Kolko vypytat penazi od priatelky na byvanie v mojom byte

Príspevok v téme: Kolko vypytat penazi od priatelky na byvanie v mojom byte
Boris26

Ahojte,
chcel by som sa opytat ako by ste sa postavili k tejto situacii.
Byvam sam v 2-izbovom byte ktory som si zobral na hypoteku. Kedze mam priatelku ktora byva v rovnakom meste ale este u rodicov, chceli by sme byvat spolu. Ja navrhujem aby sa nastahovala ku mne ale pravdu povediac neviem aky financny prispevok mam od nej vypytat. Hypoteku splacam 200 eur mesacne. Naklady za najom energie a internet ma vyjdu okolo 150 eur. Kedze hypoteka je moja, pride mi blbe aby mi prispievala na nu kedze byt patri mne, avsak ak by sme sa mali delit iba o energie pride mi tiez nespravodlive ak ona bude platit iba 75 eur aa ja 275 a pritom budeme byt uzivat spolu. Taktiez nase platy su rovnako vysoke. Samozrejme jedlo, drogeria a tieto veci pojdu napolovicu.. Ako by ste sa postavili ku tejto situacii a aky velky financny prispevok je podla vas spravodlivy?

sssm

Ja nie som kalkulant. Pri niekom , koho mam rad neratam do posledneho centa a nepremyslam ci som mu nahodou neinvestoval do jeho nehnutelnosti.Nepozeram sa na vsetko cez peniaze ako ty.

Kludne si zober hypo, nastahuj partnera a nechaj h oplatit len energie. Je to len a len tvoja vec.

Bipo

Debata je tu dlha, nazory su rozne. Mozme ju ukoncit uvahou ze tam, kde sa zacina kalkulovat ma dat a dal, konci laska a vztah sa meni na cisto obchodny. Ak zenu skutocne milujem ani by ma nenapadlo si od nej pytat prispevok. A naopak, ak zena muza ozaj miluje, sama by mala pochopit ze v spolocnej domacnosti kde obaja pracuju by mala aj ona rozumne prispievat

LAXMI

V tom pripade je to pre teba ekonomicky nevyhodne, lebo to ti nezaruci, ze si na tu nehnutelnost budes moct narokovat.
Pocula som o rodinach, kde este aj rodicom musia platit okrem nakladov, aj najom. Zrejme si vychovany rovnako a povazujes to za normalne, co medzi blizkymi osobami nie je.

Osobne by som nedovolila, aby partner mi platil akukolvek cast hypo a ani neinvestoval do mojho bytu, lebo by to bol moj byt a nie jeho.

sssm

LAXMI,

to je dobre, ze nemas silu ma presviedcat o niecom co nie je pravda.

Ja by som neinvestoval do bytu niekoho ineho, ale partnerov/partnerkei ferovo prispieval za miesto, kde s nim mozem byvat, Nikdy som netvrdil, ze to ma byt polovica hypoteky, ale cast z nej a inych nakladov urcite ano.

LAXMI

Ty si riadne mimo :D

Zena ti ma zariadit, zrekonstruovat a este aj zateplit tvoj dom a ty ju kopnes potom do zadku.

Ty by si investoval do bytu partnerky, ak by nebol tvoj? Odpovedz!!!!

To, ze tvoj ...(vies kto) mal taku brzdu, ktorej investoval do bytu a ona ho podvadzala, neznamena, ze vsetky su take a ty sa musis spravat ako de... teraz.
Stale sa inspirujes inymi, zabudas, ze kazdy je iny a nevidis, co mas.
Uz nemam silu ta presviedcat.

sssm

Este som nepocul, aby muz pripravil zenu o byt. Ale opacnych pripadov veru neurekom.
Kazdy normalny clovek pochopi, ze dom, ci byt trebarekonstruovat, zariadovat, udrzovat a opravovat, popripade zateplovat a podobne a aj tak casom kvoli zivotnosti straca na hodnote. To kazdy kto niekde byva vie, ze to stoji nemale peniaze.Takze cast hypoteky by mala splacat urcite.

Nepochopi to len lakoma , manipulativna a kalkulantka.

tweetie

sssm - cize predpokladam, ako nekalkulujuci citovo zaangazovany partner, a k tomu hlavne rozumny a spravodlivy partner by si byt prepisal aj na priatelku, kedze by splacala vasu hypoteku?
V takom pripade to viem pochopit a ano, v takom pripade (ak teda uvazujes aj o prepise bytu na vas oboch) aj chapem tvoj prispevok o kalkulujucej a chamtivej priatelke, kt. by ti nechcela platit.

Ak splacanie tvojej hypoteky nespajas s tym, ze vlastne aj cast bytu je jej aj oficialne, tak prispevok o kalkulujucej a chamtivej priatelke mi moc nedava zmysel, sorry. Ale neboj, to co pocuvam, este su stale tie uplne sprostucke zeny, kt. su schopne kvoli laske dat vsetky svoje uspory na priatelov byt/dom. V auguste som si vypocula nahodne 3 taketo pribehy kamaratok mojich znamych, pretoze sama budem cochvila podpisovat rezervacnu zmluvu na byt, a kamosky sa ma pytali, ci idem do toho sama, tak uz poucena, ako dnesni chlapi uvazuju: ano, idem do hypoteky sama, pretoze ist do hypoteky az po pripadnom manzelstve, splacat ju mojim prijmom a nakoniec byt odrbana dnesnymi chlapmi, ked si najdu mladsiu, resp. ked zrazu z partnera sa stane tyranizujuci chlap, kt. si z pomsty bude narokovat na polovicu bytu, kt. som ja splacala (a on si odkladal peniaze samozrejme mimo banky, aby to nebolo zdokladovatelne), cize ja vychadzam z realnych pribehov, ako dnesni chlapi odrbavaju zeny. A tie 3 pribehy, co som spominala, boli ako cez kopirak, zena sa zamilovala, platila priatelovi na byt - jedna z toho na renovaciu domu, chlap si samozrejme nasiel inu a tymto 3 ostala len skusenost, ze ako lahko sa da prist o uspory a mozu ist naspat akurat tak k rodicom.

Ale tak kazdy mame narok na vlastny nazor.

LAXMI

Ale urobila. To, ze ma citovy vztah totiz neznamena, ze je sprosta, aby investovala do nehnutelnosti, ktora nie je jej, ale partnerova. Ty by si po rozchode tie peniaze zene vratil? Dost pochybujem, lebo tebe ostane potom nehnutelnost.
Vyjadrujes sa ako typicky manipulator.

sssm

Ja zas ako partner by som nechcel lakomu partnerku, kalkulantku, ktora sa snazi partnera klamat a presviedcati, ze naklady na byvanie v dome, ci byte tvoria len energie. To by partnerka, ktora ma nejaky citovy vztah nikdy neurobila.