Oplati sa v dnesnej dobe vobec manzelstvo?

Príspevok v téme: Oplati sa v dnesnej dobe vobec manzelstvo?
slobodny

Pytam sa lebo vidim vokol seba ako sa lahko rucaju vztahy ktore predtym vyzerali dokonale a trvalo. Kolegovia, susedia, kamarati, rodina, vzdialeni znami vo vsetkych oblastiach zivota sa vztahy rucaju a ja stracam nadej ze manzelstvo je institucia trvaleho vztahu az do smrti. Ludia ktorym som bol na svadbe a tak velmi sa lubili, mali velku a bohatu ci skromnu svadbu ti isti ludia su dnes uz rozvedeni alebo sa idu rozvadzat. Mnohi v manzelstve ostavaju s tzv. otvorenym vztahom kde jeden aj druhy podvadza. Ma dnes este vyznam nieco ako sobas? Ma vyznam investovat tolko penazi do toho? Dnes ako vidim manzelstvo vydrzi maximalne tak 10 ak vobec tolko rokov. Tolko rozvedenych vokol mna az ma to desi. Aky to ma vyznam? Teraz ked je tolko prilezitosti na neveru a mnoho jej podlieha nema podla mna manzelstvo ziadnu ochrannu pecat na trvaly dokonaly vztah. V minulosti ano ale dnes? To by ti dvaja museli odist niekam na samotu aby vydrzali lubit az do smrti jeden druheho. Preco sa tolko ludi zacalo rozvadzat? Prestavam tomu chapat. Aky mate nazor a pohlad nato? Co si otom myslite?

Hannah_8000

stryco: Mala. A viac by som nemenila za vztah so zenou.
mistanek: Aa, tak dieta bude narusene? A uvedomuje si tvoj maly mozocek, ze tvrdis asi tak to, ze dieta musi mat modrookeho i hnedookeho rodica, inak bude narusene?

stryco

RNG: "znizit populaciu na 500 milionov z dnesnych 7 miliard." - mas na to nejake dokazy? naco by im to akoze bolo? a keby aj preco to vnimat negativne?

RNG

Manzelstvo ako forma vzajomnej podpory a rodina ako zaklad stabilnej spolocnosti existovalo tisicrocia. Kde sa koncept narusil, ako napr historicky v starom Rime, tak tam spolocnost sa celkove rozpadla a dokonca zanikla.
Zialbohu ludia co tu proti manzelstvu ako institucii vystupuju sa nenaucili z historie nic. A v sulade s dnesnymi cielmi globalnej vlady rozvracaju tisicrocia platiace moralne zasady a to vsetko len pre to, ze globalnui pani sa rozhosdli akymkolvek sposobom znizit populaciu na 500 milionov z dnesnych 7 miliard. A ako vidim demoralizaciou, chemiou a liekami, genetickymi manipulaciami potravin, vakcin, mikrobov a podobne sa im to velmi dari.

Hannah_8000

Nuz, necitala som tu velmi tie prispevky, takze osobne: uz velmi davno si myslim, ze manzelstvo sa neoplati. Jasne, ma to svoje vyhody a hlboko podporujem manzelstva homosexualov, pretoze zakony su tu debilne a take neoznamenie zdravotneho stavu partnerovi/partnerke pokladam za nehorazne, ked spolu ziju povedzme 15 rokov (a z vlastnej skusenosti viem, ze LGB su si vernejsi nez heterosexuali).
Manzelstvo je jedna velka fraska, bohuzial nase zakony na to moc nemyslia. A v tom by som videla tu chybu.
Okej, az spolu prekoname par rokov, planujeme ist s priatelkou do CR uzavriet registrovane partnerstvo a mozno sa tam napokon odstahovat, pretoze ta liberarnost nas pritahuje... ale v podstate len cisto pre ten pocit.
Mozno si odporujem, ale aby som to zhrnula, som proti "tradicnej rodine" (yuck) a podporujem tu "mensinovu". Preco, PRECO by sa tu mali stale moct zenit len heterosexuali? LGB nie su ludia? Nech sa teda zmenia zakony a manzelstvo zrusi uplne. Pre toto si totiz myslim, ze manzelstvo je dnes uz nieco ako forma vysmechu a sikany.

