradila, že potrebuje návštevy psychológa, no to u neho nehrozí...Neviem ako ďalej toto riešiť, a čo bude, keď budem chcieť mať raz rodinu. Aké kroky mám podstupovať, aby sa situácia zlepšila? Máte s týmto prosím niekto skúsenosť? Ďakujem za každú radu.

Mirka83

No veď to, že on to riešiť nechce. Radšej by akceptoval to, že by som sa s ním rozišla.
Fedex počítam aj s takými komentármi, ale dúfam, že sa nájde niekto, kto mi aspoň trošku pomôže alebo poradí, aspoň ako sa mám k nemu správať, lebo tie krôčiky k lepšiemu idú veľmi pomaly :(

Agnes998

Tvoj priatel zrejme trpi socialnou fobiou alebo vyhybavou poruchou osobnosti. Da sa to liecit, hoci je to dlhodobe, ale musi v prvom rade chciet on sam, bez toho sa nikam nepohnete.