Ktoré jedlá sú zdravé? Môžete ich vymenovať?

Príspevok v téme: Ktoré jedlá sú zdravé? Môžete ich vymenovať?
3D

Už som úplne dezorientovaná z toho množstva odporúčaní ktoré sa týkajú jedla. V každej knihe je pomaly niečo iné. A o článkoch ani nehovorím. Aj každý "odborník" radí inak. Nemám v tom vôbec jasno, preto vás chcem poprosiť či mi na základe vlastných skúseností viete odporučiť nejaké konkrétne potraviny, ktoré sú pre zdravie prospešné. Myslím vymenovať napr. ovocie, zeleninu, ktoré druhy múky alebo obilnín, ktoré oleje, tuky, bielkoviny, ak mlieko, tak aj ktoré konkrétne mlieka a mliečne výrobky. Čím mám sladiť, keď cukor je škodlivy atď. Čím prípadne dochucovať potraviny, ktoré koreniny alebo príchute zvoliť.
Chápem, že každé telo je iné, ale tak snáď sú aspoň nejaké všeobecné zásady alebo odporúčania. Chcela by som sa konečne začať zdravšie stravovať, ale som veľmi zmätená z množstva rozdielnych informácií, neviem proste ako začať.
Ďakujem všetkým, ktorí si dajú tú námahu a pomôžu mi v tom.

Maoam

ja osobne mam problemy s potravinami rastucimi mimo pasma, v ktorom som sa narodila, ok, mam rada citrony a grepy - priznam, ale tam to konci, proste genetiku neoklamem

winki

Ovocie len do obeda. Možeš si dať ovčí jogurt s ovocím, a škoricou.......respt. oriešky s ovčím jogurtom...ale len sem tam. Ja na raňajky milujem kvasenú kapustu :D a polievky domáce .....polievky samozrejme bez mliekové.

winki

3D napíšem ti to trochu laicky a podľa toho sa aj ja riadim....žiadne knihy a diety.

1. zo stravy vynechať všetky predávané salámy, pomázanky, nátierky

2. zo stravy vynechať chlieb a pečivo hlavne z bielej múky a postupne uplne vsetko z múky akejkoľvek

3. Nejedávať mäso so zemiakmi, s ryžou a tak podobne. Mäso len so zeleninou, alebo čisté.

4. Zemiaky, Ryža, cestoviny ok....sem tam, ale len so zeleninou a alen sem tam

5. Začať si robiť ovocné a hlavne zeleninové šťavy.....spraviť si raz do týždňa ak sa dá taký šťavový deň,,, nič iné len zeleninové šťavy

6. Zaradiť do jedálnička laň, bryndzu (z farmy), žinčicu (z farmy), vlákninu.

7. Na pitie čajíky bylinkové, zelený......resp. zázvorový z čerstvého zázvoru, a čistú vodu.

dalsi

Jedna ludova mudrost hovori: Vsetkeho s mierou....

Mnou preferovana strava:
- snazim sa /aj ked niekedy je tazke sa tomu vyhybat/, aby strava bola zasadotvorna. Kysle prostredie v tele dava vznik mnohym chorobam. Preto vypustam cukor /ak uz ochutit, tak trochu medom, alebo dzemom s nizkym obsahom cukru/

- strava surova, ziva, pripadne s mliecnym kvasenim. Idealne su napr. rozne naklicene semienka.

Na druhu stranu, kedze je tazke vyhybat sa beznej strave a nie vzdy by clovek jedol surovu, tak ju kombinujem tak 50:50 a snazim sa, aby bolo co najviac surovej stravy.

Peciem si vlastny chlieb, je tam aj klasicka muka, ale ma tam aj celozrnnu a ine zlozky. Takze jej podiel neni taky velky.

