Vysvetlenie laboratornych skratiek

Príspevok v téme: Vysvetlenie laboratornych skratiek
Timo25

Mal som robeny odber krvi na krvny obraz v ramci preventivnej prehliadky. Ale nerozumiem vobec niektorym skratkam. Niektore som si nasiel na webe aj v medicinskom slovniku ale niektore som nezistil o co ide. Tak prosim niekoho kto by mi vysvetlil co znamenaju. Dakujem vopred.

PCT - trombocytokrit (hematokrit trombocytov) co je to?
PDW - distribucna sirka trombocytov co je to?
RDV-SD - sirka distribucnej krivky erytrocytov co je to?
RDV-CV - ??
P-LCR - ??

Lekarka len mavla rukou, ze naco mi je to, vraj nech sa tym nazatazujem, ze aj tak by som nepochopil. Trosku odveci pristup.

Timo25

Lombardo diky moc. Takto som si to predstavoval. Mas jednicku :)
Hned ma clovek viac predstavu o com je rec priblizne. Este raz dik.

lombardo1981

trombocytokrit je percentuálny podiel trombocytov v krvi
distribučná šírka trombocytov a erytrocytov sú hodnoty, ktoré poukazujú na homogénnosť vo veľkosti
RDW-SD určuje skutočnú mieru veľkosti erytrocytov (ide aj o štandardnú odchýlku)
RDW-CV je koeficient odchýlky
P-LCR udáva počet veľkých veľkých trombocytov

Timo25

Karol nehnevaj sa, ale take vysvetlenie je mi nanic. Je to len ciastka z otazky. Chcel som podrobnejsie vysvetlenie, ze laboratorna skratka a popis.
Neverim, ze to tu nikto neovlada. Hlavna vec,ze sa tu riesi v kazdej desiatej teme studium medicíny a laborantiek a vysvetlit nema kto. To tu nieje ziaden lekar alebo laborant?

karol9999

Distribučná šírka trombocytov je parameter krvného obrazu, ktorý informuje o velikostnom zastúpení krvných doštičiek v krvnom obehu. Signalizuje zvýšený obrat doštičiek alebo poruchy krvotvorby. Parameter sám o sebe nelze hodnotiť, vždy je potrebné jeho hodnotenie v kontextu s ostatnými parametrami krvného obrazu.