Keď mi niekto povie „si pekná“, neberiem ho vážne

Príspevok v téme: Keď mi niekto povie „si pekná“, neberiem ho vážne
Zewa

Ahojte.
Veľa ľudí teraz hovorí, aby sme sa neporovnávali s vyretušovanými ženami z časopisov – ok, veď to ani nerobím.
Môj problém spočíva v tom, že všade naokolo kam sa pozriem mi pripadajú baby krajšie ako som ja. A niektoré z nich vyzerajú celkom ako tie z časopisov.

Svojím výzorom vytŕčam z davu, ale neviem či v tom pozitívnom zmysle slova. Niektorým (veľmi málo ľudom) sa páčim, ale niektorí mi môj výzor dávajú doslova vyžrať.

Bola som veľmi šikanovaná a bitá zo strany brata, keď som bola menšia. Rodičom som to nechcela hovoriť.

Keď som bola na druhom stupni na základke tak mi neviem ani z čoho stúplo sebavedomie a bola som so sebou ok. Lietavala som po diskotékach, mala som aj frajera (kt. mi potom mama zatrhla :D ). Možno som bola šťastná aj preto, lebo pribudla do našej rodiny nová osôbka – moja malá sestra.

Teraz som na gympli, už budem maturantka, ale nie som so sebou spokojná ako kedysi. Keď sa aj pozriem na tie staršie fotky, tak si poviem, že som tam bola pekná, ale neviem, čo sa potom s mojou tvárou a vlasmi stalo.

Starám sa o seba a snažím sa byť prirodzená, ale mám pocit, že sa neviem sa vyrovnať ostatným.

Moja mama ma pochváli čo sa týka výzoru a výsledkov vo vzdelaní, či prácou doma asi raz za uhorský rok, a pri tom výzore je to max. oblečenie. Otec žije v zahraničí, rodičia sú rozvedení, lebo otec mamu sústavne podvádzal, preto keď mi on zalichotí k výzoru, viem, že ostatné ženy chválil len preto, aby sa s nimi mohol vyspať – jemu na výzore moc nezáleží. Nedokážem ho brať vážne.

Mimochodom brat odcestoval po maturite za ním a máme taký vzťah, že keď príde sem na mesiac, tak prehodíme dokopy 3 vety aj to len v takých súrnych prípadoch.

Okrem toho ma začal znovu dosť intenzívne šikanovať jeden spolužiak, kt. si ale robí posmech v triede z každého, no zo mňa najviac. Nenávidí ma – takto mi to povedal do očí. No pritom som mu nič nespravila, presne ako bratovi som nič zlé nespravila. Neviem, prečo niekto dokáže nenávidieť bez príčiny.

Navyše teta, kt. som chodí pomerne často, vždy povie, aká je moja sestra krásna, ako je najkrajšia z nás 3, najviac vydarená a mňa len kritizuje. Mama sa vždy nad tým len súhlasne pousmeje.

Do školy chodím s „kamarátkou“ kt. poznám už od detstva. Ale ona ma nemá rada, len sa tak tvári, lebo sa jej to hodí. Napr. ja mám plné pery a pripadajú mi veľké, chcela by som mať úzke ako väčšina báb. No poznám ešte jednu babu, kt. ich má tiež plné. Minule sme ju stretli a táto moja „kamarátka“ povedala: „Bola by pekná, len ma veľké pery, preto je škaredá.“
A vedela som, že ona neútočí na ňu, ale na mňa, lebo dobre vie, že aj ja mám.

Túžim len zapadnúť. Prečo nemôžem byť šedá myška alebo priemer? Nemať výrazné črty?
Pre toto všetko, nedokážem ľudom veriť, že to myslia úprimne, keď sa náhodou stane, že mi niekto povie „si pekná“.

