Ako zomrie stará bytová mačka? Zalezie niekam?

Príspevok v téme: Ako zomrie stará bytová mačka? Zalezie niekam?
babbetta

Mam starsiu macicku, ma cca 15 rokov.
Za posledné 2-3 mesiace mala chvile, ze bola letargicka. Raz sa stalo, ze ma neprisla privitat (zriedkavost, ale stavalo sa), lezala zmotana na deke na posteli a po osloveni sa ani nepohla, napadlo mi, ze je mrtva. Ked som sa jej dotkla, tak sa prebrala a bola cudna, akoby dezorientovana.

Teraz velmi malo zerie, kusok sunky jej staci a nevrati sa pre dalsiu, aj z kapsicky a malej pastetky odzerie iba kusok. Je schudnuta, pije malo (ako vzdy), ma matnu srst. Dycha normalne, nie je opuchnuta, tep ma normalny, pravidelny, hybe sa a mnauka normalne, nema teplotu, ani zvacsene uzliny, na prehmatanie ani spontannne neprejavuje bolest.

Vcera mi dcera volala, ci neviem, kde cica je, ze ju od rana nevie najst. Poradila som jej pootvarat skrine a nechat otvorene vsetko, kam zvykla vliezt.
Podvecer stale nic, neprisla, skusali sme aj osvedcene lakadla. Nasli sme ju za svetrami, zivu.
Potom sa chovala normalne, vyskocila na linku, vypytala si kusok sunky. Zo svojho zradla odzrala velmi malo, odpad vybavila normalne.

Vraj stare macky zvyknu odist zomriet mimo svoj dom. Neviem, ako bytove. Viete? Zalezu niekam a zomru?
Asi mi sibe, treba ju vycesat a ja vaham, ci ju na posledne dni (? tyzdne, ??) este rozculovat, lebo vycesavanie rada nema.
A som skrz naskrz smutna.

Deria

@Babbetta,
ach, to mi je luto. Co sa tyka utratenia zvieratka, najlepsie vie taku situaciu vzdy zhodnotit sam majitel, lebo svoje zviera najlepsie pozna. Ak to aj vet navrhne, treba o tom pouvazovat. Teda nikto ti tu nemoze radit, co sa tyka utratenia. Faktom je, ze staroba nie je este dovod na utratenie.
Neuvazovala si ist s nou k inému vet prv, nez by si ju mala dat utratit? To by som urcite urobila ja. Nespoliehala by som sa len na jeden nazor, hlavne ked ide o zivot môjho zvierata. V takých tazkych situáciách ako je tvoja, to ma zmysel, pretoze vieme dobre, aky velky rozdiel je medzi veterinarmi. (a nie, ja nie som veterinarka.:))

babbetta

Ahoj, Aja, dakujem za pochopenie.
Ja by som sa Derii zastala, ved ona pise a pyta sa k veci. Ju som myslela, ked spom pisala o dopovediach s dobrym duchom.
Nemam dar na silne a pateticke slova, tak som predtym napisala len, ze je cica velmi slaba. Podrobnejsie som to popisala az teraz.

Mas pravdu, v podstate v sebe zbieram dohodlanie dat cicu uspat. Teraz ju nutim pit, zvazujem nutit ju aj co-to prehltnut a kladiem si oatzku, ci je to ok. Ci jej pomaham a ci ju trapim. Je taka zubozena, ze pohlad na nu az boli.
Zasa mam mokre oci, kruci.

Aja02

Deria, ty vieš písať aj normálne bez toho, aby si písala útočným a arogantným tónom ako majsterka sveta? Autorka témy má očividne tú svoju mačku rada a snaží sa jej pomôcť.

nastvanae, ty sa nauč čítať. Celý čas tu autorka písala o tom, ako chce svojej mačke pomôcť a trápila sa, pretože nevedela čo s ňou je. Je stará, má už veľa rokov, pomaly nevládna, tak jej napadlo aj utratenie. A čo je na tom? Takéto zvieratá sa dávajú utratiť bežne. Starí rodičia mali tiež psíka, ktorý mal už 16 či 17 rokov, bol slepý, hluchý, nechodil, tak sa dal utratiť.
Určite mu bolo lepšie ako sa trápiť. Porovnávaš človeka so zvieraťom, a ty píšeš o nenormálnosti? :-D Ach Bože. :-D

babbtetta

Este odpoved Derii: lieky jej veterinarka nenaordinovala. Len to, co som pisala. Dalsi krok by mohol byt roztlacit maso z Gourmetu, zmiesat s vodou a striekackou do papulky... a ja fakt neviem ... ci to bude spravne.

