Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Hyperventilácia

Príspevok v téme: Hyperventilácia
smallgirl

Také náhle. Mala som 16 rokov, ked som po prvý krát začala pociťovať, že niečo sa deje. V prvých prípadoch som mala pocit, že mi ide rozorvať plúca, mala som nepríjemný, bolestivý pocit na hrudi a tažko sa mi dýchalo. Po 3 rázy takého typu sa však zmenila situácia. Už to neboli tieto príznaky, ale zrýchlené dýchanie, trpnutie rúk, nôh, tváre a v konečnom dôsledku triaška. No čo to može byť ? ... neviem prečo, z čoho to je.. čo som čítala na internete,..tým nedostatkom to može byť. Ale psychickým stavom? Nemyslím..bola som aktívne, vždy vysmiate dievča, netrápila som sa zbytočnostami, taký optimista. No aj tak sa mamina myslela, že mám psychické problémy.
Neboli tieto stavy pravidelné, práveže v rozmych intervaloch a velmi nečakane. Niekedy ma prepadli vonku s priatelmi pri obyčajnom sedení v čakárni či pozeraní TV. Ostalo mi zle, nemohla som dobre dýchať a so strpnutými končati sa mi zle chodilo a nedokáala som si otvoriť ani flašku s vodou. Boli velmi prekvapení a vystrašaní, ked to videli prvý krát, no priatel vždy nosil ten onen sáčik, do ktorého som dýchala. Vdaka im, že mi vždy pomohli do pár minut bolo dobre. No po takýchto slabších záchvatoch prišiel dosť divný, taký silnejší by som povedala, sedela som na zemi, triasla sa, neviem z čoho to prišlo, no zrýchlil sa mi dych(poprípade som sa nemohla naplno nadýchnuť, citíla som to), začali trpnuť ruky, plakala som, bála sa a nevedela si pomocť, bola som taká rozrušená, že som nedokázala dýchať do toho sáčku až mi otec musel doniesť igelitku. V tej chvílu som sa v mysli pousmiala, preboha to čo sa deje... a na telefone som mala kamaráta, ktorý sa mi aspon slovne snažil pomocť. V ten večer ma odvážala sanitka. JIS-ka. Hmmm. Pár dní som tam správila, spravili mi nejaké vyšetrenia, a s hyperventilačnou teténiou som odchádzala domov. Nerobila som zo seba nejaké krypla ani sa v ničom neobmedzovala, leda tak v behaní, pri kt., som sa bála že mi ostane zle. Aj to tak býva, nemám dobrú kondičku a neviem správne dýchať a pri behu mi ostane zle....alebo v autobuse, kde sa nedá dýchať..
Pákrát sa stalo, že som poriadne prekvapila aj učitelov v škole, a odhovárala ich od volania záchranky, vždy som povedala : To je v pohode, to prejde. :)
Nikdy som si nemyslela, že ja budem mať s weedom niečo spoločné, no vyskúšala som to..najprv to odoznenia nemalo žiadne na moj zdravotný stav, ani zlepšenie, ani zhoršenie. No teraz, ked som staršia a všímala som si časové odstupy medzi \\\"záchvatmi\\\" som začala uvažovať nad tým, či mi to prospelo. Tentoročný prvý sa odohral v januári, potom asi v marci a naposledy v júly. Niekto mi povedal, že weed rozťahuje plúca, nie som si istá, ale aj ked nie, je to moje placebo. Dokážem lepšie dýchať a ked ma prekvapí takáto situácia, odmietam sáčik, a nechávam to na seba. Chcela som tým povedať, že odkedy to je intenzívnejšie, tým mám menej zdravotných problémov týkajúcich sa dýchania, atd...Nemože mi ublížiť, je to liek, však ? Aj moj posledný problém som riešila takto. Od rána som mala nepríjemný pocit, ťažko sa mi dýchalo a pri dýchaní ma pichalo neustále pod hrudou, približné miesto bránica ? neviem. bolelo to ked som chodila, ked som jedla,.. (moc som nejedla, ba dokonca, ked som si lahla, že sa z toho vyspím. Lahla som si nabok(povedali mi, že možno mám vetry), no aj tak to tlačenie na plúcach a pichanie neprestávalo. Vyskúšala som polohu na chrbte, no aj tá bola nevyhovujúca. Ako obvykle som zaspala na bruchu s ťažkým dychom. Zobudila som sa, no bolesť neustupovala. Dala som si ibalgin a šla znovu spať. No ani ten mi nepomohol. Bola som dosť otrávená z toho dňa. No nakoniec som vyšla von. Vravím si, vyskúšam, možno to povolí. Šluk,.. a ochvílu som necítila žiadne pichanie ani nič, .. ako keby ma nič nebolelo.. zase som sa smiala, zabávala. No všetko má svoj koniec a účinky sa vytrácali a bolesť opať nastupovala. Tá noc bola fakt príšerná. Nemohla som zaspať, uložiť sa a ked som sa v noci stále zobúdzala na bolesť a ťažké dýchanie som si dala ibalgin aby som aspon nachvílu zaspala. Momentálne ked to píšem pociťujem pichanie zas, ale nie asponže tak intenzívne ako včera. Je ten weed medicína na všetko ?

Súvisiaci obsah

ddana

Nauč sa autogénny tréning, vyhľadaj terapeuta, ktorý sa venuje kognitívne behaviorálnej terapii spolupracuj s ním a máš po probléme.