Mojmu priatelovi diagnostikovali depresiu, co dalej..

Príspevok v téme: Mojmu priatelovi diagnostikovali depresiu, co dalej..
skorpionka11

dobry den

moj priatel si neustale hladal choroby na svojom tele, casto sa mu menila nalada, az jedneho dna bol uplne dezorientovany, presvedceny o tom ze kazdu chvilu zomrie.. tak sa ocitol na psychiatrii a bol tam 13 dni...nevidela som jeho spravu, len mi vravel ze je to silna depresia
priviezla som ho domov, bol tu dva dni, bol vesely , stastny, vecer zosmutnel, celu noc nespal, a rano sa zbalil s tym ze on sa tam musi vratit a ze sa nemam hnevat na nho :(

prosim Vás o radu ako dalej, lebo ja to vobec neviem spracovat,neviem sa pohnut dalej, som v soku ..uz som si aj vzala som si 3 tabletky Sedatif PC a snazim sa najst odpoved na otazky .... kedy bude v poriadku, da sa to vobec vyliecit uplne? ako dlho bude brat antidepresiva, mam si planovat buducnost s takym clovekom?? ja bez neho nechcem byt:( ako s tym mam zit? ako mu pomoct? spravim vsetko co treba, len nech je ako pred tym :(

Súvisiaci obsah

kabel

paneboze, este sa len zacal liecit, je to reakcia na smrt matky a ty uz kalkulujes... v zivote este vela veci nebudes mat pod kontrolou, pretoze zivot je taky, v nicom nemas istotu, len v tom jedinom, ze raz zomries...a predstav si, ze aj tebe sa nieco moze stat a on ostane sam s imaginarnym babatkom a moznosti, ako sa zivot moze zvrtnut je milion, tak co riesis?? keby mal schizofreniu, alebo nieco podobne, tak ok, ries to, ale on je na zaciatku liecby, este mu ani lieky nezabrali a ty uz riesis buducnost, lebo chces mat veci pod kontrolou... asi nie si pre neho ta prava, lebo sustavne v tvojich otazkach citim obavy o teba samu, nie o neho, o jeho utrpenie (lebo tazka depresia je ciste utrpenie), ale stale len tvoje plany, tvoje predstavy, tvoje konstrukcie a ked sa ti prva vec nezda, uz hadzes flintu do zita.

skorpionka11

ja viem, s trpezlivostou mam skusenost, ja sama som brala lieky na akne ktore mi zabrali po piatich mesiacoch, viem ze treba pockat...
ale da sa to vyliecit uplne? alebo sa to moze vratit??? ja nechcem aby cely zivot bol na liekoch,.....prave som pozerala film o tychto psycho- liekoch

www.youtube.com

a bojim sa ze bude zavisly cely zivot... konecne som nasla chlapca s ktorym som chcela stravit cely zivot, chceli sme sa vziat odist prec zo SK a mat hned deticky.... odkedy sa mu to stalo ani jednu veticku k tejto teme nepovedal, vkuse riesi seba..ale chce byt so mnou to viem urcite lebo to citim aj mi to vravel:) len sa bojim, ked si predstavim...ze budeme manzelia budeme mat male babo, pridu bezne choroby,, starosti, a on sa prave vtedy dostane do svojho stavu, necha vsetko tak, zbali sa , sadne do auta a pojde na lozko ako to pred par dnami spravil .... prepacte ze pisem taketo veci ale musim tu napisat co mi prave bezi v hlave, som typ cloveka ktory musi mat vsetko pod kontrolou, aj preto tu vyzvedam, lebo chcem vediet vase skusenosti a naco mam byt pripravena...

mam ist za psychiatrom a opytat sa na jeho stav? povie mi to? mam sa ho opytat cisi sis nim mam planoovat buducnost??

Xba

ahoj skorpionka11, akoby si písala o mne pred rokom..tiež som si na priateľovi všimla isté príznaky a dlho dlho sme riešili, čo a ako..nakoniec išiel na pohovor k psychológovi, ten ho poslal k psychiatrovi a už to išlo..bral Escitil, asi 1rok..diagnostikovali mu depresívno-úzkostnú poruchu.. ale pomohlo a postupne bral menšie a menšie dávky a teraz už asi pol roka nič neberie :)) aj ja som nad tým hodne premýšľala, či sa oplatí plánovať budúcnosť s takýmto človekom, ale dala som tomu šancu, klape nám to už 2,5roka a hádam bude aj ďalej ;) veľa šťastia a trpezlivosti prajem ale bud si vedomá, že bude musieť chodiť na pravidelné kontroly a budeš ho musieť aj ty sledovať, či sa mu to nevracia.

