Ktoré jedlá sú zdravé? Môžete ich vymenovať?

Príspevok v téme: Ktoré jedlá sú zdravé? Môžete ich vymenovať?
3D

Už som úplne dezorientovaná z toho množstva odporúčaní ktoré sa týkajú jedla. V každej knihe je pomaly niečo iné. A o článkoch ani nehovorím. Aj každý "odborník" radí inak. Nemám v tom vôbec jasno, preto vás chcem poprosiť či mi na základe vlastných skúseností viete odporučiť nejaké konkrétne potraviny, ktoré sú pre zdravie prospešné. Myslím vymenovať napr. ovocie, zeleninu, ktoré druhy múky alebo obilnín, ktoré oleje, tuky, bielkoviny, ak mlieko, tak aj ktoré konkrétne mlieka a mliečne výrobky. Čím mám sladiť, keď cukor je škodlivy atď. Čím prípadne dochucovať potraviny, ktoré koreniny alebo príchute zvoliť.
Chápem, že každé telo je iné, ale tak snáď sú aspoň nejaké všeobecné zásady alebo odporúčania. Chcela by som sa konečne začať zdravšie stravovať, ale som veľmi zmätená z množstva rozdielnych informácií, neviem proste ako začať.
Ďakujem všetkým, ktorí si dajú tú námahu a pomôžu mi v tom.

Fleur-de-lis

hanka, a môžeš vajcia? Sprav si na raňajky praženicu alebo volské oko, k tomu zeleninu. Ja po takých raňajkách z dvoch vajec a zeleninovej prílohy teda hladná neostanem :)
Alebo máš rada kokos? Kokosové mlieko dosť zasýti. Môžeš si s ním pripraviť na raňajky niečo ako palacinky - kokosové mlieko, vajíčko a múka napr. pohánková alebo tie ostatné bezlepkové.
Alebo mandľové mlieko si kúp.

Popozeraj si tu recepty napr. paleoblog1.wordpress.com
varimepaleo.sk
www.symphytum.sk
paleo-doupe.cz
www.paleolifestyle.cz

Alebo napíš nejakú potravinu, ktorú máš a nevieš ako ju pripraviť. Možno nás niečo napadne...

hanka yri

Vrsok akoby som o sebe citala... Presne tuto skusenost mam za sebou. A hned niekolkokrat. Nakupila som v bioobchodoch drahe potraviny ktore mi tam vychvalili a ked som ich ochutnala tak som nevedela ci vracat ci plakat...vsetko skoncilo v kosi. Druhy; treti; stvrty pokus... Stale mam hlad; nehovoriac o tom ze mam 48 kg a nemozem sa najest; to je naozaj za trest. Kazdy okolo mna sa napchava; som totalne nervozna ked som hladna; este ked ma niekto ponukne niecim a ja proste nemozem... Tie recepty co tu niekto spominal som pozerala ale jednak nemam cas na pripravu takych gebuzin a okrem toho neverim ze to dobre chuti a zasyti. Moje zufalstvo zacina hned rano...potrebujem chlieb; neviem si ptedstavit ze by ma malo zasytit nejake ovocie alebo zelenina. Okrem toho potrebujem nahodit par kil.. Prosim poradte nieco ozaj realne!

Lhasa

GoFruit ono to zas nie je až také bezproblémové ako sa zdá človeku po pár rokoch praktikovania nejakej "diéty". Ja som sa takisto rozhodla zmeniť jedálniček a zisťujem, že to chce predovšetkým nejaký základ. Nejaké prvotné informácie na ktorých môžem postaviť jedálny lístok. Lebo len tak niečo vypustiť, to je jedna vec, to nemusí byť ani také ťažké. Ale keď mi to má priniesť aj zdravotný úžitok, tak potom sa nad zložením stravy treba dôkladne zamyslieť. Ak sa človek nevie striktne rozhodnúť medzi jednotlivými smermi, ale chce len niečo zmeniť k lepšiemu, potom naozaj v tom môže mať chaos. Každý si chváli to svoje a laik sa v tom môže veľmi rýchlo stratiť. Aj tu je viacero prívržencov rôznych smerov. Ktorým sa mám vydať, keď netuším, čo by pre mňa bolo najlepšie? A keď si už vyberiem, nie je isté, či mi vynechané potraviny nebudú chýbať, veď telo bolo na ne zvyknuté. Okrem toho na Slovensku zas až tak veľa tých zdravých potravín človek nekúpi. Ovocie a zelenina je väčšinou chemicky ošetrená, orechy a semiačka tiež nemajú v každej predajni v bio kvalite. A to už nehovorím o tom, že v obchodoch ti neporadia.

