Navrat zo zahranicia po dlhych rokoch na Slovensko

Príspevok v téme: Navrat zo zahranicia po dlhych rokoch na Slovensko
velastastia

ahojte.chcela by som vas poprosit o rady alebo pribehy vas ktory ste si toto zazili...pretoze ja som sa vratila po 9 rokoch zo zahranicia a nedokazem si zvyknut na SK zivot...mam stoho depresie a strach...ako keby som umrela...nemam pracu ani priatela a je mi velmi tazko...poprosim ludi ktory si toto zazili ako sa s tym vysporiadali....dakujem

Súvisiaci obsah

Maoam

Slobodna, odtialto dost ludi odchadza, do inych krajin :D, vazne...
ale zavisi od povolania a toho, v ktorej spolk. krajine zijes.

Na juhu je to lepsie, na zapade obstojne.
Ale kopa lekarov napr. odchadza smerom Dansko, Skandinavia, Dubaj ;D

Slobodna

Ľutujem a asi pôjdem opäť, tentoraz smer Deutschland :) Ja tak systematicky odchádzam a vraciam sa.
Ale vždy tak nejak naivne dúfam, že sa tu situácia zmení a budeme tu môcť žiť ako normálni ľudia.

Maoam

tento rok sa vratili na SVK znami po 9tich rokoch v zahranici a dalsi znami po 7ich rokoch vo FR

väcsina ich nechape, ale tak niektori maju svoje dovody

Slobodna - ako dlho si uz na SVK po navrate zo zahranicia a nelutujes navrat spät? bola si prec dlho?

bzukavka

kazdy kto sa zo zahranicia vrati spat na slovensko je blby lebo vsak tu nieje dovod sa vraciat. Nezamestnanost, malo bytov a ked tak drahe. V zahranici ak uz clovek ma urcite zazemie, priatelov a pracu nema dovod sa vraciat vobec len ak tak obcas navstivit rodinu a rychlo mrdat spat do zahranicia. Na vychodze je situacia este horsia tam by som sa uz vobec nevracala.

Marine

Ja som sa na Slovensko vrátila po vysokej škole v zahraničí na istý čas získať pracovné skúsenosti. Urobila som tak kvoli narastajúcej ekonomickej kríze čo vtedy bola v UK. V dosť náročnej pozícii v zahraničnej firme zarábam menej ako predavačka v Rakúsku za mesiac :))). Mne ale išlo o to získať skúsenosti s ktorými si budem hľadať job v mojom odbore v zahraničí. Počas tých pár rokov čo som tu som si len smutne pripomenula čo je Slovensko za krajinu-nekrajinu. Bez toho aby niekto z cudziny nad Slovákmi držal ruku by sme nemali ani to čo máme. Všetko je to ale o tunajších zlých hodnotách. Je tu hrozne veľa pokrytectva. Jedno ľudia hovoria a opak urobia no a potom sa čudujú že je tu jeden veľký bordel. Osobne tiež nechápem ako sa sem niekto po dlhom čase môže vrátiť a je mi ľúto naivných ktorí po návrate dostali asi riadnu facku od reality. Toto nie je krajina pre normálnych ľudí.

keksina

na slovensku sa dobre zije tym, co su financne zabezpeceni,
ale, no kolko je takych? 20-30 %?

priemerne pracujuci clovek, ktory pobera teoreticky priemernu mzdu, no realne - prakticky hlboko podpriemernu, ma problem ako vyzit a postarat sa o chod rodiny.
priemerna rodina ma problem pravidelne setrit, platit si poistky, zveladovat pribytok, (ak nejaky ma), podporovat detske aktivity, no a na krasy slovenska jej uz neostava nic. Takze priemerny slovak, aj ked byva na peknom slovensku, nemoze ho obdivovat, lebo nema na to, nemoze si dovolit kulturne sa vyzivat, lebo nema na to, priemerny slovak ma existencne problemy, a zial, sklopi hlavu a drzi krok, aby mal aspon to minimum, a zije v sebaklame, ze tak je to vsade, a vytvara si iluzie o zivote

MultiLevel

Vyborne, necitam po sebe prispevky a mam tam gramaticke chyby, ale snad je jasne, co tym chcem povedat :D
Ono, na Slovensku by sa zilo uzasne...Ale bohuzial su v tom same "keby keby keby keby keby"...

MultiLevel

Vozovka, urcite nikto neprehadzuje peniaze lopatou, ale platy su neporovnatelne s tymi slovenskymi. Ja sa velmi cudujem ludom, ktori nadavaju na svoj plat, ale ked sa maju pripojit k niekomu, kto bojuje proti pomerom na SR (napriklad Dano), tak vsetci sedia doma na riti a sklopia usi....Ist pracovat prec je velka odvaha. Opustit vsetko, co clovek doverne pozna, opustit rodinu, priatelov a ist niekam, kde bude cudzinec pre vsetkych. Avsak mnohym ludom to konecne otvori oci. Nepoznam zatial nikoho, kto prisiel zo zahranicia na SR a nemal iny pohlad na svet okolo seba. Ludi to zmeni, konecne mnohi prestanu zit v akejsi divnej bubline, v ktorej sa mnohi obyvatelia SR nachadzaju...Tu su ludia vo vseobecnosti nastaveni nadavat, klamat, podvadzat, podplacat, no najma sa stazovat na vsetko a na vsetkych, ale nikdy nic neurobit preto, aby bolo lepsie...prosto ohnut chrbat. Stavim sa, ze keby bola minimalna mzda este nizsia ako je, tak vsetci by protestovali akurat tak doma v obyvacke. Casom by sa ludia "naucili" zit aj z toho....Netvrdim, ze inde na svete sa nepodplaca, neklame atd atd, ale napriklad tam, kde zijem ja sa ludia spravaju k sebe velmi ferovo, nieco ako povysovanie sa nad niekoho nie je, pretoze sa to povazuje za nieco zle a neslusne. Ak sa niekomu nieco nepaci, moze verejne hovorit svoj nazor, nebude mat z toho v praci zle. Prisla som medzi tych ludi ako typicka slovenka - nedoverciva voci vsetkym. Ked sme stali na letisku a hladali podla mapy kam ist, zrazu prisli k nam dvaja chalani, ze nam pomozu, lebo vidia, ze nieco hladame. Pamatam si, ze okamzite som si pritiahla svoje tasky blizsie k sebe a poslala ich prec, pretoze prve co som si predstavila bolo, ze ma urcite idu okradnut alebo ze za pomoc budu chciet peniaze....Tym vsetkym chcem povedat, ze zahranicie nie je ziadnym rajom, ale ak niekoho "verbujem", tak uz len preto, ze mu to otvori oci, zmenia sa mu hodnoty a bude z neho fakt iny clovek.
A napriklad nesuhlasim s tym, ak tu niekto pise, ze na SR sa neda kam ist. Mame tu prekrasnu krajinu a nemyslim tym len Tatry...Ale opat - nevieme si to vazit, nevieme si tu prirodu chranit, nie sme absolutne na nu hrdy. To je dalsia vec, ktoru som sa naucila tam kde zijem. Priroda je pre nich vsetkym a taku hrdost som snad este nikde nevidela

vozovka

a ze sa na slovensku nikde neda ist?
ehm. kde zijete? v komarne ?
mame krasnu krajinu, kde sa da ist vsade. skor nechapem co chcete vidiet v nemecku, ved je to tam jedna velka plosina, ziadne hory nic..