Stačí jesť len ovocie a zeleninu?

Príspevok v téme: Stačí jesť len ovocie a zeleninu?
Martinit

Už asi 3 týždeň nejem nič iné len ovocie a zeleninu (jablká, orechy, pomaranče, hrušky, mrkvu, slivky, červené, čierne ríbezle, egreše atď atď)
Nemôžem si to vynachváliť, cítim sa ľahšie, lepšie spím rýchlejšie zaspávam, a necítim že by som mal brucho ako sud.

Môžem potvrdiť že to čo vás drží na stále rovnakej váhe je biele pečivo a cestoviny (teda aspoň v mojom prípade to tak bolo). Najhoršie to bolo sa odnaučiť sa jesť práve tieto potraviny, cukor a soľ išiel zo dňa na deň ale biele pečivo hmmmmmm koľko krát som mal chuť si dať tresku s rohlíkom. Žemľu so syrokrémom atď. Naozaj to chce VEĽMI silné presvedčenie že už viac nie.

Zároveň by som sa chcel spýtať či sa napríklad z jablka keď ho postrúham aj so šupkou nestratia vitamíny?

GoFruit

Napr taky mak 100g : vapnik 1438 mg, magnezium 347mg, draslik 719mg....
velmi podobne je to aj so sezamom a konopnym semenom, menej ale predsa maju mandle...kto chce si pohlada aj tieto info, nielen tie jednostranne ze iba maso a mlieko obsahuje ziviny.
Vsetky tieto ziviny sa nachadzaju v rastlinnej strave. V zelenych listoch ako kel kuceravy, salaty, atd su mineralmi nabite. Aj bielkovinami. Jasne ze clovek ich ale nezje tolko aby pokryli dennu davku ale to nie je ani potrebne. ODD su robene pre bezne sa stravujucich ludi, vegani nepotrebuju jest take obrovske mnozstva mineralov. Lebo uz tym ze nejedia maso nemusia ich tela neutralizovat kyselinu mocovu ktora vznika travenim masa. A nenusia tym siahat po zdrojoch vapnika v tele (kosti, zuby --- osteoporoza)

Charlie311

shayleen, zaujimalo by, kde sa v zdrojoch vapnika, podel ten mak, kedze ten ma neporovnatelne najvacsie mnozstvo tohto mineralu...

inak pre info oi62.tinypic.com
oi57.tinypic.com

pravda--

Aaale pochopili GoFruit. A prave to nas vytocilo. A dufam ze tych ludi; ktorym si "pomahala" to pochopili teraz tiez. Ak to totiz nazyvas pracou...myslim ze to vsetci chapali ako tvoju dobru volu podelit sa o skusenosti..nikto ta k tomu nenutil a ver mi; ze si sa strapnila. Zbytocne sa teraz branis utokom; robis to len este horsim... A RNG nesiahas ani po clenky..to ze tu pomaha berie ako poslanie a nie ako pracu!! A okrem toho by sa tu nezaplietol do ziadnej takejto prizemnej diskusie; do ktorej som teraz zial vklzla aj ja...ale uz aj idem zase prec; venujem sa zmysluplnejsim veciam..len toto ma neskutocne nasralo a preto som musela zareagovat. Keby si totiz bola ozaj taka; na aku sa tu hras; tak by si tu nestriehla na kazdy prispevok a nezosmiesnovala sa ...chod si radsej precitat nejaku knihu od tolleho alebo baricaka! A zarabaj si poctivo!

GoFruit

Hahaha Charlie dost zly vtip. Nemam ti preco posielat peniaze. Nic si pre mna nespravil. Existuje dovod preco by som ti mala prispievat? S tebou som si nahodou dakedy nepisala a nedala ti tiez zopar rad? Zdarma? Hm? Asi sa ti nelubili, mal si hned napisat, ze je zbytocne ti davat hlupe rady.

Shayleen

Sorry King Kong za oneskorenù odpoveď ale som tvrdo pracujúca a starostlivá žena Prepáč že som na teba " zabudla " ubožiatko múdre.

Shayleen

Draslík: denná odporúčaná dávka 1 600 – 2 000 mg, zodpovedný je za prenos vzruchov vo svaloch a nervoch, ovplyvňuje činnosť srdca, má vplyv na tvorbu bielkovín a získavanie energie z cukrov, nedostatok sa prejavuje svalovou slabosťou, nepravidelnosťami v rytmickej práci srdca, zmenami nálad, nevoľnosťou, podráždenosťou a svalovou únavou.

Zdroj: ryby, mäso, mlieko a mliečne výrobky, banány, strukoviny a zemiaky.

Fosfor: denná odporúčaná dávka 800 – 1 200 mg, dôležitý na správne fungovanie zubov a kostí spolu s vitamínom D a vápnikom

Zdroj: zemiaky, vajcia, mäso, mlieko a chlieb.

Chróm: denná odporúčaná dávka: 0,05 – 0,1 mg, nedostatok môže byť príčinou vzniku cukrovky

Zdroj: lesné plody, obilniny, mäso, ovocie a zelenina, mlieko, zemiaky, naklíčená pšenica, ovsené klíčky a vločky, huby, slivky, med.

Jód: denná odporúčaná dávka 100 – 300 mikrogramov (0,1 až 0,3 mg), spolu s štítnou žľazou zabezpečuje správny vývoj po stránke fyzickej i mentálnej.

Zdroj: ryby, mlieko, vajcia, jodizovaná kuchynská soľ.

