Je možné aby mali súrodenci tak odlišné povahy?

Príspevok v téme: Je možné aby mali súrodenci tak odlišné povahy?
somRado

Dobrý deň, mám priateľku už tri a pol roka. Máme s priateľkou niečo po 30tke. Ona má jednu sestru ktorá má tesne pred 30. Chcem sa spýtať, je možné aby oni dve napriek tomu, že sú sestry boli tak odlišných pováh? Ja nemám žiadneho súrodenca, som jedináčik žiaľ. Tak preto sa pýtam vás.
Moja priateľka je úplne iný typ ako jej sestra. Je taká cieľavedomá, vyštudovala vysokú školu, má zodpovednejší prístup k povinnostiam, je slušná, počúva rodičov a pomáha im, nedáva si tak záležať na vzhľade, nelíči sa, oblieka sa jednoducho a skromne, chodí do kostola, má prácu aj keď teraz je na materskej, máme spolu dcéru. Plánujeme mať tri deti, ona má deti veľmi rada.
Jej sestra je opak toho všetkého. Je slobodná, nezadaná, aj keď sa okolo nej točia muži, tak doteraz mala tri krátkodobé vzťahy založené skôr len na kamarátstve s benefitmy, na vysokú sa jej nechce ísť, že načo ona je šikovná, pritom nemá stále zamestnanie, len vždy práce na urcité obdobie, je síce rozumná, má múdre názory,je aj šikovná ak chce, ale prístup k životu z jej strany je taký, že žijem teraz, rodičov nepočúva a odvráva im, do kostola nechodí, jej názor je, že je to tam samí farizej a pokrytec čo sa hrá na svätého, dá si záležať na vzhľade, no nieje zas taká, že ala barbie, proste dá si záležať na peknom oblečení, líči sa, farbí si vlasy, ak sa dostane do nálady, je taká uvolnená, ležérna, vie si užívať život, o deti nemá nejak záujem aj napriek tomu, že má skoro 30rokov, ani len vodičák si neurobila lebo načo keď na auto prachy nemá.
Je možné, aby dve sestry mali medzi sebou takéto rozdiely? Čo nato hovoríte?
Ak si myslíte, že túžim po tej druhej, tak mali by ste pravdu, tak pred tými troma rokmi, keď som ich spoznal. Tá mladšia ma trošku sa priznám priťahovala lebo bolo vidieť že sa na nič nehrá a vie si život vychutnávať, ale časom som zistil, že to nemalo by budúcnosť lebo nieje veľmi zodpovedná voči životu. Ešte aj smrť berie ako nič čo je súčasť života, tak načo sa báť smrti. A nechcel som robiť rozbroje medzi nimi a stratiť ich obe. Len ma serie tá mladá, že namiesto toho, aby sa konečne usadila a začala sa správať ako sa patri, tak si lietá kadetade a užíva si. Ako je možné, že majú spoločných rodičov, otec je ten istý, lebo sa na seba obe skoro podobajú, ako je možné, že sú tak rozdielne? Poznáte aj vy nejakých súrodencov kde je takýto povahový rozdiel? ALebo ste vy z takej rodiny?
Ďakujem

Maoam

somRado: tebe sa ta mladsia stale paci

nie iba pred tymi tromi rokmi

vela veci na nej obdivujes, vela veci ti imponuje, podvedome ta stale pritahuje, ale snazis sa vsemozne najst nieco 'negativne', aby si to ukociroval

mne sa ta mladsia sestra podla opisu pozdava ovela viac, ako ta tvoja partnerka, hoci proti nej nic nemam, proste je INA

jedna zije podla presnych linii, podla toho co sa patri/nepatri, ma/nema, podla toho co od nej ocakavas ty, rodina, okolie

ta druha je ovela silnejsia a slobodnejsia - takych ludi osobne velmi preferujem

ked ta velmi musis riesit JU, nieco za tym bude ;-))

