Ako zomrie stará bytová mačka? Zalezie niekam?

Príspevok v téme: Ako zomrie stará bytová mačka? Zalezie niekam?
babbetta

Mam starsiu macicku, ma cca 15 rokov.
Za posledné 2-3 mesiace mala chvile, ze bola letargicka. Raz sa stalo, ze ma neprisla privitat (zriedkavost, ale stavalo sa), lezala zmotana na deke na posteli a po osloveni sa ani nepohla, napadlo mi, ze je mrtva. Ked som sa jej dotkla, tak sa prebrala a bola cudna, akoby dezorientovana.

Teraz velmi malo zerie, kusok sunky jej staci a nevrati sa pre dalsiu, aj z kapsicky a malej pastetky odzerie iba kusok. Je schudnuta, pije malo (ako vzdy), ma matnu srst. Dycha normalne, nie je opuchnuta, tep ma normalny, pravidelny, hybe sa a mnauka normalne, nema teplotu, ani zvacsene uzliny, na prehmatanie ani spontannne neprejavuje bolest.

Vcera mi dcera volala, ci neviem, kde cica je, ze ju od rana nevie najst. Poradila som jej pootvarat skrine a nechat otvorene vsetko, kam zvykla vliezt.
Podvecer stale nic, neprisla, skusali sme aj osvedcene lakadla. Nasli sme ju za svetrami, zivu.
Potom sa chovala normalne, vyskocila na linku, vypytala si kusok sunky. Zo svojho zradla odzrala velmi malo, odpad vybavila normalne.

Vraj stare macky zvyknu odist zomriet mimo svoj dom. Neviem, ako bytove. Viete? Zalezu niekam a zomru?
Asi mi sibe, treba ju vycesat a ja vaham, ci ju na posledne dni (? tyzdne, ??) este rozculovat, lebo vycesavanie rada nema.
A som skrz naskrz smutna.

babbetta

Ahojte, tak mam mladu macicku.

Znami na dedine mali prebytok, tak nam (vlastne mne, ja som ten najmenej odolny clen rodiny) jednu pridelili.

Povahou je uplne ale uplne ina, nez nasa stara cica, zvykame si. Mozno este dorastie na spravnu macaciu teroristku :-).

babbetta

Dakujem.

Mala som cicu velmi rada a teraz mi chyba. Chodila ma privitat, vynadala mi, kde som trcala tak dlho, nekompromisne ma viedla do kuchyne, obcas si prisla na mne polezat .. ach, ach, .. macacia laska .. ale laska

Spomienky na dni, ked bola v stave "ani zit, ani umriet" - tie spomienky vyhanam. Su az bolave. Clovek by ani nepovedal, ze mozno tak lubit zviera.

Naja85

Je mi to luto, ale aspon si jej to ulahcila.

Inak suhlas s Deriou. Je rozdiel liecit choru a staru macku, lenze aj stara macka moze byt chora a pri spravnej liecbe sa jej zivot moze predlzit aj o nejaky ten rocik. Nie vzdy ide len predlzovanie nevyhnutneho-vtedy som zasadne proti. Zvierata maju nas, majitelov, aby sme im to ulahcili, aby nemuseli zomierat niekolko dni, v bolestiach.

A extra este pre Prezyvku: bavili sme sa tu o domacom zvierati, ktore je plne odkazane na cloveka. Takze aj jeho smrt a zivot je plne v rukach ludi. V zakone o veterinarnej starostlivosti, ked si to dokazes nastudovat, mas uvedene povinnosti vlastnika zvierata-je tam aj odsek venovany o skrateni utrpenia. Takze ziadne take, ze domace zviera nechas nech niekde zalezie a par dni bude niekde podla teba "chcipat"-jedine, ak chces konat protizakonne(neviem, ci tebe ma zmysel hovorit nieco o etike a moralke, ked sa to tyka zvierat). To si mozu "dovolit" dive zvierata.

babbetta

Dakujem.
Najprv prevazoval smutok, teraz citim ulavu. Cica chyba, ale uz to neboli.

Zhanat zvieratko si nebudem. Ale u nas kazdu chvilku niekto hlada domov pre maciatka, potom si nejake zoberiem. Snad budem mat stastnu ruku a budeme spokojní my ludia (najviac ja) aj chlpacik. Necham to na osud. S niekym ma uz len skamarati.

Deria

Nie, za to ani ja nie som, vlacit stare zvieratko za kazdu cenu po vysetreniach. Ale musim predsa vediet, co mu je. Zviera nevie povedat, ci ho nieco boli alebo ci mu je mizerne. A co ak to nie je len staroba a da sa mu pomoct a ja ho necham uhynut? To by som si nikdy neodpustila. Preto ak mu jeden vet nepomoze, urcite idem v takom pripade k druhému, aby som vylucila omyl. Lebo ako vieme, tych omylov sa stalo na veterinách uz dost ale dvaja sa tazko zmylia. Babbetta urobila pre macicku maximum.