Kobalt: odporúčaná denná dávka 0,005 – 0,2 mg, aktivátor niektorých enzýmov B12, pôsobí na reguláciu krvotvorby, metabolizmu.

Zdroj: listová zelenina, pečeň a obličky, mäso.

Lítium: denná odporúčaná dávka 10 – 50 mg, chráni srdce, znižuje krvný tlak, brzdí vznik cukrovky, lieči depresie.

Zdroj: minerálne vody.

Magnézium: denná odporúčaná dávka 270 – 400 mg, posilňuje imunitný systém, bráni vzniku ľadvinových a žlčových kameňov, vhodné pri liečbe vysokého krvného tlaku.

Zdroj: banány, cereálie, chlieb, orech a strukoviny.

Mangán: denná odporúčaná dávka mg na kg telesnej hmotnosti, nevyhnutný pre vývoj buniek, tvorbu krvi, pôsobenie s vitamínom B1 zmierňuje pôsobenie toxických zlúčenín. Spolu s kobaltom odďaľuje šedivenie vlasov.

Zdroj: ryža natural, pšenica, čučoriedky, ovsené vločky, kakao, zázvor, petržlen, orechy, banány.

Meď: denná odporúčaná dávka 2 – 3 mg, pôsobí na vývoj kostí, pri tvorbe pigmentu, chráni pred vznikom rakoviny žalúdka, pred vypadávaním vlasov. Nedostatok spôsobuje niektoré anémie, vedie k reumatizmu, k náchylnosti k infekciám, schopnosti koncentrácie.

Zdroj: pečeň, kakao, fazuľa, petržlen, ovsené vločky, šampiňóny, listová zelenina, banán.

Molybdén: denná odporúčaná dávka 0,15 – 0,5 mg na deň, aktivátor niekoľkých enzýmov, pomáha pri metabolizme cukru, s chlórom brzdí kazivosť zubov.

Zdroj: pečeň bravčová, červená kapusta, zemiaky, cesnak a hrach.

Selén: denná odporúčaná dávka 60 – 220 mikrogramov, tento antioxidant je potrebný pre krvný obeh, lieči ischémiu srdca, udržuje mladé a pružné tkanivo, nedostatok spôsobuje sivý zákal. Sladkosti, likvidujú hladinu selénu v krvi, zmierňuje návaly horúčavy v klimaktériu, bráni tvorbe lupín vo vlasoch.

Zdroj: ovsené vločky, ryža lúpaná, ľadvinky, makrela, pstruh, maslo, syr, vaječný žĺtok, bielok, mäso, paradajky, hrášok, zemiaky, huby, cesnak, droždie.

Vápnik: denná odporúčaná dávka 800 – 1 200 mg, zúčastňuje sa na stavbe a udržiavaní správnej stavby a pevnosti kostí, zubov, potrebný pri zrážaní krvi.

Zdroj: sója, orechy, zelená zelenina, mlieko a mliečne výrobky, nedostatok spôsobuje spomalenie rastu detí, rednutie kostí, reumatické bolesti a svalové kŕče.

Zinok: denná odporúčaná dávka 20 mg, dôležitý pre stavbu kostí, predlžuje účinok inzulínu, urýchľuje liečbu rán, jaziev, vredov, lieči defekty pokožky, pôsobí s vitamínom C proti vírusom a chorobám a iným veciam, hladina zinku sa znižuje konzumáciou cukrov, tukov a bieleho pečiva a alkoholu.

Zdroj: ovsené vločky, mäso, kura, pečeň, huby, strukoviny, ryža natural, hrášok.

Železo: denná odporúčaná dávka 10 mg, ak železo chýba, znižuje sa počet červených krviniek, tvorí sa menej hemoglobínu, hladina klesá pri infekciách a nádorových ochoreniach.

KingKong

Tak, pani dotyčnÁ, mohli by ste mi aj napísať prečo je to mäso a mliečne výrobky potrebné? Pretože ja som ti tam napísal fakty. Ty si len povedala ze nesuhlasis a mäso a mlieko su potrebne. A nič ničím si to nepodporila. A ako udržať kosti nervy a svaly? Tak toto sa budem tváriť ze som prehliadol pretože očividne ani nevies ze svaly su z bielkovin ktorých základnými prvkami su aminokyseliny. Aja som v mojom komentari rozoberal hlavne bielkoviny a ty ani nevieš ze to súvisí s tými svalmi.
Co sa týka kostí tak s tými mäso nemá absolútne nič pretože to je jeden obrovský mýtus ktorý babky hovoria vnukom ze "papaj masko aby si mal silné kosti" ale každý kdo sa aspoň trošičku vyzná do stravy vie ze mäso nemá žiadny VAPNIK!!! A z coho su kosti? Z vápniku..... + pre vstrebanie vápnika su potrebne vitamíny B6 B12 a veľa ďalších ktorých je vsak kopa v ovocí a zelenine. Mäso nemá s udrziavanim kosti absolútne nič a svaly sa dajú udržiavať s inými rastlinnými potravinami ktorými mäso ľahko nahradis.
Co sa týka mlieka tak to je možno na kosti dobre ale tiež sa to precenuje. Taký mak ma oveľa viac vápnika ako mlieko, resp. 100g maku (musí byť mlety) ma toľko vápnika ako 1,4 litra mlieka.
Neviem co viac dodať ozaj sa radšej budem tváriť ze som tvoj príspevok prehliadol.....