kole ti to oci, lebo s tou svojou taky zivot nemas - a zaroven by si chcel zit aj tak, ako zije ta mladsia

mne sa toto iste stalo vo vlastnej rodine, akurat ze dana osoba dokazala toho muza spracovat tak, ze sa obratil proti mne, ale ja dobre viem, ake boli pociatky a kolko rokov intrig bolo potrebnych, aby ho dostala, kam chcela

bara00

ak mozem poprosit ludi pod nickmi SLobodna, Fleur-de-lis, GoFruit nerozoberajte v tejto teme nabozenstvo a cirkev nieje to predmetom temy dievcata.Bocite od temy a riesite si tu komplexy svoje ohladomviery.
Radsej dajte Radovi navrh ako sa zbavit ziarlivosti na svoju svagrinku.
Rado pozri sa, ja mam z teba pocit, ze v niekde v kutiku duse sa ti ta tvoja svagrinka velmi paci a to ze si s tebou pred tymi troma rokmi nezacala a mozna ta aj odmietla je len vysledkom tvojej frustracie terajsiej.
Zmier sa s tym ze nieje ona tou tvojou manzelkou a ze zijes s tou druhou ktora je poslusna a dobra oddana matka.
Mala som tiez priatela ktory bol z troch bratoch a kazdy jeden z nich mal inu povahu. Jeden bol taky bohem, mal rad luxus a pekne sexi baby, motorky a drahe dovolenky, rad pil a zuroval v noci.Druhy v poradi bol ten moj priatel, bol pravy opak prveho. Mal vysoku, chodil do kostola, bol slusny gentlema, dobry clovek ochotny kazdemu pomoct, miloval svojich rodicov aj mna, planovali sme spolocnu buducnost ale osud nam to prekazil lebo zahynul pri autonehode. No to je o inom. Treti v poradi bol uplne iny nez ti dvaja ani na jedneho sa nepodobal. Bol utiahnuty, tichy, nepriebojny a bojko. Mal vysoku ale nevedel sa presadit a bol to skor taky ocovsky milacik. Nevie ako sa tym dvom dari teraz lebo niesom s nimi uz v kontakte ale tiez keby si ich vtedy videl tak povies ze niesu bratia. Kazdy inej povahy, inych nazorov, inych zalub. Este sa aj odlisne obliekali, Jeden ako manekym, druhy tak normalne a treti zanedbane.
Surodenci neznamena klony.

GoFruit

Fleur bolo by naozaj skvele moct sa stretnut po 20 rokoch a vyhodnotit nase pristupy. Vies co ja ti to uz teraz poviem ake to bude. Bude to len take ake si to spravime, k comu sa odvazime, co pripadne obetujeme a ako si doprajeme to najlepsie pre seba. A ja uz teraz viem ze v mojom pripade to bude skvele a v tvojom tiez. Pretoze ja nesudim ake to budes mat. Je mi to jedno a prenechvam ti slobodu mad tym ako si zivot stvoris. Nastastie mam aj ja tu svoju a to je to najuzasnejsie na tomto svete.

Fleur-de-lis

no dobre, som zvedavá čo budete hovoriť po 20 rokoch s deťmi ;)

A egoizmus nie je sebaláska. Robiť dobro len sebe skôr či neskôr človeka privedie do života bez zmyslu a samoty...
Sebaláska je podľa mňa niečo iné :) A proti nej vôbec nič nemám :)

zuzi74

somRado, ja mam sestru, ktora nielenze je povahovo uplne rozdielna, ale este sa na seba ani nepodobame. Ale otca mame toho isteho, vraj:-)
Sestra je o 6 rokov mladsia, totalne rodinny typ, manzel, deti, cirkevne zalozena a ja presny opak. Sice nie som k zivotu az tak lahostajna a uz vobec nie k muzom, ale rozdiel v povahach a nasich zivotoch je dost velky.