Agnes989

Manzelstvo ma vyznam len pre tych, co su nanho zreli a co chapu jeho vyznam. Co su ochotni brat aj davat a robit kompromisy. Co necakaju, ze to, ze sa dnes sialene lubia a to im vystaci az do smrti, ale su ochotni na tom vztahu aj pracovat. Co chcu stat pri partnerovi nielen v dobrom, ale aj v zlom. Co dokazu zvladat aj zle casy a prekonavat krizy. Je pravda, ze v dnesnej dobe sa mnoho dvojic rozvadza a to pri prvych a casto bezvyznamnych problemoch. Alebo casto aj maju vcelku dobry vztah, ale zamilovanost samozrejme casom opadne a jeden z nich to riesi tak, ze si najde milenca. V dnesnej dobe sa stalo in ze muzi maju milenky a kto nema, ostatni muzi nanho kukaju jak na blba. Je na jednotlivcovi ci odola a ci mu to manzelstvo za to stoji. A na zaciatku si hlavne treba vediet spravne vybrat, nie s kazdym sa da udrzat manzelstvo.

doubledog

manzelstvo sa oplati v kazdej dobe.

akurát mnoho ludi nechape, co to manzelstvo vlastne je.
a len sa nanho hraju, podobne ako deti, ked sa hraju na doktorov ci ucitelov.
len napodobnuju vonkajsie znaky bez vnútorného obsahu.

ale to robia ludia vo vselicom, napr. aj pri VS studiu ho ludia len napodobnuju (namiesto ucenia sa bifluju, namiesto splnania kriterii skusky sa ju snazia obist ci pouzit tahaky, namiesto pisania poznámok si ich kopiruju od spoluziakov).

ludia proste fejkuju vsetko mozne a potom aj ich zivoty su len fejk.
aj preto ma taky uspech televizia a populisticky socializmus.

mistanek

inak dodam este jednu perlicku, ako tazko zalubeny muz, co by pe svoju zenu aj polozil zivot, aj ked si uveodmujem, ze nasledne by randila s inym(i), tak - nelutujem to, ale.. citim sa ako OUTSIDER, ako cudak, divny clovek. pretoze jej dvorim v maximalne moznej miere, drobnosti ako, otvaranie dveri, nesenie tasiek, sem tam prekvapenia, sem tam pekne slovo, gesto, pomoc v domacnosti, pozvanie niekam, to je pre mna nieco, ako dychanie, automaticke.
avsak, rovesnici sa na mna pozeraju divne, ti, co sa prezentuju ako tazki machri, sa smeju, ini chvalia (tych je menej) a beru inspiraciu.
normalne sa bojim ze ma niekto zapichne na ulici za toto..
pritom.. verim ze taketo nieco je v kazom z nas, kedze sa necitim byt jedinecny, ale obycajny priemer.
je to o ucte, standarte zivota a myslenia a vobec nie schopnosti, ale "robim to, co chcem aby robili mne" resp "nerobim to, co nechcem aby robili mne" - toto skor.
jasne, ze to plati na kazdu zenu, v rodine, matka, a jej matka, babka, atd. sestra. atd.
a perto si myslim, ze zdravy rozum a pricetnost je znacne percento uspesnosti vo vztahu.
taka, povedal by som, decentnost.
srandicky stranou, tie mozu byt, obcas, ale nikdy nie urazky, a pomsty.
chyby sa deju, treba sa z nich poucit a nema co vo vztahu pokazit sa.
vtip je v tom, preco tolko ludi zlyhava je ten, ze, myslia si, ze takto jednoduche to nie je, ale ono to je!
naco komplikovat veci a robit z komara somara, naco byrokraciu, proste, uvolnit sa, a robit to, co srdce chce, s rozumom, a vsetko bude OK.

u man to funguje, genialne (ano boli hrboly na ceste), tak preco nie u inych ?!

drzim palce, kazdemu.. nech je svet krajsi.. ale uz musim ist do svojej reality, papaaaa

RNG

Cela tema sa nesie v tone, "co z toho manzelstva osobne vytazim"
Nuz kto nerad sam dava alebo sa neobetuje pre ineho, nech sa nezeni.
Lebo tomu sa to naozaj neoplati, najma ked najde roznako sebeckeho a individualistickeho partnera, co chce z manzelstva tazit a nie don davat a mat z toho radost.

mistanek

pointa je, ze ma nezstavi nic, nech sa snazi vesmir akokolvek. no jo, len a jedine smrt, moja alebo JEJ.

tieto prispevky odo mna maju byt motivaciou povzbudenim inych, takze prosim adminov, ponechajte ich.

ironia k tomu patri. inak by boli tuctove.

dakujem a pekne sviatky.