V rodine sa dozili pribuzni vysokeho veku a pritom jedli vyprazanu mast, prazneho vela, atd. Preto si myslim, ze zdravie, neni tak zavisle na tom, ci clovek zje to, ci ono, pokial mu to vyslevene neskodi /neznasanlivost, alergia/. Ale clovek by mal jest vsetko, pestro, ale s mierou.

Radsej si dam zivu stravu, ako mrtvu, ale tej mrtvej sa uplne nevyhybam. Je to preto, ze ak si vase telo zykne len cisto na zivu stravu, potom ak nahodou sa dostanete niekde, kde vam daju inu stravu, napr. mrvtu, mozete mat zdravotne tazkosti.

Beznemu mlieku sa snazim vyhybat, uz roky je mrtve. Radsej si dam cmar, kysle mlieko, alebo tvaroh.

Je X sposobovov, ako sa stravovat zdravo a X sposobov, ako zo zdraveho jedla urobit nezdrave.

Napr. ak si niekto mysli, ze ked griluje zeleninu, ze to ma zdrave, je na omyle. Prepaluje tuky, potravina mu karamelizuje, az uholnatie.

Na druhu starnu pozor, nietore jedla je lepsie mat trochu tepelne upravne.

Setrna strava - najsetrnejsie pre telo je surova a mliecne kvasenie. Potom kratko parena /robene cisto na pare/, alebo kombinacia varenia a parenia - da sa trocha vody, prikryje a ono sa to zo spodu trochu vari, z vrchu pari. Tepelna prava nemusi byt dlha, hlavne aby to zmaklo. Niekedy sa to nemusi ani varit, pretoze pri teplotach nad 40 stupnov sa nicia enzymy. Casto staci dobry mixer, trocha vody a je z toho kremova polievka, kasa, plna vitaminov.

Okrem toho je dobre, ak ma clovek dobre creva a travenie, potom ho nemusi tak naduvat. Suhlasim s tym, ze kopec surovi je dobre napacat, alebo nechat klicit. Ponici to rozne ochranne latky a vznikaju nove ziviny.

Ak niektore potraviny robia problem, snazit sa ich identifikovat a vylucovat ich, nahradzat inymi, alebo pracovat na zlepseni travenia - probiotika, potraviny mliecneho kvasenia, enzymy, atd.

Vypustal by som umele tuky - margariny a zas sa nebranil ani bravcovej masti a maslu /v rozumnej miere/. Napr. olivovy olej pri nejakom flambovani, grilovani, ci smazeni neni vhodny, prepaluje sa. To je potom lepsia bravcova mast, ci kokosovy olej a samozrejme aj tam regulovat teplotu, neprepalovat.

Staci sa aj inspirovat prirodou - clovek je z opice, primat... Staci sa pozriet, co jedia :)

Hovori sa, ze ovocie je zdrave, ale zastancovia rozdelenia stravy podla stupna zakyslenia organizmu ovocie zas az moc tak neodporucaju pre velky podiel cukrov a nasledny vznik kyslosti /okrem chorob sposobuje aj odvapenatenie kosti, zubov/.

Komu sa nepaci, alebo ma problem s mliecnou bielkovinou a potrebuje vapnik, vela ho najde v maku. Podobne na rozne ine ziviny su dobre orechy, semiacka atd.

ALE POZOR... treba si uvedomit, ze tie obsahuje oleje, ktore su zdraviu prospesne ako nove, cerstve, kym nezacnu oxidovat. Ak su stare, okyslicene, tak zacinaju byt pre zdravie opakom, skodlive.... Napr. na maku to citite, zhorkne, ked je stary. Lanove semena a lanovy olej je skvely - jedna doktora s nim a smotana+tvaroh s vysokym obsahom tuku, liecila rakovinu. Lenze aby sa lanove semeno vyuzilo, musi byt drvene. A uz po 10 minutach od rozdrvenia, zacina oxidacia...

Takze neni jest, ako jest to ist. Zavisi aj v akom stadiu sa potravina je.