Boze, dufam, ze ja mojho svagra tak neseriem:-)

GoFruit

Vidis Fleur, presne inak zmyslam aj o egoizme. Egoizmus je strasne skarede slovo. Ja mam preto ovela krajsie slovo a to je sebelaska. Ked sa milujem nadovsetko tak nedovolim druhym aby mi ublizili, a chcem pre seba to najlepsie - cize slobodu. A velmi rada vychovam zo syna niekoho s nekonecnou sebelaskou. On na prvom mieste. Ja na prvom mieste. Lebo ja si myslim ze ked ja nie som na prvom mieste a stale sa pre niekoho obetuvam a snazim sa niekomu vyhovieť a niekoho robit stastnym, tak ja nemozem byt stastna. Egoizmus vymyslel niekto kto nam chcel nahovorit ze nase potreby nie su dolezite, ze najprv mame pomahat druhym a obetovavat sa pre blaho inych. Ved tak sme vychovavani, my na poslednom mieste. Najpr sa spravat tak aby nasi rodicia mali z nas radost, ked nemaju, tak sme zli, trestaju nas, potom ucitelia maju mat z nas radosť, boh, spolocnost, kolegovia.... ja takto nevychovavam. Ja vlastne nevychovavam.

GoFruit

Dakujem za vysvetlenie. Mam dieta a viem co je to vstavat v noci k nemu pripadne nespat celu noc. Ale hm u mna je to trochu inak. Neberiem to ako obetu. Mam k tomu uplne iny pristup. Celkovo je v mojom zivote stale menej veci kvoli ktorym by som nieco obetovavala. A stale viac prevlada prave cista radost a cista laska bez akychkolvek obmedzovani a sloboda.

anjelik *

Rado, každá jedna bytosť je úplne jedinečná a nikde nenájdeš dve rovnaké. Toľko k tvojej otázke, že či je to možné. Ľudia sa ale môžu podobať svojimi názormi, osobnosťami, alebo, ako to ty nazývaš, povahami. Ty si mal to šťastie, že si si vybral z dvoch tú sestričku, ktorá ti je viac podobná. Vždy sa podobné zosilňuje, fyzika proste nepustí. Len vieš, vybrať si podobné, neznamená nutne, vybrať si aj to lepšie. Ak ťa niečo na druhom irituje, príčinou môže byť aj to, že ty sám pochybuješ, či tvoje názory sú vskutku lepšie a máš potrebu si to dokázať, potvrdiť, a v tomto prípade, na tomto fóre, v tejto diskusii, kde čakáš podporu od druhých. Že áno, ona nežije správne, správne žiješ ty. Ja ti nebudem vravieť, že sa mýliš, alebo, že máš pravdu. Tvoje vlastné pocity ti najlepšie odpovedia. Ale osobne by som ti odporučila aspoň niečo odkukať od tej svojej tieňovej švagrinky a vniesť do vlastného života trochu tej ľahkomyseľnosti a bezstarostnosti. Bude sa ti žiť lepšie. :o)

Fleur-de-lis

áno, je to vlastne skoro pravidlo, že sú súrodenci rozdielni. Najmä ak sú po sebe a rovnakého pohlavia. Povie ti to každý psychológ ;)
Prvý je často perfekcionista, zodpovednejší, drží sa pravidiel. Narodil sa medzi dospelých a od mala sa im chcel podobať...
Druhý prirodzene vidí, že miesto "zodpovedného" je už obsadené, nemá už len "dokonalý" dospelácky vzor pri sebe v rodine a hľadá si svoju cestu, ktorá je často založená na tom, aby bola opačná ako cesta prvého. Aby bol v rodine tiež niečím výnimočný.
Občas sa role vymenia a druhý preberie rolu zodpovedného.
Ak sú súrodenci po sebe idúci opačného pohlavia, nie je medzi nimi až taká súťaživosť a porovnávanie a zvyknú byť menšie rozdiely.