L-Carnitin

A-Z

inga22,
pri uzivani karnitinu je hlavne dolezite pravidelne cvicenie, je to doplnok pre sportovcov. Samozrejme, v suvislti s cvicenim je potom neodmyslitelna aj uprava jedalnicka, ktory by mal byt zdravy a vyvazeny. Celkovo je pre zdravie nevyhnutne vyhybat sa rafinovanemu cukru (slakosti, ale aj skryte cukry v pochutinach napr. kecup, zavarininy atd.) a zivocisnym tukom (mastne maso, vyprazane jedla, salamy, tucne syry atd.)
Karnitin ma vyznamnu ulohu pri metabolizme tukov, podporuje vyuzitie kyslika pri cviceni, no tieto ucinky, cize vplyv na chudnutie nebol zatial vedcami ani potvrdeny, no ani vyvrateny. Mozno aj preto sa zvykne s oblubou hovorit, ze jeho ucinok je "individualny" :). No z vlastnej skusenosti viem, ze ma vyborny vplyv, hoci len v prvych mesiacoch, na vykonnost pri cviceni, proste ta nabudi a ovela viac vladzes. Po tejto stranke urcite svoj vyznam ma ;)
A v suvislosti s tvojou chutou na sladke; moze byt aj v pripade, ak nemas dostatocny a vyvazeny denny prijem. V opacnom pripade si netreba ani prilis a dozivotne zakazovat, semo tamo nieco sladke mozes, treba si len vybrat vhodnejsiu alternativu a dat si maly kusok. Napr. kvlaitnu horku cokolad u, kocku, dve raz za 2 tyzdne, ked kolacik tak vynimocne jeden kus ovocneho piskotoveho, alebo trosku medu do ovsenych vlociek ci jogurtu, alebo aj lyzicku dve dia lekvaru do jogurtu ci tvarohu, v zime susene ovocko - par kuskov napr. marhul. V lete jeden kopcek zmrky ovocnej, alebo vodovy nanuk tiez neublizi... :)

inga22

Ja sa chcem iba spýtať, či je potrebná zmena jedálnička pri užívaní carnitinu. Samozrejme, vyhýbam sa mastným jedál a snažím sa zdravšie, ľahšie konzumovať, ale ja mám slabosť na sladké. Občas vydržím, avšak príde záchvat (ako dnes) a neudržím sa. Užívam aj chróm, mal by znižovať chuť na sladké, ale akosi to na mňa nefunguje. Momentálne žijem v značne stresovom období, tak neviem či aj to nepridáva. Ja len by som si rada prečítala názor ostatných, či je potrebné absolútne vyhýbanie sa sladkým a tučnejším jedlám pri užívaní carnitinu.
Vopred ďakujem za info.

mrs.x

používam ho už ale pol roka, nie je to o chudnutí ako takom ale normalne sa vam telo naštartuje po 45 minutách cvičenia..karnitín to stihne tza 20 ,min zvičenia..dávam si ho pred tanečnou, pred zumbou pred behaním pred cvičením...proste pred akoukolvek fyzickou záťažou ale určite si ho do seba nehodím ked viem, že utekám len do obchodu a späť=D podla mňa sa oplatí si v športových potrebách kúpiť malú flašku alebo predavaju sa aj ampulky po troche ml za euro cca a po dobu mesiaca skusiť čo to s vami urobilo...ja cvičím tak 3x týždenne, ked necvičím si ho nedávam..je super kombinovať s ionťákom ale to neni žiadna novinka:)teraz rozmýšlam, že by som ho skusila aj v tabletovej forme,,,inak v tej ampulke je vžfy taký kyselý, netreba sa báť, ked si ho kúpite normalne vo flaške je docela sladký:) ja ho mám od vitalmaxu:) mavaju často akciu poštovne gratis:)

LadyShu

baby,
tie,ktoré berete L-karnitin "len tak" - teda ak necvicite, jasne ze nechudnete!
L-karnitin totiz ucinkuje ako PRENASAC tukov do svalov na spracovavanie.
ALE! ked ich neodburate tak tam zostanu bohuzial, a mozu privodit dalsie priberanie...
takze ked berete L-carnitin - tak sportovat. a vela.

delo

Chcela by som sa opýtať,či
L-karnitín nemá vedľajšie účinky pri dlhodobom užívaní. Chlavne čo sa týka menštruácie,alebo zrážanlivosti krvi. Ďakujem.

lenula7

karnitin nieje na chudnutie. ja ho beriem tiez, ale cvicim. bez cvicenia to nema zmysel. mne osobne dodava energiu na cvicenie a taktiez vypotim viac, ajko keby som si ho nedala....

nin

l carnitin je fajn, ale len ked cvicite, a zasa ked cvicite, schudnete, tak ci ho beriete alebo nie, je to asi jedno, ale niekoho to motivuje ist cvicit...a ked vas motivuje potenie {ako mna} tak vrele odporucam, bo z carnitinu sa budete potit ako kravy.....inak chut do jedla netlmi, akurat napomaha mat ebnergiu na veeela hopkania vo fitku...

Visa

Ja som brala tieto tabletky skoro rok pretoze som zila v zahranici kde som zmenou stravy pribrala viac ako 10kg a naozaj som schudla.Vyraba ich viacej znaciek a niektore su o par € drahsie tak sa treba popytat v lekarni.

cicka micka

Ja som si kupila čaj ,obsahuje aj karnitin.Fit tea tesco značka.Obsahuje aj yerba mate,ovocie,zelený čaj.Dufam že sa mi nezvýši od toho tlak tiež.6iadne upozornenie tam neni len pre deti a tehotné je to zakázané.

lenka21

...Mam s nim skusenosti...naozaj tlmi chut do jedla...a strasne dodava energiu....moze byt ze mi zvysoval tlak...?