Prečo sa z mužov stráca slušnosť a gentlmenstvo?

Príspevok v téme: Prečo sa z mužov stráca slušnosť a gentlmenstvo?
sklamanázvás

Prečo? Prosím vyjadrite svoje názory baby. Prečo sa už nesprávajú ako gentlmeni, ale ako hulváti? Prečo namiesto podržania dverí, stratia sa čo najrýchlejšie za nimi alebo ich nechajú zavrieť sa tesne predomnou? Máloktorí muž je ešte dnes ochotní otvoriť alebo podržať žene, dievčaťu dvere keď vstupuje do budovy. Nehovoriac o podržaní výťahových dverí. Nevravím o fotobunkách ktoré sa otvárajú a zatvárajú samé. Alebo uvolnenie miesta v autobuse. Nie diaľkovom kde sa kupujú miestenky, ale bežné MHD. Nielen, že mne neuvolnia, ja som aj tak ešte mladá, nemám ani 35, ale oni ani starším ženám neuvolnia miesto na sedenie keď vidia, že je plný autobus. Alebo nie sú ochotní dávať prednosť ako šoféri na prechodoch pre chodcov. A niektorí ešte naročky pred prechodom pridajú, že akí frajeri sú. Jedine keď pri prechode stoja policajti tak vtedy sú všetci ochotní tú prednosť dať a zastaviť. Niektorí muži aj prestali reagovať na pozdrav. Absolútne sa tvária že je pre nich človek vzduch. Poznajú vás alebo aj keď nepoznajú a niekam vstúpim a pozdravím nahlas tak ani nie sú ochotní sa pozrieť a nie to už pozdraviť. Najmä na úradoch som si všimla že sú dosť arogantní muži. Hlavne že do oblekoch a kravát sa navlečú ale správanie hulvátov. Alebo minule som prišla do potravín a na poličke pre košíky bol len jeden košík keďže bolo veľa ľudí. A keď som sa blížila že ho vezmem, tak zrazu ma predbehol taký asi 25 ročný mladík a vzal ho bez mrknutia oka. Absolútne mu nenapadlo mi ho ponúknuť a povedať zázračné slovíčko nech sa páči.
To už vôbec tí dnešní muži nevedia čo je to slušné správanie sa voči ženám? To už im nič nehovorí galantnosť a ohľaduplnosť? Prečo? Prečo sa z nich stávajú hulváti a arogantní ľudia? Kam sa z nich vytráca slušnosť voči nežnejšiemu pohlaviu?
Prosím podajte mi vysvetlenie čo si o takýchto mužov myslíte a stáva sa aj vám, že sa takto správajú? Pokojne sa môžete aj vy muži vyjadriť na svoju obranu. Máte možnosť zdôvodniť prečo je to tak.
Ďakujem za prečítanie

Slobodna

Milý Hrac muž nikdy nemá prednosť pre ženou podľa bontónu. Žena má vždy prednosť, je spoločensky najvýznamnejšia osoba. Sú ale situácie, keď muž musí ísť prvý, aby žene zaistil bezpečnosť - napr. cez úzky mostík.
Ja som napr. taký ženský gentleman - správam sa tak voči starším ľuďom. Otváram dvere starším ženám, prepúšťam ich v rade, dvíham ak padajú oni sami, alebo ich veci, na prechodoch zásadne zastávam starším ľuďom atď. Ešte nikdy som nebola odmietnutá.
Čo chceš aby robili tebe, rob aj ty iným. Spomeniem jednu historku z VŠ, kde sa naši chlapci zo začiatku tiež správali ako bujaci. Semester etikety z nich urobil dokonalých gentlemanov ale ani nie tak etiketa ako naše ocenenie za ich gentlemanské správanie.
Žiaľ nastala aj iná doba, ale verím, že staré dobré spôsoby nevymrú.

Fleur-de-lis

po prvé si myslím, že gentlmeni stále sú a nie len medzi staršími :)

A prečo ich je menej? No osobne si myslím, že jeden dôvod je "feminizmus". Strašne veľa žien si chce dokázať, že nepotrebujú chlapov, že sú minimálne také šikovné ako oni, ak nie šikovnejšie a celkovo súťažia s chlapmi a dokazujú si niečo. Je to v určitom zmysle pochopiteľné, lebo typicky ženské vlastnosti neboli dlhé obdobie ocenené, čo je škoda, lebo sú veľmi dôležité hoci sa na prvý pohľad môžu zdať menšie alebo ľahšie ako mužské. Ale nie sú.

No a prečo by sa mali muži naďalej gentlmentsky starať o dámy, keď "dámy" im dokazujú, že to nepotrebujú alebo si to nevážia?
Poznám mužov, čo s tým prestali kvôli opovrhujúcim pohľadom žien po tom, čo im otvorili dvere alebo ponúkli miesto...

A ďalší dôvod, nevideli to v rodine. Matka ich citlivo neviedla k tomu ako si vážiť ženy a otec im zrejme nedal príklad.
Respektíve celkovo dnes veľa mladých ľudí učí skôr "ulica" - časopisy, seriály, filmy, internet... pretože spoločný čas v rodine sa vytráca.

