Oplati sa v dnesnej dobe vobec manzelstvo?

Príspevok v téme: Oplati sa v dnesnej dobe vobec manzelstvo?
slobodny

Pytam sa lebo vidim vokol seba ako sa lahko rucaju vztahy ktore predtym vyzerali dokonale a trvalo. Kolegovia, susedia, kamarati, rodina, vzdialeni znami vo vsetkych oblastiach zivota sa vztahy rucaju a ja stracam nadej ze manzelstvo je institucia trvaleho vztahu az do smrti. Ludia ktorym som bol na svadbe a tak velmi sa lubili, mali velku a bohatu ci skromnu svadbu ti isti ludia su dnes uz rozvedeni alebo sa idu rozvadzat. Mnohi v manzelstve ostavaju s tzv. otvorenym vztahom kde jeden aj druhy podvadza. Ma dnes este vyznam nieco ako sobas? Ma vyznam investovat tolko penazi do toho? Dnes ako vidim manzelstvo vydrzi maximalne tak 10 ak vobec tolko rokov. Tolko rozvedenych vokol mna az ma to desi. Aky to ma vyznam? Teraz ked je tolko prilezitosti na neveru a mnoho jej podlieha nema podla mna manzelstvo ziadnu ochrannu pecat na trvaly dokonaly vztah. V minulosti ano ale dnes? To by ti dvaja museli odist niekam na samotu aby vydrzali lubit az do smrti jeden druheho. Preco sa tolko ludi zacalo rozvadzat? Prestavam tomu chapat. Aky mate nazor a pohlad nato? Co si otom myslite?

Delete

vebe :)

Podľa mňa je táto diskusia zbytočná ale tak mňa v poslednom čase zaujala táto pani...

www.rtvs.sk

(čas 1:06:31) Dámsky klub 11.12.2014)

RIZIKOVÁ GENERÁCIA 15 ROČNÝCH
( Doc. PhDr. Eva Poliaková CSc.)

A ak to bude niekto počúvať tak vás chcem upozorniť na medziriadkovosť jej slov. Nie je to o 15 ročných, 30 ročných,40 ročných ale o celej spoločnosti.

Stevo32

To akí boli naši rodičia je jedna vec ale nedá sa na nich stále vyhovárať. Človek raz dospeje a mal by vychovávať sám seba, ale je pravda že vela ludí to nerobí. No myslím si že by sa nemal vyhovárať na dobu, okolie, opačné pohlavie, atd. A na to nadviažem, že každý by mal začať vždy od seba. To aké mám hodnoty, aký som, ako žijem dosť ovplyvňuje aj výber partnera. Je chybou zameriavať sa na okolie a sťažovať sa že sa dnes manželstvo neoplatí. Ale nie je to len o manželských vztahoch. Rozpadá sa aj vela vztahov nemanželských len o nich nemáme štatistiky. Ja si však myslím že manželstvo má hodnotu, alebo dlhodobý partnerský vztah pre človeka, aby sme sa nebavili len o manželstve. Človek potrebuje človeka. Človek môže mať aj priatelov alebo hoci aj krátkodobé sexuálne úlety ale potrebuje aj, a v podstate odmalička, nejakeho individálneho blízkeho človeka.
Manželstvo má cenu avšak dôležité je aj čo človek urobí potom. Čo urobí ked napríklad vyprcháva vášeň. Pekne sa vraví, že bozk je len dôsledkom lásky a nemôže slúžiť na jej udržanie. Ja si myslím že tajomstvom je zaújimavý život. Ak dvojica vedie zaujímavý život. Tá snaha a kreativita sa odzrkadlí aj v tom erotickom ale aj v celkovom spolužití. Ale zároveň by sa toho človek nemal presýtiť lebo aj lásky aj vášne sa dá presýtiť. Treba si niekedy aj odriekať, potom je z toho väčšia radosť. Každý z dvojice by sa mal snažiť viesť zaujimavý život aj sám pre seba aby sa mohli opäť zísť a niečim obohatiť. Ja napríklad viem že mám aj inú vášeň nezávisle od kohokolvek a je ňou umenie (každý si musí hladať čo je ho naplňa).
Zopakujem inými slovami čo tu už odznelo. André Maurois hovorí, že po svadbe už nebojujeme o to, ako získať toho kto sa nám zapáčil, ale ako sa zapáčiť tomu, koho sme získali. V tom je velká pravda.

vebe

Ano, tak to je pravda, zle manzelstvo ci zly vztah je horsi pre deti, ako ked sa ti dvaja rozidu. Ja si ale kladiem otazku, co to znamena, zle manzelstvo ci zly vztah a ci ti dvaja nieco preto vcas urobili, aby nebolo zle, ci mali zaujem hladat tu spolocnu cestu,spolocne zaujmy, ci komunikovali dostatocne a ci boli schopni urobit v zaujme zachovania rodiny kompromisy. Ci vobec na svojom vztahu pracovali ci ho nenazvali zlym prilis lahko (lebo ja som taka a ty ma musis brat taku aka som a ja som zase taky a ty ma takeho musis brat a ked neberies, tak koncime)

