Intolerancia - alergia

LMarika

Food Detective je dobry a spolahlivy domaci test na potravinove intolerancie. Nie na alergie! Kvoli testom na alergie treba navstivit lekara. Ak sa ti nechce cakat cele mesiace na termin u alergologa, kludne navstiv dermatologa, lebo taketo testy robi aj on. Ja mam aj alergie, aj intolerancie. Ale moje potravinove alergie nie su silne, no na druhej strane alergicky reagujem na dost velke mnozstvo potravin. Napriklad ked jem cokoladu (no uz ju nejem), tak ma okamzite skriabe a pali v hrdle, este v case jedenia. To iste, aj ked jem med a citron, ci cokolvek, co obsahuje kyselinu citronovu a toho je veru dost. K tomu sa zvykne pridruzit bolest brucha s plynatostou a niekedy hnacka, inokedy strasna, neznesitelna bolest hlavy, ktora sa podoba na migrenu a trva take tri, styri hodiny, pricom tabletka proti bolesti nezaberie a k tomu sa pridruzia pocity na vracanie a akonahle sa povraciam, bolest hlavy zo sekundy na sekundu razom pominie, z coho logicky vyplyva, ze ju zapricinilo jedlo. Po jedle ma zvykne svrbiet pokozka, ale vyrazky sa neobjavuju, iba cervenanie v tvari, v minulosti bolo aj akne, no odkedy som nevhodne
potraviny vylucila, plet je cista. Intolerancie mi tiez sposobuju plynatost spojenu s bolestou brucha, hnacku, bolest hlavy spojenu s vracanim, ale to skriabanie a palenie v hrdle v case jedenia nemam. No na druhej strane pri potravinach, na ktore mam intolerancie, mam zase velmi casto po jedle nahly stav strasnej unavy, ktory pride akoby z nicoho nic, ze napriklad zobudim sa rano svieza, vyspata, nic mi nie je, dam si krupicovu kasu uvarenu do kravskeho laktozoveho mlieka (laktoza, mliecna bielkovina, psenica, gluten) a akonahle sa najem, okamzite pocitim tak strasnu unavu, ze padnem do postele a zaspim znovu, pripadne zaspim za stolom a ak to konzumujem kazdy den, tak mam pocit, ako keby cele moje telo pomaly zomieralo na nejaku chronicku otravu, ako keby som si do jedla pomaly denno-denne davkovala male mnozstva nejakeho jedu. Presne tak posobia potraviny, na ktore mame intolerancie - ako jed a nicia nam creva. Najma lepok u ludi s celiakiou. Cim je intolerancia silnejsia, tym je potravina tazsie znesitelna. U niektorych ludi po vyluceni zlych potravin zo stravy intolerancia vymizne za predpodkladu, ze dlhe mesiace, ci roky dodrziavali dietu. Ja som si ale napriklad test na laktozu dala urobit v case, ked uz som mala laktozu 12 mesiacov vylucenu zo stravy a velmi silna intolerancia sa ukazala aj tak. Okrem toho sa mi v teste na intolerancie ukazali aj take potraviny, ktore som nikdy v zivote nejedla, napriklad musle, alga wakame, kola orechy... Tak asi to tam vzdy bolo a vzdy aj bude. Kazdopadne zle potraviny treba vylucit a najlepsie - nikdy sa k nim uz nevratit! Vsade sa pise, ze pri alergii reakcia prichadza okamzite a pri intolerancii do 72 hodin po poziti nevhodnej potravniy. No u mna aj pri intoleranciach (s vynimkou fruktozy) reakcia prichadza okamzite. Odkedy som vsetko to svinstvo vylucila zo stravy, citim sa ako znovuzrodena, ten pocit je proste neopisatelny! Ako clovek, ktory cele roky pomaly, chronicky zomieral a zrazu zacal ozivat, prebral sa k zivotu a vsetky traviace a ine problemy su nenavratne prec. Kto to sam nezazije, ten tomu neuveri.

redka

no alergia sa moze bud potlacit antihistaminikami.. resp jej prejavy... vyhybanim sa podnetom... alebo aj desenzibilizaciou - napriklad ja som brala take vakciny pod jazyk staloral... kazdy den som si dala o kvapku viac... postupne si asi telo malo zvykat na tie alergeny a nereagovat na ne alergickymi prejavmi... no a intolerancie... tak asi najlepsie je zistit, co robi probelm a vyhybat sa tomu, alebo si dat dokopy poriadne travenie - hlavne hrube crevo, dodat si latky (enzymy) ktore pomozu so spracovanim potravy a pod... napr pri intolerancii laktozy v mlieku si mozno nasadit enzymy, ktore pomozu tuto latku stiepit... ale nie som lekar, tak mozno nie som tak uplne presna...

redka

food detective odhaluje intolerancie... a pekne to mas vsetko rizpisane na ich stranke... aky je rozdiel medzi alergiou a intoleranciou.... jeden z hlavnych je napriklad to, ze ak si na nieco alergicka, tak prejav alergie vacsinou pride hned... naprihlad zjes orechy a zacne ta dusit, dostanes krce do brucha, hnacku, opuchnes, naskocia ti vyrazky, dostanes astmaticky zachvat alebo rovno anafilakticky sok... pri intolerancii sa mozu priznaky obajivt aj niekolko dni po poziti latky a vobec si ich nemusis spajat s tym, ze si nieco pozila... to je len taky hruby rozdiel...