Trebars naklicene potraviny - maju ine zlozenie v priebehu klicenia na zaciatku a ine, ked je klicok vacsi. Skuste naklicit hrasok. Ked je na zaciatku klicok malicky, tak je pikantny, staci den, klicok je vacsi a uz z pikantnej chuti je jemny. V naklicenom su ine ziviny a v klickoch vascsich, alebo vo vyhonkoch zase ine. Zo zaciatku ma najviac zivin semienko, ale s rastom klicku uz je semienko vystavene a stava sa z neho skor odpad a ziviny su vo vyhonku.

hanka9

Lebo ja mam skoro 60 a ci budeme na rovnakej vlnovej dlzke :-o)
-B. Kafka opisuje v starej – starej knihe s nazvom „zaklady experimentalnej psychologie“ podla mna pozoruhodne veci a zmienuje sa dost aj o potravinach, ktore by mal clovek, alebo nemal konzumovat. Cize davno pisal, preco nie biely cukor, preco nie jemna biela sol, preco nie kvasny liehovy ocot, preco nie prilis rozomielane muky, atd atd atd... cize vela veci je dodnes platnych a neprekonanych !
-Mam par dobrych starych knih, kde sa este pisala pravda a aj jednoduchy clovek pochopil, co je dobre a co zle. Dnes je to ale uplne inak a zamerne sa posobi na povedomie cloveka tak, aby mal v hlave zmätok, galimatias a nepoznal pravdu.

Jasom

3D samozrejme ze sa da:) Ja si to zvyknem robit velmi casto na veceru. Nakrajam si baklazan(necham ho vyplakat), cuketu, cervenu cibulku na mesiaciky, papriku(zltu,cervenu), hriby na stvrtky. Dam rozohriat panvicu, troska olivoveho oleja a ked bude panvica uz velmi rozohriata tak to tam cele supnem, okorenim a osolim. Necham to nech sa to dobre oprazi a potom to este dam na takych 20 min do rury na 200 stupnov a na vrch este dam aj cherry rajcinky(preto az nakoniec lebo tie su rychlo upecene) a je to mnamka! Jem to len tak samotne pretoze ja nejem chlieb ani nic z muky

3D

Všade sa píše jesť veľa ovocia a zeleniny, ale nedá sa to jesť iba surové, spôsobuje mi to tráviace ťažkosti. Kúpila som si parný hrniec, ale ani na pare mi to veľmi nechutí. V reštauráciách robia niekde výbornú grilovanú zeleninu, ale neviem či sa to dá robiť doma na stolnom grile. Máte s tým niekto skúsenosti?

vitavi

I v zime máš možnosť získať dostatok pestrých chutí. Neobrusované obilniny a zeleniny obsahujú dostatok minerálov, ktoré sú nositeľom pestrých chutí. Ak sa zbavíš cukru, ktorý kradne z tela minerály a spôsobuje hypoglykemické a hyperglykemické stavy a ochromuje chuťové bunky, objavíš spústu rôznych chuťových odtieňov z rôzne upravených zelenín strukovín obilnín a semienok, že jedlo bude každý deň iné.
No a v prípade veľkej chuti na sladké použiješ slad.
Obilniny, ktoré neboli zbavené minerálov, nespôsobujú problémy s vylučovaním inzulínu a za podmienky dôkladného preslinenia sú ľahko stráviteľné. Uspokoja ťa chuťovo i psychicky, pretože sú zárukou vyrovnanej hladiny glukózy v krvi a B vitamíny ukľudnia psychiku.
Je ich dosť druhov : bezlepkové ryža natural, kukurica, pšeno, pohanka, amarant. Ak máš trávenie upravené, nebude ti vadiť ani lepok v celozrnnej pšenici, jačmenných krúpoch, celom ovsi, raži a i. Kaše, placky, cestoviny, halušky a pod. môžeš striedať tak, že ťa neomrzia.
Pestré ukážky sú tu pani-dyne.cz