kablica

depresia nie je nadcha a on sa este lieci velmi kratko
depresivna epizoda, je jedno ci endogenna, alebo reaktivna (dnes sa to uz nerozlisuje) trva zvycajne niekolko mesiacov, u niekoho moze i chronifikovat a trvat roky, netvrdim, ze je to jeho pripad
antidepresiv je velmi vela a "trafit" to spravne, ci tu spravnu kombinaciu nie je jednoduche, navyse terapeuticka odpoved moze byt len ciastocna, alebo nastat az po 5-6 tyzdnoch, kedy dojde k zmenam v pocte roznych receptorov v mozgu a nastane zlepsenie
zlepsovanie je spociatku velmi pozvolne a nenapadne, len v pripade maniodepresii byvaju presmyky do opacneho stavu, to vsak nebude tento pripad
pacienti byvaju casto taki zajati vo svojich myslienkach a pocitoch, ze nie su schopni reagovat na vonkajsi svet, ten je nepodstatny a skor ublizujuci, velmi vzdialeny a cudzi

branislaff

To ako sa momentalne sprava ber ako chorobu duse. On za to v ziadnom pripade nemoze. Nedkaze sa tesit z kazdodennych malickosti a radosti, vsetko vidi cierne a je pravdou, ze sa jednoducho upne na seba, ale toto je uvedom si choroba, ktora je ale nastastia dost dobre liecitelna a ked mu najdu vhodne lieky, co moze trvat kkludne aj dva tri mesiace, tak zrazu uvidis, ze pred tebou bude stat normalny clovek s vyrovnanou hladinou serotoninu v mozgu tak ako pred tym a zacne sa spravat normalne, dovtedy mu vsak ziadne kino ani nic take podobne nezlepsi naladu.Bud trpezliva, ono to pride, aj ked to mas teraz nesmierne tazke.

llek

ASi to bude reaktivna depresia a on je asi predisponovany takto zareagovat. Moze to byt jeho celozivotny problem ale nemusi. Ak ti na vztahu zalezi, mala by si si o depresii vela nacitat a sama sa poradit so psychologom,. Z toho ako to opisujes o tom este vela nevies. Clovek trpiaci depresiou a casto aj inym psychickym problemom je koncentrovany sam na seba a svoj problem a cele okolie riesi jeho problemy. Tito ludia ked su vo faze hlbokej depresie nemaju epmatiu, su natolko zasiahnuti svoji problemom, ze nedokazu mysliet na druhych a ani sa zaoberat tym co citia ich najblizsi. Su vtedy egocentricki a vycitky typu ty uz ma nemas rad, uz ta neuzaujimam len zhorsuju ich problemy a napatie ale problem neriesia. Byt s clovekom s depresiou nie je lahke

skorpionka11

Minulý rok mu zomrela mama,myslím že to nespracoval dobre,..sme spolu pol roka. Len...planovali sme budúci rok odísť do zahranicia spolu pracovať dlhodobo, ja 22,on 25... O tom že je smutný a že začína mať rovnaké priznakY ako jeho mama pred smrťou mi začal hovoriť asi 3 mesiace dozadu, vravel že si na bruchu nahmatal uzlony a že urcite ma rakovinu, ... Potom bol na tej psychiatrii a robili mu testy,nič mu nieke u fyzickej stránky je zdravý, tak tomu nakonniec uveril ,sám mi povedal že si to namyslal , no nedávno mi vravel že mu tŕpne ruka a brucho, ale podľa mňa si to zas namysla, a ani mam pocit že je hypochonder...3 mesiace bol v pohode, zalubila som sa do nho,je to super chalan,lenže ona ta depresia ho zmenila, nevsima si ma aj keby chcel,aj je to vydiet že ho to trapi, keď sme boli v kine vôbec nerozmyslal o filme,a dokonca mi zabudol dat pusu keď sme sa stretli,ihneď spustil o sebe že neviti sa doobre atd. ... Bojím sa že to ovplyvni nad vzťah a rozijdeme sa, ..

llek

Nastavovanie na liecbu antidepresivami je dlhodoby proces. je potrebne aj tri tyzdne na to aby sa efekt liekov naplno prejavil, pripadne aby sa dalo povedat ze liecba nie je ucinna a treba ju upravit.Okrem toho bude potrebna dlhodoba psychoterapia v spolupraci so psychologom, toho musi on sam vyhladat. Dolezita je otazka, ci ide o reaktivnu depresiu ako reakciu na nieco co sa udialo alebo ci ide o tzv endogennu depresiu. To by bol z hladiska prognozy ten horsi pripad v tom, ze endogenne psychozy su ochorenia (tak ako schizofrenia, manio-depresivna psychoza ci depresia) sa v urcitom veku rozvinu a clovek s tym zije do konca svojo zivota, tak ako ked sa povedzme u mladeho cloveka rozvinie cukrovka I.typu. Diabetik musi dostavat inzulin a ludia s endogennymi pschozami su dlhodobo lieceni liekmi antipsychotikami a antidepresivami, tak aby ich ochorenie bolo co najviac pod kontrolou. Mnoho ludi aj tvojom okoli sa lieci an niektore z tych ochoreni a ani o tom mozno nevies, ak su spravne vedeni a uzivaju lieky. Ja neviem o aku depresiu ide u priatela.

zbludiladusa

a prečo má odrazu depresie?koľko ste spolu?plánovali ste budúcnosť,akí ste starí?to su dolezite veci.
psychiatria je vážna vec,ked tam bol tolko hospitalizovaný:/
z čoho má tieto stavy hrozné?
koľko ste spolu ?kolko ste boli dovtedy spolu pokým sa mui to nestalo?prečo to má ?je hypochonder,alebo ?to su doležité fakty