Peniaze

Príspevok v téme: Peniaze
simka-

Ako ste natom po financnej stranke stacia vam peniaze,ktore zarobite na zivobytie?kolko vas stoji mesacna rezia na stravu kozmetiku,benzin a dalsie vydavky.co sa mna tyka totalna katastrofa neskutocne vydavky.a to sme 5clenna rodina.musim si zacat pisat dennik kolko naco miniem.mate aj nejaky tyzdenny limit?

eko

Lulu2011: na ako dlho mate hypoteku ? Velke splatky byvaju na dlhe hypoteky a aj poistne krytie byva vtedy vacsie. Tak to urobte inak, refinancujte hypoteku, alebo sa dohodnite s bankou na zmene. Znizili by sa splatky a hypoteka sa predlzila, povedzme o 10 ci 15 rokov. V tom pripade vam ostanu peniaze este na dalsie aktivity /odporucam vsak potom cast z nich sporit, ci investovat - aby ste to vsetko "neprejedli".... /.

Lulu2011

radsej to neratam, lebo ma to strasne stresuje :( keby sme nemali hypoteku, vyslo by mozno aj na dovolenku v lete, ale takto je to o prezivani, snazim sa zarobit nieco naviac ak sa da, ale nie vzdy je to lahke

eko

howdy55:

Pri velmi nizkom prijme to neni o investovani, ale o preziti...

Sporenie, je dolezite tiez, ako tvorba rezervy, ked sa stane nejaka situacia, ked sa setrit neda a rozpocet bude prekroceny. Trebars mimoriadna kupa liekov, pokazena pracka a atd.
-------------------
Mimochodom dolezita je otazka - o akej sume celkovych nakladov a pre kolko osob to hovoris ?

howdy55

eko: "skoro vzdy sa da setrit, ak to neni pripad, ze prijem je mensi ako nejake zakladne minimum na prezitie."
no o pripade, kedy je prijem v tesnom okoli existencnych vydavkov pisem, a v SR to nie je zas ziadny hypoteticky pripad. optimalizovat sa da, ked je co optimalizovat. mimochodom tiez je diskutabilne ci vobec usetrenie 10 eur mesacne na ukor zasadneho znizenia zivotnej urovne je vobec nejak uzitocne, pretoze cim nizsi prijem, tym tych 10 eur na nom tvori vacsi podiel a tym viac ich potrebujes na splatenie aspon tych zakladnych veci, teda tym viac sa ich usetrenie obmedzenim spotreby prejavi na znizeni tvojej zivotnej urovne (napr. budes proste hladny). ak za rok takto horko tazko usetris 120 eur, tak aj keby si prisiel na genialny sposob, ako jeho investovanim ziskat 20% (co je astronomicke zhodnotenie na urovni bmg invest;)), tak ti to celorocne hladovanie prinesie prilepsenie vo vyske 24 euro, s inflaciou este menej:D

eko

howdy55 - skoro vzdy sa da setrit, ak to neni pripad, ze prijem je mensi ako nejake zakladne minimum na prezitie.

Vacsina ludi si mysli, ze vydavky take ake su, musia mat. Neni to pravda. Casto sa da s nimi rozne narabat.

Najvacsim vydavkom byva casto byvanie, potom strava, atd.

Byvanie moze byt vo vlastnom, prenajatom, ci na dlh s hypotekou. Pripadne varianta zdarma, ak prichylia pribuzni vo velmi zlej situacii /ale vacsinou ani to neni zdarma/.

U stravy sa da ist cestou dopestovania potravin, ak je kde, ci varenia. U dopravy staci miesto auta pouzivat trebars modped s malou spotrebou, alebo autobus, vlak, bicykel, ci pesibus. Pripadne prehodnotit, naco sa mam niekde dostat - ci sa to neda poriesit inak, blizsie.

Je jasne, ze najlepsie je posilnit prijem, ale dost ludi, co ma maly prijem si berie trebars spotrebne uvery na hovadiny a az sa tomu divia aj ludia s vyssimi prijmami, co si to nemozu dovolit, kde na to beru.... Ci je to odvaha, alebo hlupost.

Pre ilustraciu, ked chce niekto porovnavat, nech uvadza, ake ma mesacne naklady celkove, alebo lepsie aj v kategoriach. Potom sa da porovnat, ci sa da usetrit, kolko usetrit a kde usetrit.