Situaciu "velmi slaba" som prave popisala rozmenenu na drobne.
Co by ste robili vy?

babbetta

Deria, ty si veterinar(ka)?
Ta urea je iba ľahko vyššia, neviem presne, veterinarka povedala, že z katabolizmu. Že ju mam hydratovať a snažiť sa, aby jedla + tie vitaminy.

S tym ockovanim na stare kolena som velmi vahala a radila som sa. Havko moze vyzerat zdravo a moze vselico doniest v inkubacnej dobe. Ze sa na ockovanie nabalili blsky (prvykrat v zivote) a nasledne odblsovanie a dalsie ocistne procedury - to bol asi osud.
Hlavne: ako mam vediet, ze cicu naozaj nieco neboli?

Vyzera tak zubozene, ze mi puka srdce. Dcera sa rozplakala, ked ju pred par dnami videla. Teraz je pomaly len kopka kosti a srsti. Ked ju zdvihnem, slabucko zaprotestuje, je ako handricka. Ked ju prenasam, je tak slaba, ze si opiera hlavicku...
Na zachod sa odplizi (inak z postele nezlieza, uz sa jej raz podlomili labky po zoskoku a spadla nabok,tak ten pohlad nikomu neprajem), trocha vycika, trocha stolice normalneho vzhladu aspon raz denne v podstielke pribudne.

Ono sa to povie "snazit sa aby jedla". Nukam jej najfajnovejsie kapsicky a konzervicky, uvarila som jej oblubene maso, nasekala na skorokasu. Ak je jedlo nieco nove, kustik odzerie a odvrati sa.
Potom jej davam pred nufak po kuskoch z dlane, vtedy troska oblize a odtiahne sa. Spontanne pije velmi malo. Vodu jej davam po troche striekackou a cica sa (chabo) brani. Az sa bojim, ze ju zadusim..

Mam mokre oci, ked si ju teraz predstavujem.

Vam, co ste mi odpovedali s dobrym duchom, dakujem. Vam, co mi vselico zelate, zelam presne to, co vy mne.

Deria

A preco by si mala dat macicku utratit, ked nema bolesti? Nechapem tvoje uvahy.... Co znamena trochu zvysena urea, kolko? A co dalej, dostali ste nejake lieky?

bennnn

Je mi luto tvojej macicky,no ona uz asi odchadza na starobu.
Dobre ze si isla k veterinarovi.Ja by som ju nechala odist prirodzene.

nastvanae

Ty nie si normalna ozaj. Vidis, ze macku nic neboli, je v poriadku, len je unavena, a menej zere a ty ju chces zato dat utratit? To aj starych rodicov si mala chut uspat navzdy, ked boli stari, unaveni, a slabsi?
Ja teda z tvojich prispevkov nemam pocit, ze ju mas rada, ale skor, ze sa jej chces uz zbavit, len svedomie ti to nedovoli. Iba pises, aka je unavena, a kde umrie, a teraz o tom uspati. Ked uz si tu macku mala 15 rokov dopraj jej umriet samej. Ked ma zviera bolesti a trpi pochopim, ze ho daju uspat..Ale kvoli tomu, ze macka zostarla a je unavena...Dufaj, ze tvoja dcera si z tohoto nevude brat priklad, a ked budes stara a unavena nebude mysliet nad tym, ako zomries a ze ti k tomu dopomoze, ale ze ti bude stale oporou..
Sorry, ze prirovnavam macku k cloveku, ale mam psika a lubim ho, ako keby bol clovek, tak ma toto nastvalo.

babbetta

Ahojte, dakujem.
Boli sme u veterinarky. Cicu prezrela, urobila jej sono, odber krvi, ma len trocha zvysenu ureu.
Veterinarka nam poradila vitaminy, varit jej maso,co mala rada (milovala surove kuracie a varene hovadzie a varene kuracie srdcia)a pomlete alebo posekane na male kusky jej ho davat.
Ak malo pije, tak striekackou vodu.
Mame sa tam za 10-14 dni ukazat.
Cica je uz o nieco lepsia, ale prakticky cely den spi, odzerie iba trocha a necha tak, ale vycikat a vykakat sa ide.
Nevyzera, ze by mala bolesti, je len velmi slaba.
Ked doma sedim alebo lezim, tak sa snazi lezat na mne. Uz rozmyslam o koncovej injekcii ale neviem si to celkom predstavit.

Deria

Predpokladam, ze havko, ktory k vam chodi, je zdravy, tak preco by mala od neho nieco chytit? A co potom deti, ktore ziju so psami, tie by sa tiez museli nakazit. Ockovat by som ju nedala.
Este otestuj, ci vidi. No moc by som s veterinárom necakala, stare zvieratka moze polozit hociaka malickost, ak nedostanu rychlu pomoc.