Dilin0

lombardo1981, tak asi nebudes najkrajsi.a je to tak.a mi nevehor ze pre to ze si pekny ta sikanuju lebo to je somarina

lombardo1981

Dilin0, a to si kde nabral/a, že pekným ľuďom len pečené holuby z neba padajú? Mne moja "pekná tvárička" nepriniesla veľa pozitívneho. Ani v detstve ani v dospelosti. Práve naopak. Bol to jeden z dôvodom, prečo ma už škôlky šikanujú a prečo si ma muži "neprimerane" všímajú. Ľudia majú tendencie vidieť iba povrch. No jadro ich v skutočnosti nezaujíma.

lombardo1981

Možno ťa sklamem, ale podľa vlastných skúseností viem, že pokiaľ sa nájde niekto, kto je "ochotný si ťa všímať", tak sa šedou myškou nikdy nestaneš. A vždy sa niekto nájde. Vykašli sa na svoje okolie. Energiu, ktorú venuješ prispôsobovaniu sa, by si mohla venovať budovaniu svojho sebavedomia. A prestať toľko riešiť svoj vzhľad. Príliš mu venuješ pozornosť a podľa neho posudzuješ svoju osobnú hodnotu. A nájdu sa ľudia, čo dokážu vycítiť tvoju nespokonosť a dokonalo ju použiť proti tebe. A práve toto robí tvoja pseudokamarátka. V podstate iba využíva tvoju "slabosť" a zvyšuje si na tebe svoje sebavedomie. Prenáša na teba svoje nízke sebavedomie. Môžeš mať pocit, že ho má na rozdávanie, ale opak je pravdou. Pretože vyrovnaný človek nemá potrebu niekoho bezdôvodne zhadzovať.
Nenávisť bez príčiny neexistuje! Niekomu stačí, že si!!! A už to je dôvod.
Ignorácia človeka, čo ťa šikanuje, je dvojsečná zbraň. Poznám z vlastnej skúsenosti. Na jednej strane poskytne určitý pokoj, no na druhej vyvolá o šikanovateľa pocit, že si bezmocná. A to môže viesť k "nepriamej" šikane. Neviem ako to nazvať, ale u môjho brata a jeho priateľky to spôsobilo, že si vo väčšej miere začali o mne vymýšľať klamstvá, ktoré potom v rodine vyvolávajú konflikty.

Dilin0

"Ja to neopodporujem a neznášam to, že sa ľudia majú radi len kvoli výzoru alebo peniazom." bohuzial tento svet taky a moze si hocikto hocico vraviet su a vzdy budu len ti pekni a ti skaredy .a ti skaredy budu tuto vysedavat na forumoch zatial co ti pekni mozu mat vsetko v pi*i lebo su pekni a setko im prejde a zivot im vsetko nahadze natanier. atd atd..je to proste tak,ziejem taku dobu .bohuzial

Zewa

vanix: Vieš dobre ako spoločnosť posudzuje človeka. A pokiaľ ide o ženy, meria oveľa prísnejším metrom. Proste je to tak, žijeme v dobe kultu tela.

Ja to neopodporujem a neznášam to, že sa ľudia majú radi len kvoli výzoru alebo peniazom. Starám sa o seba nie preto, že by som bola narcis alebo chcela vyniknúť, chcem len zapadnúť. Chcem sa páčiť sama sebe, ale tá kritika a nenávisť mi v tom občas bráni.

No_user_name: Nie len, že neverím mužom, ale chcem ostať sama. Navždy. Nie že by sa mi nepáčili muži, ale nedokážem žiť s predstavou, že by bol niekto so mnou napr. len kvoli očiam alebo nalakovaným nechtom. Je to tak povrchné, zaľúbenosť je len chvíľkové poblúznenie, to nie je láska pre mňa. Navyše ja neviem byť iná, tento názor má každý spoločnosťou vštepený, takže tiež by to bolo z mojej strany hnusné a neúprimné, ak by som s nejakým mužom bola len na základe jeho vzhľadu. A v tom mi žiadny psychológ nepomože, je to moj názor.

No tak tam asi patrím do tej skupiny s nizkym sebavedomím, lebo by som chcela pomáhať ľuďom len neviem ako..Neviem akú výšku a zamestnanie si vybrať, aby som im mohla pomahať. Ale už s niečim som začala, je to moje tajomstvo, nikto o tom nevie.

Čo sa týka tej šikany, najprv som mu na tie urážky odpovedala, ale bolo to ešte horšie, takže ho ignorujem a práve to ostatní berú ako slabosť. Ale už to neriešim ako kedysi, proste jedným uchom dnu, druhým von. Nikto sa s ním nepúšťa do slovného boja, netrúfa si.

