Kolko vypytat penazi od priatelky na byvanie v mojom byte

Príspevok v téme: Kolko vypytat penazi od priatelky na byvanie v mojom byte
Boris26

Ahojte,
chcel by som sa opytat ako by ste sa postavili k tejto situacii.
Byvam sam v 2-izbovom byte ktory som si zobral na hypoteku. Kedze mam priatelku ktora byva v rovnakom meste ale este u rodicov, chceli by sme byvat spolu. Ja navrhujem aby sa nastahovala ku mne ale pravdu povediac neviem aky financny prispevok mam od nej vypytat. Hypoteku splacam 200 eur mesacne. Naklady za najom energie a internet ma vyjdu okolo 150 eur. Kedze hypoteka je moja, pride mi blbe aby mi prispievala na nu kedze byt patri mne, avsak ak by sme sa mali delit iba o energie pride mi tiez nespravodlive ak ona bude platit iba 75 eur aa ja 275 a pritom budeme byt uzivat spolu. Taktiez nase platy su rovnako vysoke. Samozrejme jedlo, drogeria a tieto veci pojdu napolovicu.. Ako by ste sa postavili ku tejto situacii a aky velky financny prispevok je podla vas spravodlivy?

LAXMI

Suhlasim tweetie.
Tiez by som neplatila niekomu hypo. Byt je toho, kto plati hypo a podielat sa na plateni, ak byt nie je napisany na oboch, je hlupost.

Zial, niektori muzi zenu neberu ako partnerku, ale ako podnajomnika, ci obchodneho partnera.
A to sa klasifikuje ako financne tyranie blizkej osoby. Hlavne, ze zeny obvinuju, ze su zlatokopky. To existuje aj v muzskom vydani.

Suhlasim. Speje to k tomu, ze zeny muzov nebudu potrebovat, ked ich niektore individua nutia vsetko zvladnut same. Sex tiez v mnohych pripadok stoji za facku, ze sa aj tak musia dokoncit, ci urobit zeny same. Taki muzi su zial, iba na pritaz, hoci to sami odsudzuju u zien.

tweetie

Sice prispevok je starsi, ale diskusia tu prebieha i aktualne, a to som zena, cize podla niektorych sme tie, co chlapov len vyciciavame, tak v pripade, ak by som s priatelom byvala v mojom byte, kt. by som este splacala, tak by som v ziadnom pripade od neho nechcela, aby mi platil moju hypoteku, resp. ani len polovicu z hypoteky. Energie - to chapem, ze by sme isli pol na pol, jedlo a ine spotrebne vydavky takisto. Ale nechapem, ako moze clovek, kt. tvrdi, ze ma rad/miluje toho druheho vo vztahu, ho ist zdierat tym, ze si da platit jeho/jej hypoteku, pricom ak by sa nieco stalo, predpokladam, ze od tych vychcatych, ktorym sa tu nepaci, ze druha strana plati len spotrebu a nie cudziu hypo na byt, by som si nikdy asi nevypocula argument a teda kedze sa rozchadzame, paci sa cast penazi, kt. si mi davali na splacanie hypoteky. Ci snad ano?
A v pripade, ak sa tu do mna obujete, ze aj v cudzom si uz bezna chamtiva slovac dava platit za 1izbaky v BA napr. 400-500 eur, za 2izbaky plus minus 600eur (cize vlastne si nechavaju preplatit hypo plus energie), ano - som si toho vedoma, ale je to ina situacia, ked ste obaja ako par v cudzom byte a idete pol na pol, ako ked jeden je uz vo vlastnom, byva tam s priatelkou (cize nie s cudzim podnajomnikom), slovo priatelka znamena, resp. sa predpoklada, ze je tam i aspon nejaky citovy vztah zo strany chlapa (teda bolo by dobre keby tam nejaka citova angazovanost je, a nie ze len nejaku oblbuje, aby mal full-service zadara), a pytat si od osoby, kt. mam rad/rada/milujem, splatku na moju hypoteku, hoci viem, ze keby hocico - byt ostava mne, tak ja by som na toto teda nemala zaludok a to som zena (a teda by som si splatku na moju hypo od priatela urcite nepytala).
Ale vidim, ze fakt v sucasnosti sa oplati byt skor sama (dokial teda nemam stastie stretnut naozaj normalneho chlapa so sposobmi, kt. mala zjavne uz len minula generacia), ako sa nechat vyciciavat chlapom. A ti, co sa tu ozyvate, kolko vas stoji vztah, tak ak ste si vyberali moderne zlatokopky, tak zjavne vas ten vztah stoji hodne, dufam, ze aspon ste zato dostali, to pocom ste tuzili. Hoci, ja mam skusenost, ze aj tu sa to meni a chlapi sa praveze pomaly ale isto chcu nechavat vydrziavat a platit si (samozrejme, viem, ze su aj vynimky a tym fakt z celeho srdca prajem, nech si najdu tu najlepsiu priatelku, aku si dokazu najst). Ked si spomeniem na posledny vztah a kolko ma to stalo, tak to ze chlap musi raz zacas kupit listok do kina, ale sa mu to vrati zasa ci uz cez prekvapenie navarenej vecere, alebo listky na inu aktivitu, chlapi jaksika zabudaju brat do uvahy.
Ale teda pytat si splatku na moju hypoteku od partnera/partnerky, wau - ine kafe uz v dnesnej dobe. Za par rokov si tusim chlapi budu davat preplacat uz i len minuty, kt. budu ich partnerky s nimi chciet stravit. Len nech sa potom necuduju, ked to damy zoberu inym sposobom a pochopia, ze chlapov vlastne vobec nepotrebuju, ked vsetko musia beztak zvladat same a este ich k tomu chcu chlapi i vyciciavat.

LAXMI

Precitaj si zakony, moj zlaty.
V uradoch a bankach fakt zarobis :))
Ty si melies svoje a o realite nemas ani potuchy.

sssm

Napr. v modnom priemysle, v mediach, v casopisoch, v bankach, v uradoch atd...

Ty si asi nikde nerobila. Dneska nikoho nezaujima, ci si zivitel rodiny, alebo nie. Za to nikto neplati. Plati sa za pracu.

Stale si melies iba to svoje.

LAXMI

Naozaj? Kde napriklad :))
Muzi zarabaju viac, aby sa postarali o rodinu, nie preto, ze su sikovnejsi nez zeny a nie preto, aby si svoje pchali do pancuchy a vykoristovali zeny.
Kedze to nepochopili je potrebna zmena zakonov.

sssm

Ved aj zena ak miluje muza, tak by ho nemala nechat trapit, aby vsetko platil. Alebo vacsinu/ Vela zien zaraba dnes ovela viac ako muzi a to pri o dost menej namahavych pracach.