Spraví mi vyšetrenie na onkomarkery všeobecný lekár?

ivana456

suhlasim s llek.
Potrebujes kolonoskopiu (mozno si ju mala, vela pacientov povie rekto namiesto kolono) a vysetrenia z krvi. Okrem toho - mozno - na parazity,testy na potravinove malabsopcie (deficit laktazy, diaminooxidazy a pod.) alebo ine. Tazko posudit takto nasucho.

lavazza, musis znova za gastroenterologom. Treba mu povedat, ze tvoje tazkosti trvaju. Ak sa nema k cinu, vymen ho.

llek

Sklamemm ta, vysetrenie onkomarkerov neda odpoved na tvoje problemy. Ak chces vediet, ci nemas nador hrubeho creva, jedine vysetrenie, ktore je na mieste je kolonoskopia. Ziadne ine vystrenie ju plnohodnotne nenahradi a vysetrenie onkomarkerov uz vobec vobec nie. Ak budes mat dobre vycistene crevo a lekarovi sa podari ho cele vysetrit a ak nic nenajde, mozes byt spokojna. Ak najde, odstipne z toho, da to na histologiu. To je spravna diagnostika, nic ine. Netreba komplikovat veci, ktore sa daju vcelku jednoducho urobit

lavazza003

Ja to chcem vedieť, lebo mám problémy s trávením, vyprázdňovaním, črevami... už dlhšie.. A môj gastroenterológ tvrdí, ževraj to mám psychického rázu. Robili mi aj rektoskopiu, tá vyšla v poriadku...avšak chcem si byť istá, že mi nič nie je, pristúpila by som aj na kolonoskopiu, a myslela som, že sa dajú spraviť aj testy na onkomarkery. Lebo tieto problémy trvajú už dosť dlho, a môj gastroenterológ tomu neprikladá takmer žiadnu váhu, a začínam sa obávať...

kikarika1

onkológ vyšetruje onkomarkery, ale to je až v prípade keď je podozrenie na rakovinu, alebo ju už niekto potvrdenú má, ak chodí ku onkologovi na kvalitné sledovanie alebo ak sa lieči onkologickou liečbou - v týchto prípadoch sa vyšetrujú onkomarkery

v normálnom KO, ktorý robí obvodný lekár, sa sleduje CRP - zápalový marker

ivana456

Niektore onkomarkery su sucastou niektorych komercnych preventivnych prehliadok.
Ale ani tam ich nevysetruju izolovane (ale mozes skusit vyjadnat), lebo bez znalosti anamnezy a objektivneho nalezu ich nemozno kvalitne vyhodnotit.
Zasa, ak budu v norme, je to informacia. Ale rakovinu to nevylucuje. Vysoko zhubne nadory nezvyknu produkovat o-markery. Aj pre lekara nie je lahke vyhodnotit markery a seriozny lekar sa do hodnotenia markerov bez znalosti pacienta nepusti.

llek

Onkomarkery sa nikdy nemaju davat vysetrovat len, tak, lebo to niekto chce. To je obrovska chyba, ktora sa robila, ked sa vramci preventivnych vysetreni len tak dali urobit vseliake onkomerkery. Narobilo to vela skody a ziaden uzitok. Ak je aj podozrenie na nadorove ochorenie, diagnostika nestoji na onkomarkeroch

ni-ka

tak ze sa daju urobit niektore typy onkomarkerov na vlastnu ziadost-ak si sama zaplatis...jeden onkomarker stal kedysi 15 eur...

ni-ka

nikam...v prvom rade musis mat na to zdravotnu indikaciu,potom ta posle prislusny odborny lekar...
onkomarkerov je vela typov, zalezi podla druhu ochorenia...ak mas napr.nador krcka maternice-vysetrenie onkomarkerov moze robit len indikacne prislusny lekar-gynekolog alebo onkolog a pod.,inak to neuhradza poistovna...
a ci sa toto vysetrenie robi na vlastne naklady ako samoplatca ti neviem povedat...
a aky mas zdravotny problem,ked ta nieco taketo napadlo?