Sejla

stryco, aha tak ty hovoris o manzelstve ako o papieri, ja ako o trvalom vztahu dvoch ludi. Myslim, ze ten papier, co sa tyka rozvodov, je dobry mozno na to, ze rozvod je plno vybavovaciek a sudov, pocas ktorych sa rozhoduje, ci sa to naozaj neda zachranit, tiez je pred sudom manzelom ponukana manzelska poradna.. a tieto veci v niektorych pripadoch zaberu pozitivne, cize mozno v tomto ten papier naozaj pomoze dvom ludom vyriesit manzelske problemy, ktore uprednostnia pred problemami s rozvodom.
Ale ak su dvaja naozaj uvedomeli a dokazu zostat spolu aj skrz problemy a krizy, tak ten papier netreba. Ale pravda, zosobasenym ludom stat ponuka vyhody, takze sa to oplati.

no2

Deti v zlom manzelstve su na tom ovela ovela horsie ako deti, ktore maju len jedneho rodica (vacsinou dvoch, ale na distanc). Neplati to vseobecne, ale ma to svoju logiku.
Ak par nedokaze coexistovat, tak to treba riesit, pripadne ukoncit.

stryco

Sejla: tak o tom ja vobec nepochybujem. asi sa celkom nerozumieme. otazka znie ci ma manzelstvo zmysel. podla mna nie. ale to neznamena, ze sa ludia maju rozvadzat alebo rozchadzat. pochopitelne deti urcite rozchod/rozvod znasaju tazko. manzelstvo rozpadu vztahu nezabrani, vacsinou. aj preto nema zmysel. dvaja ludia co chcu mat deti, ci ich maju by mali drzat pokope a snazit sa fungovat, uz len kvoli tym detom. ale prikazat a nanutit im to nemozes. napokon kolko ludi aj zostava v manzelstve len zo zotrvacnosti, tie deti to urcite vedia ze to medzim otcom a mamou nefunguje a tiez ich to poznaci. ale manzelstvo na tom nic nezmeni, ani to nezachrani.

vebe

Ono je to tak, ak deti ziju v rodine, kde veci a vztahy v zasade funguju, ak sa rodina stretava, ak spolu aspon obcas jedavaju pri stole, komunikuju, ak deti vedia, ze rodicia budu vtedy a tam, kde ich potrebuju, tak budu mat na mnazelstvo vyhraneny nazor a nebude to pre nich nieco zastarale alebo zozltnuty papier. Ak nieco take nezaziju, nebudu mat model pre svoj vlastny zivot budu mat tendenciu vsetko popierat a hladat nejaky iny, alternativny model. Mnoho ludi si neuvedomuje, ze to kazdodenne, co deti vidia doma, to je nieco co ich ovplyvni na cely zivot, podvedome si uz od malicka vytvaraju na vsetko urcite modely. Ak si ich nevytvoria, nemaju sa coho chytit, ked sa stavaju na vlastne nohy

Delete

stryco - nepochopil si čo som tým chcel povedať ale Šejla ti to vysvetlila :)

Kazí sa to z generácie na generáciu a ak sa takéto deti stanú rodičmi čo sa stane? A neskôr deti ich detí.

Ale to som nechcel...nie sú to len rodičia ale aj spoločnosť...ak deti vidia že manželstvo je len papier tak čo majú robiť?
Vezmú si tento príklad.

Ale je to plodná diskusia :)

vebe

Manzelstvo predsa nie je sobasny list alebo nejaka vec, co zdegraduje. Je to vztah dvoch ludi. Nie je to vec ani doby ani statu, ale tych dvoch co do neho vstupuju. Ja stale vidim problem prave v tych dvoch co do neho vstupuju. Ake bude spoluzitie dvoch ludi zavisi len a len od nich. Ved ziju spolu a vychovavaju aj ludia co cely zivot pracuju na smeny, vsetcia musime pracovat a nie malo Ale, moj zivot doma zavisi len a len od nas dvoch. Vzdy to tak bolo aj bude, Mozno to je prave zrelost a dospelost, vediet sa k tomu takto postavit

Sejla

stryco, statisticky su deti rozvedenych rodicov omnoho nachylnejsie na siroku skalu problemov v skole cez nedostatocne sustredenie, po nevhodne spravanie, maju menej sebavedomia, nachylnejsi na zavislosti na drogach, ako dospeli maju problemy vo vztahoch atd atd... Nie je to nahoda, je to o tom, ze dieta, hoci to nemusi byt zretelne a nemusi sa to prejavovat hned a priamo, ale rozvrat rodiny ho emocionalne zasiahne, nez si to dospeli chcu priznat.