_meno: Ja sa snažím starať v prvom rade o dušu, lenže to nie je viditeľné na pohľad a ľuďom na tom dnes aj tak nezáleží. Telo určite nie je pre mňa na prvom mieste. S ním chcem len zapadnúť. Čo sa týka tých ľudí- áno, máš pravdu, ale niektorí ťa chcú v živote len využiť a tak aj berú tú tvoju pomoc.

ludskehodnoty: Áno, máš pravdu. Ja sa tiež nikomu nezdoverujem o mojich problémoch, len tu na fóre.

Takže ďakujem všetkým za odpovede a pekný deň :)

ludskedohody

V prvom rade-neodporúčam sa porovnávať s ostatnimi.Kazdy je totálne iný...a inak krásny.Ako tak čítam,asi priveľmi riesis svoj vzhľad,coz je v pohode ked si dievča.Proste s tou tvojou.otázkou,radím,nevsimat si ľudí nech vravia co chcú,ty v prvom rade musíš vedieť a ak nie,ujasniť.si ako vyzeras...aká si.To,že tí niekto.povie,že siskareda alebo pekná,je ich vec pohľadu alebo to nazvem kazdy má iný vkus.Takže ty musíš vedieť aká si.A šedá miška..hm..v školách to väčšinou tak býva,že si človek take veci myslí a taktiež je to normálne,druhy majú take problémy tiež..len sa s tým pravdepodobne nezdoveruju.Neboj,príde práca a ľudí take veci nebudú zaujímať a zasa budeš riešiť,že sa nikto nezaujima...

_meno

Ahoj zewa

O svoj vzhlad sa staras, je to tvoja hodnota-ked niekto utoci na tvoju hodnotu, citis sa dotknuta, to je uplne normalne(nici tvoje kruhy).
Hned na zaciatku sa branis, ze sa neporovnavas s ostatnymi - to sa branis ale sama pred sebou - v tvojom prispevku pises ako je niekto pekny, najkrajsi, plne pery, co vravia ostatni - to je ich nazor.

Preto je vzhlad taky nebezpecny, lebo je bezduchy (je relativny, vzdy bude X ludi krajsich rovnako ako Y ludi skardsich). My ludia sme si vsetci rovni.

Co sa tyka ludi ktory ti robia zle - tym, kt. bolo robene zle maju vo vnutri zlo, ktore siria dalej (nema to nic spolocne s tebou-na to si aj prisla-ten kamarat co ti v triede robi zle, robi zle vsetkym..on sa tak sprava bez ohladu na vonkajsi svet-je to jeho vnutorny svet ktory produkuje jeho spravanie).

Ono medzi hriech (resp. zlo) parti 'vyzyvavost'. To, ze sa rada staras o svoj vzhlad je uplne v poriadku. Ale v momente ked sa zacnes porovnavat, alebo ocakavas nieco od druhych-to je vyzyvavost (suboj s druhymi v krase).

Prakticky staci ti sa mat rada taka aka si+byt skromnejsia a ludom, kt. ta nemaju radi pomoz - nie su to oni, ktorymi maju kontrolu nad tebou - si to ty, ked im par krat pomozes, zistia ze nie si pre nich hrozba (neutocis na nich, ani sa nebranis-si pokojna, siris dobro rovnako pre vsetkych).

Vela pokoja a pevnej vole Zewa :-)

no_user_name

Krása je objektívna iba do miery symetrie čŕt a prítomnosti určitých znakov (u žien napr. plné pery ;) ).

Je to ťažké, keď nemáš podporu doma. S rodinnou históriou niet divu, že neveríš mužom. S týmito vecami by ti mohol pomôcť psychológ.

Mala som tiež pár takých "kamarátok". Niekedy sú k tebe láskaví, inokedy presne vedia ako ťa zasiahnuť a oberajú ťa o energiu. Obeť-agresor. Ľudia s nízkym sebavedomím majú tendenciu tešiť ostatných, aby im dali, čo im chýba- lásku.

Treba ti zdvihnúť sebavedomie a nech stojí na iných veciach ako na kráse, tá pominie. A také poznámky nebrať vážne- sú to zakomplexovaní idioti. Skús, či nesklapnú, keď im to vrátiš. :)

Väčšina ľudí nestojí za námahu a radi si udrú, keď majú príležitosť. Prečo sa zaťažovať ich názormi na teba? Sú irelevantné. Ty sa musíš naučiť vážiť si samú seba.

Ťažko povedať, čo so šikanou, niekedy nepomáha ani vtipné odpinknutie, vracanie úderov, ani ignorácia... Nemá ti v triede kto pomôcť?