Ktoré jedlá sú zdravé? Môžete ich vymenovať?

Príspevok v téme: Ktoré jedlá sú zdravé? Môžete ich vymenovať?
3D

Už som úplne dezorientovaná z toho množstva odporúčaní ktoré sa týkajú jedla. V každej knihe je pomaly niečo iné. A o článkoch ani nehovorím. Aj každý "odborník" radí inak. Nemám v tom vôbec jasno, preto vás chcem poprosiť či mi na základe vlastných skúseností viete odporučiť nejaké konkrétne potraviny, ktoré sú pre zdravie prospešné. Myslím vymenovať napr. ovocie, zeleninu, ktoré druhy múky alebo obilnín, ktoré oleje, tuky, bielkoviny, ak mlieko, tak aj ktoré konkrétne mlieka a mliečne výrobky. Čím mám sladiť, keď cukor je škodlivy atď. Čím prípadne dochucovať potraviny, ktoré koreniny alebo príchute zvoliť.
Chápem, že každé telo je iné, ale tak snáď sú aspoň nejaké všeobecné zásady alebo odporúčania. Chcela by som sa konečne začať zdravšie stravovať, ale som veľmi zmätená z množstva rozdielnych informácií, neviem proste ako začať.
Ďakujem všetkým, ktorí si dajú tú námahu a pomôžu mi v tom.

Fleur-de-lis

keď sa pečie so sódou bikarbónou, malo by sa dať do cesta aj trocha citrónovej šťavy, alebo acid. mlieka a pod., aby mala s čím zreagovať.
Množstvo je myslím podobné prášku do pečiva.

olinkaa

dakujem. a kolko tej sodabikarbony zodpoveda jednemu prasku do peciva? to spravi tu istu sluzbu??
znamena to teda pre mna, ze pecivo si kupit nesmiem ziadne. :(
a este nieco, zaujimalo by ma, ci ukazuje food detective test aj alergiu na raz a ostatne.. lebo ja si pamatam len ze mi ukazal psenicu alebo vobec neviem, ci tam bola pisana aj raz. tusim nie.

redka

hanka... nafujuje ta chlieb samotny alebo len v kombinacii s niecim? niekedy nafukuje preto lebo roznymi kombinaciami jedla sa spomali travenie a jedlo sa nerozklada spravne... lebo inac sa travia bielkoviny inac sacharidy inac tuky... a mozno ked das nejaku nespravnu kombinaciu, tak toto ti sposobi to nafukovanie... akus sa nejaky cas riadit delenou stravou...

redka

pozeraj co obsahuje kypriacky prasok... niektore obsahuju aj muku tusim... a mozes byt alergicka aj na kvasnice... resp mat intoleranciu... mne vysla taka stredna az mierna reakcia v teste Food detective aj na kvasnice, vajicka a mlieko...

Monii

skúšali ste vločky? je ich veľa druhov, snáď nájdete aj také, ktoré môžete. Neviem síce, čo to obsahuje, len ste to tu ešte nespomínali, je to rýchle, zdravé.. ja si vždy večer dám do misky jemne mleté vločky, škoricu, kokos, nejaké oriešky ak sú po ruke, nakrájam si tam buď banán alebo len nahádžem nejaké bobuľovité ovocie, dám do chladničky a ráno si to zalejem horúcou vodou, dám za lyžičku melasy alebo medu alebo oboch, a mám rýchle, zdravé, chutné raňajky :) snáď som nejak pomohla :)

olinkaa

razny chlieb som skusala aj ja ale nezniesla som ho a vobec ziaden iny chlieb ani kolace ci bublaninu ktoru som robila z akejkolvek muky. myslim ze mi robi problem drozdie alebo kypriaci prasok tak uz ozaj neviem ako sa tomu vyhnut lebo to treba ozaj do vsetkeho bez ohladu na muku. z nicoho sa nasytit neda a inak tie ranajky su aj pre mna velky problem lebo vzdy sme sa ucili ze ranajkovat treba ako kral. ja som bola zvyknuta na müsli a teraz nemozem nic

hanka yri

Velmi pekne dakujem za rady; je to fajn ked mi chcete pomoct v mojom zufalstve. Ja nemozem psenicu, mlieko, ryzu, kukuricu, vajicka. Dnes som skusala razny chlieb a cely den ma naduva, nemozem ani nikam ist... Je mi do placu ked si predstavim rano, som stale hladna ... Hlavny problem su ranajky; potrebujem nejaku nahradu chleba, hlavne nieco rychle kedze rano nemam cas..a aby sa to dalo jest lebo tie bezlepkove chleby z dmky skoncili vsetky v kosi.

Dominka

ahoj. čiže zdravé su prvopotraviny, tie ktoré nie su nijak technologicky spracované.. najvhodnejsie tuky: rybí olej, kokosový olej, maslo, avokádo, orechy, semiačka.. zelenina asi všetka najlepšia je ta zelena listova.. ovocie najma bobulovite.. dalej tu mame maso a mliečne vyrobky..samozrejme tie neochutene.. cukru sa vyhybaj ako sa len da..pouzi steviu.. na vysokokoncentrovane sacharidy(pečivo, cerealie, cestoviny..) si davaj pozor, lebo po nich sa pribera /aj teda z cukru/