Kolko vypytat penazi od priatelky na byvanie v mojom byte

Príspevok v téme: Kolko vypytat penazi od priatelky na byvanie v mojom byte
Boris26

Ahojte,
chcel by som sa opytat ako by ste sa postavili k tejto situacii.
Byvam sam v 2-izbovom byte ktory som si zobral na hypoteku. Kedze mam priatelku ktora byva v rovnakom meste ale este u rodicov, chceli by sme byvat spolu. Ja navrhujem aby sa nastahovala ku mne ale pravdu povediac neviem aky financny prispevok mam od nej vypytat. Hypoteku splacam 200 eur mesacne. Naklady za najom energie a internet ma vyjdu okolo 150 eur. Kedze hypoteka je moja, pride mi blbe aby mi prispievala na nu kedze byt patri mne, avsak ak by sme sa mali delit iba o energie pride mi tiez nespravodlive ak ona bude platit iba 75 eur aa ja 275 a pritom budeme byt uzivat spolu. Taktiez nase platy su rovnako vysoke. Samozrejme jedlo, drogeria a tieto veci pojdu napolovicu.. Ako by ste sa postavili ku tejto situacii a aky velky financny prispevok je podla vas spravodlivy?

Gogo22

Ahojte mam podobny pribeh,priatelka sa nastahovala do mojho byty co som kupil na hypo.tez a rodiacia sa jaj uz natolko vzdali ze cakaju odomna aby som jej všetko uhradzal ja ked je umna a to je skolo povinna este resp.stredna skola este.je to normalne podla vas dakujem

dalmatinec

Zdravim!
No ja si myslim, ze je zbytocne delit peniaze tak detailne, ako to tu rozpisujete - ono zhruba sa to podeli podla pomeru vydaj prijem povinnosti atd. samo, pokial su obaja charakterni. Takze Boris, ja tusim, ze priatelka by Ti mala sama navrhnut adekvatne prachy, nie Ty od nej pytat. Alebo sa spolocne dohodnut, ale iniciativa by mala byt na nej. Proste nepocitajte kazdy cent, je to zbytocny stres do zivota, muz je rad, ked moze svojej zene dopriat, zena by to nemala zneuzivat, na druhu stranu uz sme daleko po casoch, kedy zeny iba rodili a boli doma, ak zaraba aj ona, tak ju nemusis zivit.
Ide o perspektivu do budcnosti - ak chcete spolu byt dlho (ak idete spolu byvat, tak asi aj hej?) Momentalny pomer vydajov je vzdy zavadzajuci a relativny - pridu este casy, kedy sa tie vydaje dostanu do nepomeru (materska, choroby, nezamestnanost atd), takze je zbytocne to neuroticky pocitat presne. Hovorim, ak su obaja charakterni a maju svedomie, co o Vas predpokladam, tak sa to podeli samo cca spravodlivo, aj ked niekedy sa to vychyli na jednu alebo na druhu stranu, proste pohoda.
Nieco by ti mala platit aj z hypoteky, lebo tak byt uzivanim straca na hodnote. Ale moze to vynahradit aj casom, ktory investuje - napr viac varit, starat sa onho alebo zdobit - to su nevycislitelne a predsa dolezite "investicie" do hniezda, ktore povacsinou robia zeny, neda sa vsetko prepocitat na peniaze.

eko

adr1a. - neni zena ako zena. Niektore pojedia sladkosti, cokolad atd + do toho rozne diety - napr. ked im chuti ovocie atd, alebo nejake luxusne jedla, ci radi restauracie. Nemusi to byt o tom, ze chlap zje viac. Niektore zeny zjedia viac nez chlap, alebo naklady na ich stravu su vacsie nez chlapove.
************************
alfonzchlap - to je jedno, ze ste si to striedali. V priemere potom plati 50 percent nakladov na seba. Ak by ste mali deti, tak moze mat trebars rodicak a tych 50 percent nakladov na jedlo nemusi dosahovat ani na stravu pre nu. Suma sumarum, tie naklady mozu byt vyssie, ako platit pomerovu cast vzhladom k prijmu a nakladom /vypocet, co som uvadzal/.

Obom vam znovu opakujem - uvedeny vypocet je akademicky a hovori o deleni nakladov medzi dvoch ludi spravodlivo. Nijak to nesuvisi s mojou situaciu, ani so situaciou zena+muz. U nas so zenou pouzivame viac socialnejsi vypocet na stanovenie pomeru nakladov prispievania na domacnost.

Alfonzchlap

Eko spominal som to vo svojom prvom prispevku "jedine naklady na jedlo sme si striedali" Teraz si sa zobudil?

adr1a.

Eko. Ked nemas co na neho povedat (lebo ma vo vsetkom pravdu), tak uz riesis taketo xujovinky?)) Xytas ho za slovicka?

