Korela - parazity

Príspevok v téme: Korela - parazity
EmiliaMa

Mám podozrenie,že moja korela, cca 18r. stará má parazity. Prišla som na to tak,že v noci som sa zobudila na to ako vydychuje s otvoreným zobákom a pritom vydáva divný zvuk. Niekedy to robí aj cez deň, potom to prestane. Bola som sa na to pýtať veterinára a ten mi dal nejaký roztok v inj. striekačke, aby som mu ho kvapla na krk vzadu. Chcem sa spýtať, či niekto nemá s tým skúsenosť, či mu nemôže uškodiť, keď je už starý a na niekt. miestach na tele nemá perie, keďže si ho vytŕha. Ďakujem

EmiliaMA

Asi áno, ešte som premýšľala, či to nemôže mať z toho, že niekedy tak zúrivo bojuje so zvončekom, neviem,či je to hra, alebo si vybíja nervozitu, ale kľudne si to mohla otlačiť na tom krúžku.
No ja som povedala presne to isté, čo píšeš, ja už nechcem asi nič, túžim aj po psovi, ale ja to hrozne zle zvládam, ani nespávam pre to poriadne. Neviem, či mu mám už dopriať kľud a nechať ho v obývačke, alebo v kuchyni, kde potom stále vreští a zúri a upozorňuje na seba. ...

BJ_2

Nazdar, moze to byt od staroby uz. Mojej sa stalo to iste v 22 rokoch, vypadali jej pierka tak, ze tam ma hole miesta. Ocakavaj, ze behom 5 rokov uz bude takmer naisto konec... ojedinele sa stane, ze da 30 rokov. ja uz preto nebudem kupovat dalsie domace zviera, nebavi ma to stale dokola oplakavat, uz iba rastliny a max rybicky

EmiliaMA

Ahoj chcem sa spytat. Moja korela, k ktorej som tu pisala uz davnejsie je na tom s vytrhanymi priekami stale rovnako, akurat som si teraz vsimla ze na zobaku sa jej po krajoch urobili take hole miesta, ako keby vypadane pirka, je tam vidiet kožu. neviem, z coho to má, ráno to tam este nemala. tezaz ked kricala, bola som na nu pozriet. viete mi poradit? pridam aj foto, aj ked asi rozmazane. pripominam, ze uz ma viac ako 20 rokov, vitaminy mu davam

spekulant1

Dobry chcem radu korela vyliahne mlade sedy na nich su aj nakrmene a zdochnu vyliahla 5 a vsetky zdochnu neviete poradit kde je chyba v budky su nove a hobliny maju

Deria

Tak 18 r. korela nie je zas taka stara, aby jej ovisali kridla, ked lieta. Aj ked jej mozu ovisat aj z toho, ak dlho nelietala. Potom to svalsvo ochabne a rychlo sa unavi. Papagaje zvlast potrebuju partnera a ked ho nemaju a sedia sami v klietke, je to pre ne katastrofa! V prirode neziju nikdy sami, len v krdloch, potrebuju neustale spolocnost. Dopraj jej aspon lietat a to kazdy den, to je vlastne pre papuchov to naväcsie potesenie. To, ze vydava nejake cudne zvuky pri dychani nie je urcite v poriadku. Dovodov moze byt viac ako napr trichomonady, bakterie a pod. ale to sa da zistit len vyterom z hrdla a nie vysetrenim trusu. A to ti neurobi kazdy veterinar iba ten, kto sa vyzna vo vtactve, pretoze ten vyter sa musi brat hlboko z hrdla, co je pre odbornika na vtactvo malickost ale pokial je vet neskuseny, mohlo by to papucha stat zivot. Vtaci nosia bakterie bezne v sebe, s tym teda ziju, no ak sa premnozia, je to nebezpecne. Preto sa nema dlho cakat, ak sa prejavia priznaky ako napr.:papuch by chcel jest ale nemoze. Hryzie vsetko mozne, hlada odpady, zo zrna mu nic neubuda, lebo nemoze jest, ma hlad a nevie co so sebou. Preto si vsimaj, ci naozaj zerie! Nie ci hryzie nieco ale ci skutocne vylupuje zrnka. Niekedy sa pri tejto chorobe vyskytuju cele zrna v truse, lebo papuch ich nemoze stravit. S tycinkami a vajickami opatrne, nie velmi casto. Varene vajicko tak raz za 10-14 dni a tycinku max.1x za tyzden. Zelenina je super, moji ju maju takmer kazdy den. Uhorka je vyborna na perie, cukina obsahuje kalcium, vynikajuca je mrkva, obcas kusok jablka, ci hrusky a vela ineho, su to vitaminy. Hlavne vsetko dobre predtym umyvaj.
Ci je tvoja korelka chora mi je tazko hodnotit, lebo teraz pises, ze sa chova normalne a zerie. Ty ju poznas najlepsie, tak ju sleduj. Ak by tie priznaky pretrvavali, nemas moc casu. U vtacikov to moze ist velmi rychlo a uhynu, ak nemaju rychlu pomoc. Ale s tymi kvapkami na krk...to si dobre rozmysli, slabucke predavkovanie a korelka nezije! To nie je pes, ze mu nakvapkas za krk a parazity zmiznu. Vyzera to tak, ze tvoj vet sa vo vtactve zial moc nevyzna, inac by ti nedal len tak take nieco bez riadneho vysetrenia. Ja by som to mojim urcite nedala. Preto som sa ta pytala odkial si, lebo mozno mas niekde v tvojom okoli odbornika na vtactvo a ani o tom nevies.

EmiliaMa

Ahoj. Prepac, ebola som doma,tak az teraz. Ona heto "vyfukovalie" robi uz roky, ale ked som s nou spavala v jednej izbe som si vimla, ze to robi aj v noci a potom som pri nej stresovala. premyslala som,ci to nema aj z prachu,upratujem jej raz do tyzdna klietku.zerie, trosku menej ako kedysi aj ked ma tycinku vedela ju rozhryzt hned, ale to sa len asi hrala a vsetko proso bolo po zemi,teraz ju uz pekne papa, takze jej dlhsie vydrzi. lubi aj zeleninu, aj vajicko, cestovinu, zemiak. trus asi normalny, sem tam sa stane ze redsi. sprava sa tak ako vzdy. rano vyspevuje, zvoni na zvonceku chvostom,potom spi, papa. nepustam ju,lebo ked leti ovysaju jej krydla, asi preto ze je stara a ja vzdy stresujem, aby z toho neumrela,predsa ma svoj vek a hocico ju rozrusi. nesetril ju nejako. raz bol u mna kuknut na nu, rpeco sa vytrha, povedal,ze lebo nema spolocnost a potom som z vlastnej iniciativi posielala trus na vysetrenie a bol v poriadku.a teraz sa tam stavila segra sa spytat na ten problem co tu opisujem a dal jej ten liek.

Deria

Oje, k tomu veterinarovi uz nechod! Samozrejme, ze jej to moze uskodit a hlavne, ked je stara. Odkial si? Pokusim sa ti zistit veterinara, ktory sa vyzna v operencoch. Kedy si prvy krat zistila, ze s nou nieco nie je v poriadku? Zerie? Aky ma trus? Ako sa sprava cez den? Toto treba rychlo riesit, teda zmenit vet, aby si o nu neprisla. U vtacikov to moze nabrat velmi rychly spad.