Muži nie sú dokonalí, a ani ženy nie.
A keď sa ty budeš chovať k nim s rešpektom, bez dokazovania si niečoho, bez pohŕdavých pohľadov... tak oni sa budú s veľkou pravdepodobnosťou správať ako gentlmeni.

missRenata

Straca sa z nich slusnost je to tak. Ale suhlasim ako tu spomínate ze je to vo vychove. Mne sa stalo minulu zimu aj ked snehu bolo maloco ale mne sa aj tak podarilo v dnoch ked bol sneh smyknut sa na lade a spadnut. Pad bol bolestivy a priamo na zadok. Kym som sa spamatala ze dobreze nelezim na zemi tak stihlo okolo mna prejst zopar chalanov a muzov ale ani jedneho nenapadlo aby mi pomohol alebo sa aspon opytal ci som v poriadku. Ani jedneho.Vsetci sa tvarili, ze ma nevidia. Len jedna dievcina sa pri mne zastavila a podala mi ruku. Natastie som nemala nic zlomene. Takze mili pani hanbite sa. Pritom niesom skapa, niesom ani stara, ani zanedbana no aj tak nemali odvahu ani chut, aby mi pomohli.
A s tym pustenim cez prechod je tiez pravda. A ked prsi tak mnohi soferi a co som si vsimla tiez len muzi este narocky pridaju ked sa blizia k vam akoby vas chceli ospliechat vodou z mlak. Arogantni, sebecki, nevychovani a skodoradostni. Vôbec sa nespravate ako dzetlmeni ale vôbec. Uz len mizive percento z vas ma rytieske spravanie ak to mam tak nazvat. Hanbite sa a hanba vasim otcom a mamam.

ClaireDeLune

ja mam okolo seba dzentlmenov, lebo ja som princezna ;)
ale ano, aj ja som stretla zopar uchylov kedysi, ale take ako tu popisujete, ze vam nepodakuju, nepozdravia, tak to nikdy teda. muzi su cely stastni, ked ich o nieco poziadam, poprosim a aj na prechodoch ma pustaju v pohode. neviem kde takych drsniakov stretavate, ale ja v mojej realite veru nie a nefetujem :D asi to naozaj bude aj tym co vyzarujete a ako sa spravate :)
ja som mlada baba ale zato nechlascem, nefajcim, nenadavam, obliekam sa pekne a vkusne a zensky (nie ako stetka ale nie ako muz), nestriedam chlapov, ja na nich posobim ako princezna, tak sa tak ku mne aj spravaju
to, ako sa muzi k zenam spravaju je do velkej miery tym, co zo seba zeny urobili, ako mozte chciet/ocakavat spravanie princa, ked vy nie ste (zabudli ste byt) princezne? drsnacka,pozerka, stretava drsnakov, to je logicke, ked nevyzarujete ozajstnu zensku energiu tak nemozte stretavat muzov s ozajstnou muzskou energiou, ale karikatury zien stretavaju karikatury chlapov

Hrac

napr. pri tom otvarani dvier zenam, ono to chce poznat pravidla spolocenskeho spravania, resp. bontonu a niektori mozno budu prekvapeni, ze u vacsiny situacii ma muz prednost pred zenou. :)

GoFruit

*Hlavne ked viem ze to kam smerujem pozornost rastie a cim viac sa budem sustredovat na to zle o to horsie mi bude. * zle som sa vyjadrila.

Oprava: cim viac budem smerovat pozornost na to zle, tym viac ho budem mat vo svojom zivote. Horsie sa rozhodne citit nebudem pokial sa naozaj nebavime o extremnych situaciach ako vrazdy atd. Duchovny rozvoj a duchovna vyspelost su ezotericke kecy ludi, ktori ani nevedia co to je (hovorim o duchovnych uciteloch). Pre mna to nie je duchovna vyspelost ked sa niekto dokaze bez zmenenia svojich pocitov pozerat na nieco zle. Ale to je na inu diskusiu.

anjelik *

*Hlavne ked viem ze to kam smerujem pozornost rastie a cim viac sa budem sustredovat na to zle o to horsie mi bude. *

Si veľmi prchká vo svojich úsudkoch. :o) Ja nepíšem, že mi to robí dobre. Myslela som tým to, že až bytosť duchovne naozaj silná dokáže pozorovať aj to zlé a zostať pritom v nezmenenom stave. Pokiaľ takou nie je, je lepšie sa zlom naozaj nezaoberať. Ale reči typu, svet je krásny, lebo ja som krásna, sa niekedy skôr zakladajú na túžbe ako na realite. Tým nemyslím teba osobne, keďže ťa zase až tak dokonale nepoznám. Len krásne bytosti nereagujú na to, čo sa dá nazvať iba neškodnými hodnoteniami mienenými v konečnom dôsledku úprimne a s určitou nadsádzkou. ;o)

GoFruit

Anjelik snazim sa pochopit co si tym chcela napisat. Pozorovanie zleho tebe robi dobre? Ked citas v novinach clanok o vrazde, tyrani, biti, v tebe to nic nevyvola? zaujimave. AKo co robim teda zle, ked ma nezaujima pozorovat zle? Opakujem, ked ma to nezaujima, nechcem to pozorovat. Kde vobec pisem, ze mne sa zhorsuje stav, ked pozorujem zle veci?