No co uz take zena zje?)) A skor jedavaju ine (nez vacsina muzov), maloktora je taka ako ja ze stale vyvara vypeka a musi mat denne maso steaky ai)) Jasne ze aj vsetko od zeleniny ovocia ryb ai ale masko musi byt)) Ked vidim mnohe zname jedavat vsak ako bylinozravce. Sama zelenina ovocie jogurty cerealie vlocky. Tak jasne ze si take kupi sama a tie nakupy stravy byvaju aj tak zvacsa u parov spolocne a co kazdemu chuti, co im chyba doplnit zasoby.
Fakt ked uz riesis taketo blbosti bud ti dosli argumenty alebo chces len zaparat.
U mna tiez zil muz a neriesila som dake matematicke vypocty. On proste sam od seba sa snazil kupovat aspon stravu ai. Alebo objednal zaplatil dovolenku. Proste aj tak mu to ako muzovi nedalo sa len "viezt".
Rodicia tiez vzdy mali spolocny ucet a aj ked otec zarabal viac nez mama (chyba statu ze su platove nerovnosti medzi pohlaviami) tak s peniazmi vzdy hospodarila iba mama lebo otec by musel vyhlasit bankrot :D a pri mame vzdy bolo vsetkeho nadostac, nikdy nikomu nic nevadilo nechybalo klapalo to a ziju spolu cely zivot veky)

Alfonzchlap

Este nieco predsa len. Ked uz chces, aby zena prispievala, alebo prispievala rovnakym dielom, bolo by namieste dopomoct jej k praci, alebo lepsie platenej praci. Kolki z vas to urobia? Zamysli sa, lebo potom od nej tahas iba prachy.

Alfonzchlap

Nechapem ako mozes povazovat svoj matematicky vypocet za jediny logicky, spravny a spravodlivy, ked sa nim sam neriadis :) a vsetci, ktori zmyslaju inak automaticky nepochopili citany text. Nikde som netvrdil, ze si zenu vydrziavam. Asi nechapes potom, co tento pojem znamena. Pisem, iba, ze by ma hanba fackovala zobrat peniaze od zeny, ktora nezaraba, alebo zaraba porovnatelne menej za zivotne naklady, okrem stravy, hlavne, ked chcem s touto zenou zit. To, ze ty si vyberas zeny, ktore si to vazit nevedia, neznamena, ze ine neexistuju. Sa mi to iba zda, alebo si markatne otocil svoju retoriku? Ale ano, suvisi to s udom. Povedal som vsetko, to ostatne ma od teba nezaujima.

eko

Alfonzchlap - este raz. Posudenie matematickeho rozdelenie nakladov spravodlivo medzi dvoch jedincov v ramci rovnopravnosti, neznamena - ze automaticky to clovek aj robi. Plus, ze sa zena podiela na nakladoch domacnosti, je uplne prirodzene, lebo je jej clenom a tak isto tam byva. Nijak to nesuvisi s fantasmagoriami postavenia udu pohlavneho, ci splacanim hypoteky. Mne zena nesplaca ani najom, ani hypoteku a problem s potenciou tiez nemam. Tiez to nic nehovori o tom, ake ine naklady v domacnosti znasa mu, ake dary dava zene, atd.

Urcite neni vhodne, aby dlhodobo obaja fungovali takymto sposobom. Ak vsak neskor su manzelia, tak to bude jedno. Alebo si refinancuju byvanie a popozeraju sa po niecom inom, ci upravia hypoteku na dvoch splacajucich. Moznosti je X.

Ale netreba to stavat do roviny chlap VS zena, alebo ozobracovanie zeny.

Ak si dotujes naplno zenu a stavias ju do role obete, tak neni tvojou partnerkou, ale ozdobnym priveskom. Staci z tejto role vypustit peniaze a uvidis, co ostane zo vstahu. Tu potom uvidis chamtivost - zensku a vazenie si chlapa podla vysky jeho konta. To co ma clovek zadarmo, si vo vacsine pripadov nevie vazit.
********************
Takze este raz a pre ludi, co maju problem s chapanim: tazatelovi bol poskytnuty OBJEKTIVNY VZOREC VYPOCTU spravodliveho delenia nakladov medzi dvoch PARTNEROV, bez ohladu na ich pohlavie. Akekolvek ine komentare su subjektivne nazory jednotlivcov, alebo nepochopenie situacie. Sam podobne otazky ako tazatel neriesim a zenine peniaze nepotrebujem /aj ked tiez prispieva symbolicky na jej chod/.

Alfonzchlap

Jasne dalsi, sorac eko :) kedysi sa chlap o zenu staral, pracoval, zivil ju a vsetko platil. Zena mala inu ulohu, rovnako vsak dolezitu a vobec nie menej hodnotnu. Dnes je to kalkul. Muzi volaju po rovnocennosti, no iba ti chamtivi a malo zarabajuci, ktori sa nechu o svoje zarobene peniaze delit a to ani so zenou, ktoru akoze miluju. Nemiluju, miluju to, ze ich aspon z casi dotuje a kompenzuje naklady. Hovorte si, co chce. Laska a partnerstvo je o niecom inom. Muz vzdy mal byt ten silnejsi. Ked ide o prachy kricite po rovnocennosti a potom sa v tam z tej rovnocennosti vasich partneriek v posteli nepostavi a ani zeny si to s vami nijak neuziju a ani nechcu uzivat. Pretoze nie ste chlapi, nepomahate im, nemilujete, neochranujete a nestarate sa o ne. Zeny chcete iba vyuzit, aby vam splatila cast hypo a potom ju kopnete do riti, najdete si dalsiu, ktora ju dosplaca. Skoda reci "chlapi" ....