Nepravidelná menštruácia ?

valery

s mojou nepravidelnou menstruaciou -asi 5x do roka- som bola u gynekologa a ten povedal ze je to uplne v poriadku. ved v minulosti mali zeny menzes asi 2x za rok

fiva

mám menštruáciu asi od 13 rokov ale nikdy som ju ešte nemala pravidelnú teraz mám 16 rokov. Začala som držať diétu a schudla som a zdalo sa mi že sa mi menštruácia zlepšila ale napr. teraz mi mešká už dva týždne neviem čo robiť

Janulka

Ahoj Zdenka, ťažko radiť na základe takýchto chabých informácii. Príčin prečo mešká menštruácia je mnoho, ale bude to u teba asi nezvyčajný jav, keď ťa trápia obavy. Niekde som to tu už písala, hádam zaberie.
Skús jesť viac potravín s obsahom minerálov (zinok, horčík, železo).
Ak nemáš chuť zisťovať v akých potravinách sa čo nachádza kúp si ich v tabletách. Odporúčaná denná dávka zinku je 20-25 mg, horčíka 400 - 450 mg, železa 22-26 mg. Tieto minerály hrajú dôležitú úlohu pri menštruácii...
Ak nepomôže, zájdi za odborníkom - lekárom. Pa!

Janulka

Daduška, ten odstup je v pohode. Podľa Dr. Sigfrieda Baura (gyn. klinika Mnichov) v štúdii kde bolo sledovaných 9846 menštruačných cyklov je len 49% cyklov v rozmedzí 26-29 dní, 83,4% cyklov je v rozmedzí 25-35 dní, 8,2% cyklov sa vyskytovalo v dĺžkach kratších ako 24 dní a 7,6% cyklov malo dĺžku 36 dní a viac. 28 dňový cyklus sa vyskytoval len 13% sledovaných cyklov.
Na základe iných (hodnoverných) štúdii dĺžky menštruačných cyklov vykazujú normálne rozloženie s pravostranným "chvostom", stred dĺžok cyklu od 26-29 dní (Švajčiarsko) alebo 30 dní (USA) sa vyskytoval 8 rokov po menarché (prvom krvácani) a 6-8 rokov pred menopauzou (posledné krvácanie).
Na výpočet plodných dní existuje veľa metód napr. hlienová, teplotná, bilingsova. Mix týchto metód je v symtotermálnej metóde. Ak chceš viac vedieť o tejto spoľahlivej metóde určovania plodných a neplodných dní tak napíš na e-mail, rada ti odpoviem. S očakávaním....