Ak ma niekto prijem 100EUR a minimalne zivotne naklady dajme tomu 300EUR, tak ma problem.

howdy55

eko, setrit je fajn, ale ked je z coho.. ked niekto cely prijem utrati na splatenie zakladnych potrieb (ranajky, obed, byvanie, doprava) tak neusetri nic ani ked bude kalkulovat najlepsie ako sa da. jedinym riesenim je vtedy zvysit prijem, len to je u nas narocne, pretoze na jedno pracovne miesto pripada priemerne asi 30 uchadzacov a sucasne vela ludi nema peniaze ani na tie zakladne veci a su ochotni pracovat pomaly aj za krajec chleba.. a toto je dost zla kombinacia pretoze takto sa cela spolocnost taha ku dnu, vratane podnikatelov ktory neexportuju do zahranicia pretoze klesa domaca spotreba a kupyschopnost

eko

Suhlasim s Ekonom333 Včera 22:00. Pri vydavkoch si treba ich rozdelit na tie nevyhnutne, potrebne a POSTRADATELNE. Medzi postradatelne patri prave to kavickovanie, cigarety, alkohol, hazdard /casto aj drahe dovolenky/, velka cast kozmetiky, velka cast nealko napojov, neefektivnych sposobov a vydavkov /niektore polozky predrazeneho byvania/, atd atd.

eko

Musia stacit.... Nikdy som nemal problem setrit, uz ako dieta. Ked som este byval s rodicmi a pracoval, setrilo sa tiez lahko, aj ked som im platil za ubytovanie, stravu.

Ked prisla vlastna rodinka, prv nez sa stihlo narodi malicke, tak som si zacal robit domace uctovnictvo. Pomohlo mi to zlepsit financnu disciplinu. Uz len evidovanim vydavkov sa nahodi cloveku nejaka automaticka brzda.

Prve a najefektivnejsie je vzdy zarobit peniaze.

Druhe - je neutratit vela. Treba sa sustredit na prve a nezabudat na druhe.

Vedenie uctovnictva mi otvorilo oci a ukazalo, ze aj ked som setril, mal som znacne rezervy. Najskor som iba evidoval vsetko v hrubych kategoriach a potom som zacal coraz podrobnejsiu evidenciu, pretoze ma tie informacie zacali zaujimat nielen z ekonomickeho hladiska.

Dalsim krokom bolo zostavenie si rozpoctu, naplanovanie ho tak, aby bol s co najensimi odchylkami a dodrziavanie rozpoctu celkovo, ale aj pre konkretne kategorie.

V uctovnictve som si rozclenil hospodarenie na bezne hospodarenie a mimoriadne. Z bezneho hospodarenia idu vsetky pravidelne platby. Nieco sa usetri na horsie casy, pravidelne sporim malemu a nieco nakonci este ostane a to ide do rezervneho fondu na platby, ktore nestaci pokryt bezna rezia.

Co sa tyka stravy, pravidelne si peciem, varim. Zistil som, ze kopec poloziek je zbytocnych a ine zase treba doplnit.

Pravidelne uctovanie, kontrola vydavkov, planovanie a dodrziavanie rozpoctu mi dava dobre a lahke podklady pre dalsie sporenie, ci investovanie.

Najlepsie je, ked ma k tomu clovek vztah a dodrzuje sa prisne rozpocet. Treba, aby to riadila ta ista osoba a ine osoby ho nenaburavali. Typicky pri jedle, ale aj dalsich polozkach sa da velmi rychlo prekrocit rozpocet.

Ak sa to vsak clovek nauci, odpadne mu jedno velke bremeno strachu, pretoze si bude moct lepsie naplanovat svoju financnu buducnost.

Je toho viac co sa da urobit a to este aj preventivne, aby clovek nespadol do dlhovej pasce. Napr. vytvorit si niekolkomesacnu rezervu, ak by prisiel o pracu, alebo automaticku rezervu v podobe 1 platu, aby ju pouzival ako udelenie vyplaty sam sebe a nemusel tak cakat na zamestnavatela, ze mu ju posle plusminus par tyzdnov hore-dole.

Prvym krokom k tomu vsetkemu je poznat presne svoje prijmy a hlavne vydavky, evidovat ich, planovat rozpocet, dodrziavat ho.

Toto je u kazdeho cloveka, ci domacnosti ine. Preto netreba podliehat depresiam a netreba sa ani zbytocne porovnavat /ak nechcete chytit depku/. Treba si najst vlastnu cestu a pri neustalom zlepsovani o nejaku dobu clovek prekvapi aj sam seba...

Jan29

Ekonom, ja mam vysoku skolu, nechodim do podnikov, varim si sam, nepijem, nefajcim a peniaze nemam. To som uz menil tretieho zamestnavatela, proste nikto ti neda nic, len to akoze minimum. Je mi z toho do placu, ked im povies ze nesuhlasis s platom, povedia ti nech ides inam, ze tam caka dalsich 20 ucastnikov ktorych to za ten plat vezme ...

simka-

Tak to kavickovanie cigarety u mna neghrozi.pod kozmetikou myslim klasika na dennu potrebu.mna najviac pocas tepla stoji renovacia okolia domu.vselijake malickosti a hromada penazi.vie niekto v dnesnej dobe aj usporit?to by som fakt musela jest chleba z maslom,ci?