GoFruit

Vau, takto som sa na to nikdy nepozerala, ze by t bola az taka veda a ze sa da tak rychlo bez jedla zahynut. Az mi je luto, ked niekto nepozna nic ine ako muku vajcia mlieko....
no zameraj sa na veganske bezlepkove recepty, ked si to das do vyhľadávača, musí sa ti ich hojne zobraziť, najlepsie ked si to das v anglictine.
A neboj vazne neumries, ale mala by si si nieco o tom precitat. Ja som na surovej strave uz par rokov a zijem a som dokonale zdrava. "Len" ovocie trochu zeleniny a orechy. A aj na vitarianstve sa daju urobit bozske recepty.
Takze nezufaj. Ale z toho co pises mas moznost prejst na bezlepkove veganstvo, alebo jest maso ale to sa tazko asi kombinuje s veganstvom hehe a vitarianstvo, neviem ci makrobiotika do toho spada, ale asi aj ta sa da. Vela stastia

vrsok

dik za vase rady, jasne ze je to pre mna velka pomoc, ale tak - ako tu uz niekto napisal - ked clovek cely zivot konzumuje jedla, ktore su pre neho pomaly zaklad jedalnicka, tak odrazu taka zmena je ohromitansky sok. ved som v prvom momente myslela ze zahyniem. a kde to vsetko pokupim co sa da pouzivat ako nahrada? kde su tie recepty na taku stravu ako potrebujem? ani to nebude jednoduche najst, lebo som hladala a napr. co je bez muky, to je zase s vajcami. co je bez mlieka, to je s mukou alebo vajcami. ale taka blba kombinacia ako mam ja, tak na to som ziadne recepty nenasla. muku mi lekarka povedala ze mam vysadit psenicnu - aj spaldovu, raznu a ovsenu. takze to treba niecim nahradit, ci?
iste sa da jest inak,verim ze aj jedla mozu byt pestre, ale nenaucim sa to zo dna na den. teraz som akurat stale hladna a dnes mi uz bolo do placu z tej bezmocnosti. bola som v predajni biopotravin, tam do mna nahucali, natlacili mi plno drahych veci, prisla som domov, neviem co s tym. asi musim spomalit a zacat postupne, lebo nemam o tom ani zakladne vedomosti. toto moze potom dopadnut akurat tak, ze tristvrte tych potravin vyhodim, lebo nebudem vediet ako ich pouzit. neni to vobec lahke :D

GoFruit

Vrsok, ano nepotrebujes nic z menovaneho a da sa perfektne zit a byť zdravym aj bez tych potravin. A predstav si ze je kopec ludi co to nejedia a ziju. Treba si precitat o inych sposoboch stravovania :) apotom si zvyknes a uz je to lahke

Fleur-de-lis

veď nepotrebuje, aj keď ja na vajcia nedám dopustiť :D Ale proste samozrejme, že je to pre ňu šok. Si kopu rokov zvyknutá na určitú stravu, plus sa hovorí o tom aké je dôležité jesť celozrnný chlieb, piť mlieko atď... A zrazu je základ tvojho jedálnička preč. Samozrejme, že sa jej to teraz zdá nepredstaviteľné... Ja som šťastná, že v období, keď som začala riešiť zmenu stravy, som mala dosť času na hľadanie nových receptov a nápadov...

Akej múky, len lepkovej? Sú aj bezlepkové - pohánková, cícerová, ryžová.... Ďalej sú orechové a semienkové múky...
Ak chceš stále sacharidy v strave, tak tak ako tu písala vitavi, môžeš si pripravovať placky, alebo aj sama upiecť bezlepkový chlieb.
Mlieko pokiaľ chceš dá sa nahradiť kokosovým, ryžovým, orechovým...
Mäso a ryby môžeš....
No a veľa zeleniny.

winki

Vrsok....preboha však tieto tri potraviny k životu vôbec nepotrebuješ. Múka? Aké má živiny???? Mlieko? To balené čo je len prifarbená voda? Načo? A vajcia? detto. Takže žiadny stres. Treba sa naučiť žiť!

vrsok

toto sa tu vsetko strasne dobre cita, ale co v pripade ako je moj, ked mi robila gastroenterologicka konecne po mnohych trapeniach testy a vysla mi intolerancia muky, mlieka aj vajec. co si pre boha mam teda varit? povedala, aby som to nejako zvladla, ze mam vsetky tieto potraviny vynechat. cize muku raznu, ovsenu, psenicnu, mlieko vsetko - aj kozie, vajcia vsetky, aj prepelicie. co sa tak da jest a ostat zdravy, ved mi bude chybat vela zivin. a cim tie muky nahradim? je jednoduche byt vegetarian, ale ked musim vylucit tri take dolezite potraviny, tak som v koncoch. a jedlo ma pritom ostat pestre.