Žužova

Deria ,dojalo ma čo si napisala ked si predstavim že toto sa može stat aj mne s mojou haukačkou ,tiež už neni najmladšia :( Joj ale zase .. ja nehovorim že injekcia je zlá ale tu išlo o starobu mačky ,nie chorobu.(teda aspon to tak vyzeralo) jasne že ak ti zvieratko trpí viditelne že vidíš že je na tom hrozne a umrie tak či tak tak určite by som injekciu volila aj ja aby sa viac netrapilo. Ale ked umiera na starobu treba aby malo svoj pokoj. Je to proste o tom..treba tomu nechat volný priebeh. ale už neni o čom..Babeta zaobstaraj si nove zvieratko možno to lahšie budeš znašat :)

Prezyvka55

kikina :) daj si tabletku ak mas problem so slovickom scipnut.

Ak je zviera chore to hadam vidis nie? Ak ohluchne oslepne ma 15r ledva sa drzi na nohach spomalene asi to choroba nebude.

babbetta vidis aj veterinar potvrdil to co ja je zbytocne robit so zvieratami ku konci zivota tieto maniere, to ze by ju napichal s niecim aby prezila o mesiac dlhsie ked sama uz zaliezala lebo chcela sci...umriet to by uz nic neporiesilo.

Nepovazuje sa to za zle neumriet doma. Poznam plno ludi co umreli v nemocnici skor z toho dovodu ze ich tam dali pribuzny lebo si nemohli dovolit im zaplatit zdravotnu strarostlivost doma.
Ale asi kazdy ak by si mohol vybrat by umrel doma ako v nemocnici, len vacsinou ludia nemaju prachy na prenajom personalu a vsetkych tych pristrojov.

babbetta

Ahojte,
veterinar cicu pozrel a povedal mi, ze dalsie vysetrovanie (sono, rtg,..) nema vyznam, lebo cicus by liecbu neprezila. Spitla som nieco o infuziach, kedze neje a nepije a on na mna kukol ako na vraha a povedal, aby som ju uz (preboha) netrapila.
Navrhol mi uspanie navzdy a ja som suhlasila, cicus odisla tisko, bez krcov, proste zaspala. Telicko sme si zobrali a pochovali na zahrade.

Prezyvka, nenadchna ma tvoj vyraz "scipnut" ale v ostatnom ti davam za pravdu. K tomu co pises mi napada, preco sa k ludom pred smrtou zvolava pribuzenstvo a povazuje sa za zle, ak zomru v nemocnici a nie doma .. mozno ani oni uz nie su na nikoho zvedavi ...

Cica nam chyba. Ale hovorim si, ze mala svoj vek a mala s nami dobry zivot a ze veci su teraz v poriadku tak, ako su.
Veterinarovi som zasa vdacna za to, ze z nas netahal peniaze za neucelne vysetria a nezmyselne infuzie. K tomu ten stres - denne tam cicu donasat.. naco? aby vyslabnuta prelezala o par dni dlhsie?
Takze - neviem poslednu diagnozu. Ale v diagnozach , keby ich niekto spisal, by bolo: staroba, nedoslychavost, ocny zakal, ... milovany clen rodiny ... macaci terorizmus (ako sa robi smutny smajlik ?)
Dakujem vstkym, co mi pisali.

Deria

Zuzova, ty tu netrep nezmysly o realite, ked si to sama nezazila a len to Babbette stazujes. Nikto neutrati macicku len tak, asi vet s Babbettou rozhodli tak, ako rozhodli a to v prospech macky. Ak sa uz trapila, myslim, ze bolo spravne ju toho trapenia zbavit. A ja sa za to nehambim, ked prirovnavam v takej situacii zvierata k cloveku. Lebo utrpeniu treba zabranit, ak sa da vzdy, ci je to clovek alebo zviera. Ano, su momenty, kedy by ci pre zviera, ci pre cloveka bola lepsia eutanazia. Prave som zazila nieco hrozne, osoba, ktora lezala tyzdne v bolestiach, nemohla jest, pit, ani dychat, bezvladna a poslali ju z nemocniće domov vlastne uz zomriet.(na SR) Tak strasne si priala zomriet....a nemohla, nebola schopna si ani zivot zobrat, lebo bola bezvladna. V takom pripade by si si zelala aj ty smrt, ver. Vies co to je, ked sa rodina modli, aby uz zomrela? Cize netreba pausalizovat. Kazdy si svoje zvieratko pozna sam a spolu s vet zvazia, co je lepsie. Ja som nikdy nemyslela, ze dokazem dat utratit moju milovanu Lajku. Ale som si slubila, ze nikdy to nenecham zajst tak daleko, aby moje zlaticko muselo trpiet. Az ked som zistila, ze sme vycerpali vsetky moznosti (ale pre nu narocne vysetrenia a zakroky som uz nedovolila) a ze ju este len cakaju tazke dni, som zacala uvazovat o uspati. Ked zacala mat bolesti a zvracat, necakal som ani minutu. Kvôli nej som dokazala nemozne - neplakat! Takze ona nic netusila a zaspinkala mi na rukach. Ja som sa zato potom zlozila a vet musel kriesit mna.